W jaki sposób starzeje się skóra twarzy?
17/03/2023

W jaki sposób starzeje się skóra twarzy?

Któż nie marzy o wiecznie młodej, jędrnej skórze bez zmarszczek i przebarwień? Tymczasem skóra, jak cały ludzki organizm, podlega procesom starzenia się. Zmiany spowodowane procesem starzenia się skóry możemy obserwować już około 30 roku życia, a tempo starzenia się skóry zależy od wielu czynników, w tym uwarunkowań genetycznych, nawyków czy ekspozycji na promieniowanie UV.

Zmiany, takie jak zmarszczki, wiotkość i przesuszenie, są najbardziej widoczne na obszarach ciała, które są najczęściej odsłonięte, a przez to, najbardziej narażone na kontakt ze światem zewnętrznym. Mowa tu o twarzy, szyi, dekolcie i dłoniach. Najważniejsze przyczyny starzenia się skóry opisano w jednym z wcześniejszych artykułów na blogu. W tym wpisie skupimy się na tym, w jaki sposób skóra twarzy zdradza nasz wiek, oraz czy istnieją sposoby, aby temu przeciwdziałać.

Objawy starzenia się skóry twarzy

Jak starzeje się skóra twarzy? Wraz z wiekiem komórki ludzkiego organizmu stają się mniej wydajne, wolniej się regenerują, a ich odporność na szkodliwe czynniki zewnętrzne zmniejsza się. W skórze zaczynają dominować procesy zanikowe, a zahamowaniu ulegają procesy wzrostowe. W konsekwencji na skórze twarzy obserwujemy następujące objawy związane z jej starzeniem się:

 • Przesuszenie skóry to jeden z pierwszych objawów jej starzenia się. W wyniku stopniowego zanikania gruczołów łojowych oraz zmniejszania wydzielania naturalnego czynnika nawilżającego, skóra twarzy może stać się niedostatecznie nawilżona. Produkcja lipidów naskórkowych spada i dochodzi do zaburzeń w ich składzie, zmniejsza się także wytwarzanie ceramidów. Coraz mniej efektywne działanie fibroblastów prowadzi do zmniejszenia syntezy kwasu hialuronowego. W efekcie skóra może stać się sucha i szorstka, a w skrajnych przypadkach zaczyna się także łuszczyć.
 • Pojawianie się, utrwalanie i pogłębianie zmarszczek. Obszarami, gdzie najczęściej pojawiają się zmarszczki mimiczne, są okolica oczu (zmarszczki kąta bocznego oka, czyli tzw. „kurze łapki”), czoło (zmarszczki poprzeczne i zmarszczki gładzizny czoła czyli tzw. „lwia zmarszczka”), ale także policzki i tzw. dolne piętro twarzy, czyli okolice ust. Do ich powstawania dochodzi wskutek współistnienia dwóch zjawisk:
  • nieustannego kurczenia i rozkurczania mięśni oraz skóry, która się nad nimi znajduje
  • spadku elastyczności skóry wskutek zmniejszenia produkcji elastyny, kolagenu oraz kwasu hialuronowego, które mogłyby utrzymać sprężystość skóry w tych miejscach.
 • Utrata jędrności i elastyczności skóry jest wynikiem malejącej liczby fibroblastów w skórze właściwej, które z czasem stają się także coraz mniej wydajne. W efekcie zmniejsza się liczba włókien kolagenowych i elastynowych, odpowiedzialnych za tworzenie „rusztowania” dla skóry. Ich jakość także się pogarsza - stają się twardsze, pofałdowane i nierównomiernie rozmieszczone. Zmniejsza się również poziom kwasu hialuronowego w skórze, czynnika, który również odpowiada za gęstość skóry.
 • Nierówny koloryt skóry może przybierać formę odbarwień (hipopigmentacja), przebarwień (hiperpigmentacja). Wynika to z zaburzeń w procesie melanogenezy, czyli tworzenia melaniny - barwnika skóry. Gdy melanocyty zmniejszają swoją aktywność, na skórze pojawiają się odbarwienia, a gdy melanina zaczyna rozkładać się nierównomiernie, powstają na niej przebarwienia. Nierówny koloryt może również wynikać z pojawiających się na skórze poszerzonych naczyń krwionośnych, czyli teleangiektazji.

Jak przeciwdziałać starzeniu się skóry?

Do spowolnienia lub zredukowania niektórych efektów starzenia się skóry niezbędne jest wieloaspektowe podejście do problemu, które opisać można w trzech punktach:

1. Dbanie o skórę od wewnątrz

Codzienne nawyki i styl życia mają bardzo duży wpływ na jakość cery i tempo jej starzenia. Aby spowolnić ten proces, warto zrezygnować z używek, takich jak alkohol i palenie tytoniu. Niezwykle ważne jest nawilżanie skóry od wewnątrz - picie 2 litrów wody dziennie to absolutne minimum. W kwestii odżywiania warto skupić się na różnorodnej diecie bogatej w witaminy, składniki mineralne i antyoksydanty, które spowalniają starzenie spowodowane stresem oksydacyjnym. Regularna umiarkowana aktywność fizyczna pomoże w dotlenieniu skóry dzięki poprawie krążenia. Odpowiednia ilość snu pozwoli natomiast na prawidłową regenerację skóry.

