10 najczęściej zadawanych pytań dotyczących laserowego usuwania makijażu permanentnego
10/05/2023

10 najczęściej zadawanych pytań dotyczących laserowego usuwania makijażu permanentnego

Popularność makijażu permanentnego stale rośnie. Niektórzy uważają, że to jeden z najskuteczniejszych sposobów trwałego podkreślenia urody. Wraz ze wzrostem popularności tego zabiegu, wzrosło także zapotrzebowanie na jego usuwanie. Dlaczego? Błędy linergistki, zmiany trendów, nieudany lub przerysowany efekt lub chęć powrotu do naturalnego wyglądu to tylko niektóre z powodów, przez które Pacjenci dążą do usunięcia makijażu permanentnego twarzy. Obecnie dostępne nowoczesne technologie pozwalają na skuteczne i bezpieczne osiągnięcie tego celu. Redukcja trwałego makijażu budzi jednak wiele pytań, na które odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

  1. Na czym polega laserowe usuwanie makijażu permanentnego?

Usuwanie makijażu permanentnego za pomocą lasera polega na oddziaływaniu na pigment znajdujący się w skórze wysoką energią wiązki lasera i rozbiciu go na drobne cząstki. Powstały pył jest następnie naturalnie usuwany przez organizm i proces ten trwa zazwyczaj ok. 6-8 tygodni. W tym czasie makijaż stopniowo blednie. Przed przystąpieniem do zabiegu niezwykle ważne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu medycznego z Pacjentem, w celu wykluczenia przeciwwskazań oraz dobrania odpowiednich parametrów lasera.

  1. Ile zabiegów należy wykonać, aby trwale usunąć makijaż permanentny?

Zabiegi laserowego usuwania makijażu permanentnego przeprowadza się w odstępach 6-8 tygodniowych. Liczba sesji zazwyczaj obejmuje około 8 zabiegów i jest zależna od wielu czynników, w tym koloru i składu pigmentu, głębokości umiejscowienia barwnika, rodzaju skóry Pacjenta, a także obszaru, jaki zajmuje makijaż czy jakości jego wykonania.

  1. Z jakich obszarów można usuwać makijaż permanentny?

Makijaż permanentny można usunąć z każdej okolicy twarzy, w tym z brwi, powiek i ust.  Zabieg usuwania pigmentu może obejmować również skórę głowy np. po mikropigmentacji. Usuwanie makijażu permanentnego z powiek wymaga szczególnej ostrożności i umiejętności. Warto więc pamiętać, żeby wybrać wykwalifikowanego lekarza, który dysponuje odpowiednim sprzętem, aby skutecznie i bezpiecznie usunąć makijaż permanentny (kreskę) z tego obszaru. Zabieg wymaga odpowiedniego przygotowania do zabiegu, w tym znieczulenia oka oraz założenia tytanowych nakładek nagałkowych, w celu ochrony oczu przed światłem lasera. Ich aplikacja wymaga delikatności i wprawy ze strony lekarza po to, aby zapewnić Pacjentowi jak najwyższy stopień bezpieczeństwa oraz komfortu, co często podkreśla dr n. med. Magdalena Stokowacka-Zakrzewska:

Stosowanie lasera w obrębie oka wiążę się z wieloma aspektami, o których należy pamiętać, aby zabieg mógł być nie tylko skuteczny, ale też bezpieczny. Praca na tym obszarze wymaga niezwykłej precyzji i wyczucia, a także praktyki”.

  1. Czy zabieg laserowego usuwania makijażu permanentnego jest bezpieczny?

Lasery stosowane przez wykwalifikowanych lekarzy do usuwania makijażu permanentnego w renomowanych klinikach cechują się wysokim stopniem bezpieczeństwa i precyzji. Ich zaletą jest fakt, że energia lasera trafia tylko w pigment, nie naruszając zdrowej skóry. Urządzenia najnowszych generacji są w stanie usunąć praktycznie każdy kolor barwnika (oprócz białego), przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka powstawania blizn i oparzeń.

  1. Jak wygląda usuwanie makijażu permanentnego laserem i jak przygotować się do zabiegu?

Pacjent nie musi przygotowywać się do zabiegu, warto jednak pamiętać, aby zmyć makijaż z twarzy i umyć obszar, który będzie poddawany procedurze. Lekarz przeprowadza z Pacjentem wywiad medyczny, podczas którego omawiany jest plan zabiegowy, oczekiwania i potrzeby Pacjenta oraz ewentualne przeciwwskazania. Przed przystąpieniem do zabiegu skóra jest oczyszczana i dezynfekowana, a następnie jest na nią nakładany krem znieczulający. W przypadku usuwania kresek na powiekach lekarz, po uprzednim zakropleniu środkiem znieczulającym, zakłada bezpośrednio na gałki oczne nakładki tytanowe. Następnie przystępuje do zabiegu, kierując wiązkę lasera o odpowiednich parametrach na leczony obszar. Procedura jest krótka i trwa od kilku do kilkunastu minut. Po zabiegu skóra zabezpieczana jest preparatem łagodzącym.

