Zabiegi regeneracyjne, po których skóra potrzebuje okresu rekonwalescencji
08/12/2022

Zabiegi regeneracyjne, po których skóra potrzebuje okresu rekonwalescencji

Faktem jest, że wiele zabiegów, które mają na celu m.in. odmłodzenie skóry, poprawienie jej kondycji, zmniejszenie widoczności blizn czy rumienia, wymaga intensywnego pobudzenia procesów regeneracyjnych. Kontrolowane naruszenie wewnętrznych warstw skóry w sposób mechaniczny lub chemiczny pozwala na jej głęboką przebudowę i stymulację syntezy kolagenu oraz elastyny. Zabiegi, które opierają się na tym mechanizmie, wymagają dłuższego okresu rekonwalescencji, ponieważ skóra po zabiegu bywa uwrażliwiona i należy jej się specjalne traktowanie.

Rekonwalescencja na czym polega i dlaczego jest tak ważna?

Stosowanie się do zaleceń pozabiegowych i wymaganego okresu rekonwalescencji pozwala nie tylko na zmaksymalizowanie efektów zabiegu, ale także zminimalizowanie ryzyka skutków ubocznych. Co ważne, termin „rekonwalescencja” nie oznacza w tym wypadku konieczności zwolnienia lekarskiego, czy pobytu w domu przez kilka dni – wręcz przeciwnie, zazwyczaj Pacjent może od razu wrócić do codziennych czynności, jednak skóra będzie wymagała kilku/kilkunastu dni gojenia. Przestrzeganie zasad higieny pozwoli na zmniejszenie ryzyka zakażeń, a unikanie ekspozycji na promieniowanie UV i sumienne używanie fotoprotekcji – przebarwień i podrażnień. Odpowiednio dobrana pielęgnacja ukoi skórę i przyspieszy jej gojenie. Po zabiegach wymagających okresu rekonwalescencji warto unikać nakładania makijażu przez co najmniej 1 dzień, nie należy też przegrzewać skóry, np. poprzez intensywny wysiłek fizyczny czy korzystanie z sauny. Szczegółowe zalecenia pozabiegowe mogą się różnić, dlatego specjalista, który przeprowadza procedurę, zawsze przekazuje wszelkie istotne informacje o tym, czego należy unikać i jak długo.

Zabiegi wymagające okresu rekonwalescencji

Peelingi chemiczne, zwłaszcza te o głębokim działaniu, wymagają nawet 3-tygodniowej rekonwalescencji. W zależności od rodzaju użytego kwasu i jego stężenia, peeling chemiczny zdolny jest do powierzchownej, średniogłębokiej lub głębokiej penetracji skóry. Działanie kwasów polega na mocnym złuszczeniu naskórka, pobudzeniu proliferacji keratynocytów oraz mobilizacji fibroblastów do syntezy nowego kolagenu, elastyny i innych składowych macierzy zewnątrzkomórkowej. W zależności od użytego kwasu peelingi chemiczne przynoszą rezultaty w zakresie ujędrniania skóry, zmniejszenia widoczności przebarwień i zmarszczek, łagodzenia zmian trądzikowych i zmniejszaniu blizn, regulacji wydzielania sebum oraz wyrównania kolorytu i rozświetlenia cery.

Skóra po zabiegu może być zaczerwieniona, obrzęknięta, napięta, piekąca i swędząca, a w ciągu tygodnia po peelingu może znacząco się łuszczyć. Nie należy odrywać płatów skóry ani ewentualnych strupków. Przez kilka tygodni po zabiegu należy unikać promieniowania UV, a jeśli nie jest to możliwe, bardzo sumiennie stosować fotoprotekcję co najmniej 50 SPF. Do czasu wygojenia skóry należy stosować łagodne preparaty myjące i pielęgnujące.

