Inflammaging – czym jest i dlaczego mieszkańcy aglomeracji są nie niego bardziej narażeni?
01/12/2022

Inflammaging – czym jest i dlaczego mieszkańcy aglomeracji są nie niego bardziej narażeni?

Inflammaging, słowo powstałe z połączenia wyrazów inflammation (stan zapalny) oraz aging (starzenie się), zyskuje coraz większe zainteresowanie badaczy, lekarzy, kosmetologów i samych Pacjentów. Terminem tym opisuje się zjawisko przedwczesnego starzenia się skóry wynikające z wystąpienia przewlekłego stanu zapalnego wywołanego stresem oksydacyjnym. Badania dowodzą, że zjawisko inflammaging dotyczy praktycznie każdego, a zwłaszcza osób mieszkających w aglomeracjach i dużych miastach, ponieważ wpływ smogu i zanieczyszczonego powietrza odgrywa dużą rolę w powstawaniu szkodliwych wolnych rodników w organizmie.

Jedną ze skutecznych metod radzenia sobie z problemem przedwczesnego starzenia się skóry wywołanym stanem zapalnym powstałym w wyniku stresu oksydacyjnego, jest jej odpowiednia pielęgnacja temat ten jest wyjątkowo bliski marce ZO Skin Health. W dzisiejszym artykule przyglądamy się bliżej zjawisku inflammaging i radzimy, jak mu zapobiegać oraz zwalczać jego skutki.

 

 Przedwczesne starzenie się skóry a przewlekły stan zapalny

Choć stan zapalny bywa procesem niezbędnym dla ludzkiego organizmu, sprzyjając np. gojeniu ran, jego przewlekła forma niesie za sobą negatywne konsekwencje dla skóry, jak np. problem jej przedwczesnego starzenia się. Inflammaging jest wynikiem działania zarówno czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych, których sumę określa się mianem ekspozomu. Czynniki te, które mają przeważający wpływ na przedwczesne starzenie się skóry (badania dowodzą, że aż w 80% za przedwczesne starzenie się skóry odpowiada ekspozom, a zaledwie 20% uwarunkowania genetyczne), dzieli się na:

 • czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczenia powietrza i smog, na które narażeni są przede wszystkim mieszkańcy dużych miast oraz promieniowanie UV, którego negatywny wpływ na skórę trwa cały rok, niezależnie od pogody i miejsca zamieszkania,
 • czynniki środowiskowe, czyli takie, na które często narażamy się sami. Należą do nich palenie tytoniu, stosowanie używek takich jak alkohol, niedobór snu, przewlekły stres, nieodpowiednia dieta, brak aktywności fizycznej.

I choć niektóre spośród wyżej wymienionych czynników możemy świadomymi wyborami eliminować lub ograniczać, na wystąpienie wielu z nich nie mamy wpływu. Ich permanentne oddziaływanie na organizm może  prowadzić do powstania stanu zapalnego skóry o niskim nasileniu, ale o przewlekłym charakterze. Paradoksalnie, niskie nasilenie stanu zapalnego jest jego bardzo niebezpieczną cechą, ponieważ rzadko gołym okiem dostrzegamy alarmujące objawy, które mogłyby nas nakłonić do poszukiwania przyczyn i podjęcia działania. W efekcie stan zapalny prawie niezauważalnie, bardzo powoli, ale konsekwentnie, osłabia kondycję naszej cery.

Jak powstaje przewlekły stan zapalny skóry?

Stan zapalny wywołany jest przez stres oksydacyjny - sytuację, której cechą charakterystyczną jest zbyt duża liczba wolnych rodników, czyli atomów tlenu, które zostały „uszkodzone” w naturalnych procesach metabolicznych i brakuje im jednego elektronu. Wolne rodniki dążą do tego, aby brakujący elektron „odzyskać” i mają zdolność do odbierania go innym atomom. W sytuacji równowagi, kiedy organizm posiada wystarczający zasób korzystnie oddziałujących antyoksydanów, które są w stanie pokryć zapotrzebowanie wolnych rodników na elektrony, nie dochodzi do stresu oksydacyjnego. Jeśli jednak nastąpi zaburzenie równowagi oksydacyjnej, czyli sytuacji, w której liczba antyoksydantów będzie zbyt niska, wolne rodniki mogą „odbierać” wolne elektrony innym atomom wchodzącym w skład komórek skóry, co przekłada się na:

 • zmniejszenie ilości fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny – białek poprawiających jędrność i elastyczność skóry.
 • zaburzenie aktywności melanocytów i osłabienie naturalnej zdolności skóry do ochrony przed promieniowaniem UV, co może sprzyjać powstawaniu przebarwień i podrażnień.
 • osłabienie układu odpornościowego skóry oraz jej bariery ochronnej, przez co skóra jest bardziej uwrażliwiona na działanie wirusów, bakterii i czynników środowiska zewnętrznego.
 • degradację lipidów naskórka w wyniku procesu utleniania, co osłabia ich funkcję ochronną.