  1. Czego mogę spodziewać się po zabiegu? 

Bezpośrednio po zabiegu laserowego usuwania makijażu skóra może być zaczerwieniona i obrzęknięta. Warto mieć na uwadze, że w zależności od usuwanego barwnika, makijaż pomiędzy sesjami może zmieniać kolor.

  1. Jak dbać o skórę po laseroterapii?

Obszar, na którym wykonywany był zabieg usuwania makijażu permanentnego, należy traktować bardzo delikatnie do czasu zagojenia. W tym czasie należy zrezygnować z sauny, basenu, intensywnego wysiłku fizycznego oraz szczególnie dbać o obszar skóry, który został poddany zabiegowi. Nie należy masować ani dotykać tego obszaru i, co bardzo ważne, nie stosować makijażu do momentu całkowitego wygojenia, co trwa około 2 tygodni. Czas gojenia się obszaru zabiegowego jest zależny od indywidualnych kwestii. Wysoka fotoprotekcja jest obowiązkowa w czasie trwania terapii, jak również po jej zakończeniu. Aż do zakończenia terapii nie można też stosować henny w obszarze zabiegowym.

Dr n. med. Magdalena Stokowacka-Zakrzewska podkreśla także istotę ochrony przeciwsłonecznej:

Przez cały okres terapii na skórę poddaną laseroterapii i co najmniej 6 miesięcy po jej zakończeniu należy nakładać krem z najwyższym filtrem przeciwsłonecznym, chroniącym zarówno przed promieniowaniem UVB, jak i UVA. Dotyczy to zarówno ust, skóry brwi, jak i powiek i skóry głowy. W tym miejscu warto podkreślić, że niezależnie od wskazań pozabiegowych, ochronę przeciwsłoneczną powinno się stosować codziennie w ramach profilaktyki anti-aging oraz profilaktyki przeciwnowotworowej”.

  1. Czy istnieją przeciwwskazania do laserowego usunięcia makijażu permanentnego?

Choć laseroterapia to bezpieczna metoda usuwania niechcianego makijażu, niektórzy Pacjenci nie mogą z niej skorzystać. Dotyczy to kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także osób ze świeżą opalenizną (należy odczekać minimum miesiąc) oraz świeżo wykonanym makijażem permanentnym (zaleca się odczekać 6-8 tygodni). Przeciwwskazaniem do zabiegu jest także aktywna infekcja w miejscu, z którego chcemy usunąć makijaż, a także henna wykonana na brwiach, jeśli zabieg dotyczy tego obszaru.

  1. Czy laserowe usuwanie makijażu boli?

Laserowe usuwanie makijażu permanentnego może być bolesne, lecz w dużej mierze zależy od progu bólu Pacjenta. W większości przypadków zastosowanie kremu znieczulającego redukuje ból do lekkiego dyskomfortu. Dzięki temu, że zabieg jest stosunkowo szybki (trwa kilka/kilkanaście minut), negatywne odczucia nie są tak uciążliwe.

  1. Czy mogę tylko skorygować makijaż permanentny?

Tak, laseroterapia może służyć nie tylko do usuwania makijażu, ale także do jego korekty. Niektórzy Pacjenci dążą do lekkiego rozjaśnienia makijażu permanentnego który przestał im się podobać lub po czasie zmienił kolor po to, aby móc zrobić w jego miejscu nowy.

Kolejną grupą, która często korzysta z możliwości usunięcia lub rozjaśnienia makijażu permanentnego powiek, są Pacjentki po blefaroplastyce. To zabieg, który ma na celu poprawę wyglądu okolic oka i polega na usunięciu nadmiaru skóry powieki wraz z tkanką tłuszczową. Chirurgiczne usunięcie tkanek powieki może skutkować tym, że istniejący makijaż permanentny będzie dawał inny efekt niż przed operacją, ponieważ skóra wokół oczu po zabiegu inaczej się układa. W tej sytuacji można zupełnie usunąć kreskę lub rozjaśnić ją, aby w jej miejsce wykonać nowy makijaż permanentny, odpowiadający wymogom Pacjentki.

Laserowe usuwanie makijażu permanentnego to obecnie jedna z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych metod na pozbycie się pigmentu z ust, powiek, brwi czy skóry głowy. Warto jednak pamiętać, że zabieg powinien być wykonywany przez wykwalifikowanego lekarza używającego rozwiązań najwyższej jakości. W przeciwnym razie możemy narazić się nie tylko na brak efektów, ale także na poważne skutki uboczne, takie jak poparzenia skóry, a nawet uszkodzenie wzroku, w przypadku usuwania kresek na powiekach.

TOP