Laseroterapia jest z często stosowana jako zabieg anti-aging. Promienie lasera prowadzą do powstania mikroskopijnych uszkodzeń w skórze, które wywołane są pochłanianiem światła przez wodę znajdującą się w tkankach. Dochodzi do procesu ablacji, czyli podgrzania i odparowania wody zawartej w komórkach wraz z tkanką, w której znajdowała się woda. Istniejące włókna kolagenowe zostają obkurczone, a skóra zostaje zmotywowana do produkcji nowego kolagenu. Kontrolowane uszkodzenie skóry zapoczątkowuje naturalny proces autoregeneracji. Tę technologię można dostosować do konkretnego problemu Pacjenta –laseroterapia jest więc stosowana w celu ujędrnienia skóry, poprawy jej gęstości, zmniejszenia widoczności zmarszczek i blizn oraz wyrównania kolorytu cery.

Bezpośrednio po zabiegu na skórze może wystąpić punktowe krwawienie, obrzęk, rumień, a następnie mogą pojawić się strupki, które znikną po ok. tygodniu. Proces gojenia się skóry trwa do 2 tygodni. Przez 1 dzień po laseroterapii należy unikać nakładania makijażu, przez 7-14 dni – basenu, sauny i wzmożonej aktywności fizycznej. Do czasu wygojenia skóry należy unikać ekspozycji na promieniowanie UV, a gdy to niemożliwe, zaleca się stosowanie fotoprotekcji minimum SPF 50. Skórę należy traktować delikatnie, a w pielęgnacji stosować preparaty łagodzące i kojące.

Mezoterapia mikroigłowa

Mezoterapia mikroigłowa pozwala na wykonanie w skórze bardzo dużej liczby mikronakłuć za pomocą sterylnego kartridża wyposażonego w igły – pulsujące lub nie.

Kontrolowane mikronakłucia inicjują fizjologiczną zdolność skóry do intensywnej regeneracji, prowadzą także do wzmożenia produkcji kolagenu. Podczas zabiegu specjalista dobiera substancje biologicznie czynne, dostosowane do problemu Pacjenta, które mają szansę dostać się do głębszych warstw skóry dzięki powstałym mikrokanalikom. Mezoterapia mikroigłowa pozwala na zagęszczenie i ujędrnienie skóry, zmniejszenie widoczności płytkich zmarszczek, blizn i objawów fotostarzenia, wyrównanie kolorytu cery, jej lepsze nawilżenie i rozświetlenie.

Rezultaty mogą różnić się pomiędzy Pacjentami i ostateczny efekt zabiegów zależny jest od wielu czynników, w tym indywidualnych uwarunkowań Pacjenta i stosowania się do zaleceń pozabiegowych.

Bezpośrednio po mezoterapii mikroigłowej skóra może piec i być zaogniona, napięta i zaczerwieniona. Po ok. 8 godzinach po zabiegu skórę można oczyścić delikatnym środkiem myjącym. Po 3-4 dniach może pojawić się delikatne złuszczanie naskórka. W okresie gojenia nie można zapominać o regularnym stosowaniu wysokiej ochrony przeciwsłonecznej (SPF 50), aby uniknąć przebarwień. W pielęgnacji skóry zaleca się środki kojące i łagodzące.

Przed każdym zabiegiem specjalista informuje Pacjenta o szczegółowych wytycznych, do których należy się stosować. Niestosowanie się do zasad dotyczących rekonwalescencji może osłabić efekt zabiegu i doprowadzić do pojawienia się przebarwień i blizn.  Skóra, której struktura została naruszona, musi przejść okres gojenia i regeneracji, dlatego przez kilka - kilkanaście dni wymaga specjalnej pielęgnacji i wyjątkowej ochrony. Warto dać skórze czas i zadbać o nią we właściwy sposób, aby następnie móc cieszyć się efektem zregenerowanej cery.

Sprawdź również, Jak sprawić, aby skóra wiosną wyglądała promiennie, a włosy były lśniące i zdrowe?

 

TOP