2. Pielęgnacja cery

Nie bez powodu mówi się, że najlepszym kremem przeciwzmarszczkowym jest krem z filtrem. Codzienna, restrykcyjna ochrona przeciw promieniowaniu UVA, UVB oraz HEV to podstawa w zachowaniu nie tylko pięknej, ale także zdrowej skóry. W pielęgnacji cery należy zwrócić uwagę na dostarczanie jej składników takich jak antyoksydanty (np. witamina C), ceramidy oraz niacynamid (pochodna witaminy B3). Warto pamiętać o regularnym nawilżaniu, odżywianiu i oczyszczaniu skóry. Nie należy zapominać o codziennym demakijażu, który jest niezbędny, jeśli chcemy pozwolić skórze na odpowiednią regenerację w czasie nocnego spoczynku. Skóry nie wolno rozciągać, pocierać i drapać, warto także zaopatrzyć się w jedwabną poszewkę na poduszkę do spania.

3. Nowoczesne technologie

Dzisiejsza medycyna i kosmetologia oferują cały wachlarz bezpiecznych i nowoczesnych rozwiązań, które pomagają w dążeniu do poprawy i jak najdłuższego zachowania dobrej jakości skóry. Celem staje się zdrowy i naturalny wygląd, który pozwala poczuć się dobrze we własnej skórze i cieszyć się jej pięknym wyglądem na długo. Dlatego dziś coraz częściej stawia się na wspomaganie procesów regeneracyjnych skóry wykorzystując różnorodne narzędzia:

 • biostymulatory, których składniki intensywnie pobudzają fibroblasty do zwiększonej produkcji kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny
 • peelingi chemiczne i laserowe, które stymulują skórę do głębokiej przebudowy
 • mikronakłuwanie, które zakłada mechaniczne, ale precyzyjne i kontrolowane uszkodzenie skóry w celu zapoczątkowania procesów autoregeneracji pozwalające ponadto na dostarczenie skórze odpowiednio dobranych substancji aktywnych w postaci dedykowanych koktajli biorewitalizujących skórę
 • skoncentrowane ultradźwięki i fale radiowe, które poprzez wywołanie efektu termicznego uszkodzenia głębiej położonych tkanek miękkich, stymulują skórę do regeneracji i przebudowy.

4. Składniki aktywne podawane w głąb skóry

Dostarczanie skórze składników aktywnych idealnie dobranych do jej potrzeb jest również metodą, która pozwala na dłuższe zachowanie młodzieńczego wyglądu. Podanie preparatów bezpośrednio w głębsze warstwy skóry igłą lub kaniulą czy też maksymalizacja ich wchłanialności mezoterapią mikroigłową skóry sprawi, że zadziałają zdecydowanie efektywniej i intensywniej niż składniki aplikowane na skórę w postaci serum czy kremu. W ten sposób dogłębnie nawilżamy, odżywiamy, wzmacniamy barierę ochronną skóry, redukujemy stres oksydacyjny, rozjaśniamy przebarwienia czy poprawiamy koloryt. W zależności od tego, co jest celem zabiegu, można personalizować zarówno preparaty jak i metody działania.

5. Praca nad zmarszczkami

Redukowanie zmarszczek mimicznych wymaga działania, które jest dostosowane do wieku i jakości skóry. W pewnym momencie praca nad elastycznością i sprężystością skóry przestaje być wystarczająca i na twarzy pojawiają się zmarszczki dynamiczne czyli takie, które są widoczne, kiedy wyrażamy emocje wykorzystując do tego mimikę twarzy. Pacjentom, którzy chcą zredukować widoczność tych zmarszczek, zaleca się zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Podanie tej substancji w odpowiednie punkty anatomiczne twarzy ma za zadanie zminimalizować kurczliwość mięśni odpowiedzialnych za powstawanie określonych grup zmarszczek. Dzięki temu, że skóra przestaje załamywać się w określonych miejscach, zmarszczki dynamiczne są zredukowane.

Systematyczne wykonywanie zabiegu przynosi długofalowe korzyści. Ponieważ wskutek zabiegu dynamiczne zmarszczki mimiczne nie tworzą się, nie mają szansy utrwalać się i pogłębiać, a także przekształcać w zmarszczki mimiczne statyczne czyli takie, które widoczne są również wtedy, kiedy mięśnie twarzy są zrelaksowane. Stosowanie toksyny botulinowej odpowiednio wcześnie i regularnie ma zatem działanie profilaktyczne w zakresie anti-aging.

I choć najlepsze rezultaty w zakresie zmniejszania widoczności zmarszczek mimicznych przynoszą terapie rozpoczęte odpowiednio wcześnie i nakierowane na zapobieganie ich powstawaniu i utrwalaniu, to głębokie zmarszczki statyczne również można skutecznie zmniejszać. Wymaga to zastosowania bardziej złożonych terapii łączących różne rozwiązania, które mają na celu nie tylko poprawę jakości skóry i zablokowanie kurczliwości mięśni, ale także np. uzupełnienie objętości usieciowanym kwasem hialuronowym.

Jak starzeje się skóra - podsumowanie

Choć starzenia się skóry twarzy nie możemy zatrzymać, możemy je spowolnić i redukować jego dotychczasowe objawy. Dzięki wiedzy dotyczącej mechanizmów powodujących te procesy oraz dysponując odpowiednimi narzędziami, możemy przeciwdziałać przedwczesnemu starzeniu się skóry, dbając o nią zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP