Jak zadbać o skórę na zimowym urlopie? Poradnik dla całej rodziny
12/01/2023

Jak zadbać o skórę na zimowym urlopie? Poradnik dla całej rodziny

Niskie temperatury, śnieg i wiatr należą do najważniejszych czynników oddziaływujących na skórę zimą. Suche i ciepłe powietrze spowodowane ogrzewaniem także nie wpływa pozytywnie na stan cery. Gdy dodamy do tego niebezpieczne promieniowanie UV, wiemy, że skóra zimą wymaga szczególnej uwagi. O te kwestie powinniśmy zadbać na co dzień, a także na zimowych urlopach, szczególnie tych spędzanych w górach wiąże się to z faktem, że im bliżej słońca się znajdujemy, tym mocniej promieniowanie UVB wnika w naszą skórę. Jak więc zadbać o siebie i bliskich szusując na stoku lub wędrując po górach?

Zima trudny czas dla skóry

Skóra na twarzy, lecz także ta na ciele, zimą narażona jest na wiele negatywnych czynników. Niskie temperatury osłabiają i spowalniają procesy odbudowy bariery skóry, zmniejszając również ilość lipidów międzykomórkowych w warstwie rogowej naskórka. W konsekwencji cera staje się przesuszona i uwrażliwiona. Taki sam wpływ na skórę ma suche powietrze spowodowane ogrzewaniem pomieszczeń. Nagłe skoki temperatur powodują niekontrolowane rozszerzanie się naczyń krwionośnych, które może skutkować zwiększoną podatnością na ich pękanie. Ponadto, przy nagłym ociepleniu ze skóry wyparowuje woda, a przy gwałtownym ochłodzeniu uszkadzana jest jej bariera ochronna. Wszystkie powyższe czynniki mogą sprawić, że skóra stanie się sucha, podrażniona, zaczerwieniona, zacznie się łuszczyć i będzie ściągnięta. Warto pamiętać, że zimą promieniowanie UVA jest równie intensywne, jak latem, natomiast promienie UVB, choć są słabsze, także wpływają na skórę, zwłaszcza jeśli urlop spędzamy w górach, gdzie dociera ich więcej. Oba rodzaje promieniowania oddziałują na skórę. Konsekwencje? Podrażnienia,  przyspieszenie fotostarzenia, zaostrzenie przewlekłych chorób dermatologicznych, jak np. AZS czy trądziku różowatego, oparzenia słoneczne, a nawet w dłuższym okresie, pojawienie się groźnych nowotworów skóry.     

Ochrona skóry zimą 8 skutecznych porad

  1. Nawilżanie i natłuszczanie skóry

Nasza skóra zimą staje się bez wątpienia bardziej sucha niż w innych porach roku. Z tego względu wszyscy członkowie rodzinny powinni w tym czasie stosować treściwy krem do twarzy, a jeśli to konieczne, także balsam lub olejek do ciała. Środki do pielęgnacji powinny zatrzymywać wodę w skórze, nawilżać i natłuszczać, a także tworzyć na skórze ochronną powłokę. Przed aktywnością na zewnątrz na skórę można nałożyć cienką warstwę wazeliny, która przyda się także do ochrony ust, dłoni, pięt i łokci. Do pielęgnacji ciała i cery warto wdrożyć także naturalne oleje, którymi można smarować skórę lub dodawać je do kąpieli.

  1. Odpowiednia wilgotność powietrza

Nawilżacze powietrza to najszybszy sposób na utrzymanie optymalnej wilgotności powietrza, jednak nikt nie zabiera ze sobą tych urządzeń na urlop. Warto więc wykorzystać stary, jednak sprawdzony trik po wieczornym prysznicu mokry ręcznik można wywiesić w pokoju, np. na oparciu krzesła. Zwiększy to wilgotność powietrza, które może być suche w ogrzewanym pomieszczeniu. Termostat warto ustawić na maksymalnie 20°C w dzień, a 18°C w nocy.

  1. Ochrona przeciwsłoneczna

Rezygnacja z ochrony przeciw szkodliwemu promieniowaniu UV zimą to jeden z najczęściej popełnianych błędów w zakresie pielęgnacji skóry. Tymczasem nasza skóra zimą wymaga dokładnie takiej samej ochrony jak latem. Dodatkowo, w dni, kiedy jest biało wokół, promienie słońca odbijają się od kryształków śniegu, co intensyfikuje ich negatywne działanie. Dlatego na ok. 30 minut przed wyjściem odsłonięte obszary skóry należy smarować filtrem przeciwsłonecznym z SPF 50 oraz ochroną przeciw promieniom UVA. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, których skóra o wiele łatwiej ulega poparzeniom słonecznym

  1. Picie odpowiedniej ilości wody

Ludzka skóra dużą część nawilżenia zawdzięcza nawadnianiu od wewnątrz. Z tego względu zimą, mimo mniejszego pragnienia, należy pamiętać o optymalnym spożyciu płynów. Zaleca się, aby dorośli pili ok. 2 litry wody dziennie. Dzieci do 6. miesiąca życia na dobę powinny przyjmować 100-190 ml płynów na kilogram masy ciała, a następnie do czasu osiągnięcia 10 kilogramów wagi, na każdy kilogram powinny wypijać 100 ml wody. Dla dzieci ważących więcej niż 10 kg limit ten zwiększa się do 150 ml.

  1. Optymalna odzież

Zimą należy pamiętać o unikaniu zarówno przegrzania ciała, jak i jego wyziębienia. Spędzając czas na zewnątrz, warto ubrać się warstwowo, aby w razie potrzeby móc się rozebrać. Dłonie warto posmarować tłustym kremem, a dopiero potem nałożyć ciepłe rękawiczki. Skórę głowy chronimy przed mrozem i wiatrem ciepłymi czapkami, a twarz szalikami. Nie bez znaczenia jest także unikanie gwałtownych skoków temperatur. Z tego względu zziębniętych dłoni nie myjemy w gorącej, lecz w letniej wodzie. Warto wybierać ubrania z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, zrezygnować natomiast możemy z odzieży syntetycznej, która nie pozwala skórze oddychać i może ją podrażniać.

  1. Skóra głowy i włosy

Wypoczywając na urlopie, nie zapominajmy o skórze głowy i włosach, także tych dziecięcych. Czynniki atmosferyczne, a także suche powietrze, mogą powodować przesuszenie włosów, ich nadmierne plątanie, a nawet wzmożone wypadanie. Skóra głowy zimą także może stać się sucha, podrażniona i swędząca. Włosy chronić przed mrozem spinając je w luźne fryzury, np. warkocze, natomiast skórze głowy pomożemy, nie zapominając o ciepłych nakryciach głowy. Przed skorzystaniem z basenu z chlorowaną wodą, na mokre włosy warto nałożyć olejek lub odżywkę, a następnie czepek. Po kąpieli włosy ponownie myjemy i odżywiamy. Zimą wybierajmy treściwe maski do włosów i jeśli to możliwe, stosujmy je także na dziecięce włosy. Jeśli maluch nie toleruje zabiegów pielęgnacyjnych, włosy możemy odżywić preparatem w sprayu.

  1. Mycie ciała, twarzy i dłoni

Woda, zwłaszcza ta twarda, wysusza skórę, czego zwłaszcza zimą chcemy unikać. Z tego względu warto wybierać krótkie prysznice, a ciało i twarz myć w niezbyt ciepłej wodzie. Jeśli chcemy zażyć kąpieli, do wody warto dodać produkty nawilżające, na przykład na bazie płatków owsianych. Gdy podczas urlopu korzystamy z jacuzzi lub basenu zawierających chlorowaną wodę, pamiętajmy, aby po wyjściu dokładnie umyć ciało i twarz i nałożyć na nie produkty nawilżające i ochronne.

  1. Choroby skóry pod kontrolą

Osoby chorujące na łuszczycę, atopowe zapalenie skóry, trądzik różowaty i trądzik pospolity często zauważają pogorszenie objawów tych schorzeń właśnie zimą. Te dermatozy mogą ulegać zaostrzeniu przez zmiany temperatur, ekspozycję na promieniowanie słoneczne, mróz i suche powietrze. Z tego względu tak ważne jest, aby osoby z chorobami skóry zwracały szczególną uwagę na stosowanie się do powyższych porad. W okresie zimowym należy stosować dotychczasowe leczenie zalecone przez dermatologa, jeśli jednak zauważamy, że nie radzimy sobie z nasileniem objawów, warto skonsultować się z lekarzem.

Zimą skóra i włosy wymagają szczególnej pielęgnacji. Warto pamiętać o tym szczególnie podczas zimowego urlopu, gdy są one narażone na wiele negatywnych czynników w związku z tym, że więcej czasu spędzamy na zewnątrz. Dziecięca skóra jest szczególnie wrażliwa na mróz i promieniowanie UV, dlatego warto pamiętać o zadbaniu także o najmłodszych. Osoby z chorobami skóry także powinny dostosować swoją pielęgnację do zmieniającej się pogody.

TOP