Niebezpieczne „błędne koło”

Nieustanna ekspozycja na szkodliwe czynniki zewnętrzne i wewnętrzne prowadzi do tego, że skóra przyzwyczaja się” do stresora, a stan zapalny może zamienić się w chroniczny, który ze względu na swoje niskie nasilenie, nie musi być odczuwalny i zauważalny w krótkim okresie, co usypia naszą czujność. W konsekwencji w dłuższej perspektywie kondycja skóry pogarsza się i staje się jeszcze bardziej podatna na negatywne działanie ekspozomu dochodzi więc do zjawiska błędnego koła. Osłabiona skóra ma zmniejszone zdolności regeneracyjne i ochronne, a zatem przedwcześnie zachodzą w niej procesy starzenia się, takie jak:

 • zmniejszenie grubości naskórka,
 • nadmierna suchość,
 • pogłębienie się zmarszczek,
 • pojawienie się teleangiektazji, czyli popękanych naczynek,
 • przebarwienia,
 • podrażnienia,
 • nasilenie przewlekłych chorób dermatologicznych, w tym trądziku pospolitego i różowatego, egzemy, rumienia itp.,
 • utrata jędrności i zwiotczeniem skóry,
 • poszarzała cerą.

Ochrona skóry przed przewlekłym stanem zapalnym

Chcąc zmniejszyć wpływ ekspozomu na skórę, najpierw warto przyjrzeć się swojemu stylowi życia. Wprowadzenie do codziennej rutyny zdrowych nawyków to połowa sukcesu w walce z inflammaging. Do zasad higienicznego trybu życia zalicza się przede wszystkim zbilansowaną dietę, unikanie używek, umiarkowaną aktywność fizyczną, redukcję stresu oraz odpowiednią ilość snu. Niestety nie zawsze jest to możliwe i wystarczające. Dlatego o skórę trzeba dbać również „od zewnątrz”.

Ochrona skóry przed szkodliwymi czynnikami wymaga doboru odpowiedniej pielęgnacji. Temat ten zgłębiany jest od lat przez renomowaną markę ZO Skin Health, której filozofia opiera się na wykorzystaniu najnowszych osiągnięć naukowych po to, aby przywrócić skórze zdrowie i zapobiec powstawaniu nowych niedoskonałości. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu substancji aktywnych o potwierdzonym klinicznie działaniu w kosmetykach, które dobierane są indywidualnie do potrzeb Pacjenta i jego problemów. Pielęgnacja skóry produktami marki ZO Skin Health obejmuje trzy kroki, które są niezbędne w zwalczaniu skutków przewlekłego stanu zapalnego oraz profilaktyce anti-inflammaging:

 1. Przygotowanie skóry, czyli oczyszczenie, eksfoliacja i tonizacja. Ten etap ma na celu przygotowanie cery na jak najlepsze wchłonięcie składników aktywnych z innych preparatów, ukojenie skóry, przywrócenie jej prawidłowego pH, złuszczenie martwego naskórka i dogłębne oczyszczenie jej z zanieczyszczeń, także tych pochodzących z niskiej jakości powietrza, oraz makijażu. To także w trakcie tego kroku dochodzi do pobudzenia krążenia krwi w skórze, co przekłada się na jej lepsze odżywienie.
 2. Profilaktyka i korygowanie to etap nastawiony na rozwiązywanie konkretnych problemów skóry, w tym oznak starzenia się, trądziku, zaczerwienienia czy nierównego kolorytu. Głównym celem tego etapu jest dostarczenie skórze silnie działających antyoksydantów oraz składników aktywnych odbudowujących jej naturalną barierę ochronną oraz uszkodzone DNA komórek skóry. Dzięki temu skóra może się lepiej i szybciej regenerować i staje się bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych, w tym smogu.
 3. Ochrona przed promieniowaniem UVA, UVB, IR-A oraz HEV (emitowanym na przykład przez ekrany) to podstawa w profilaktyce anti-aging i anti-inflammaging, a także w profilaktyce przeciwnowotworowej. To właśnie promieniowanie odpowiedzialne jest za większość objawów starzenia się cery oraz powstawanie groźnych, złośliwych nowotworów skóry. W tym aspekcie nie należy iść na kompromisy warto wybrać kompleksową ochronę najwyższej jakości.

Kosmetyki marki ZO Skin Health powinny zostać dobrane w zależności od typu cery Pacjenta, problemów skóry oraz liczby i nasilenia negatywnych czynników zewnętrznych, oraz wewnętrznych, na które jest narażony. Badania dowodzą, że dobrze dobrany, prawidłowo stosowany protokół oczyszczania i pielęgnacji skóry  produktami ZO Skin Health poprawia kondycję skóry. W Klinice Zakrzewscy można skomponować swój zestaw do pielęgnacji cery lub skorzystać z pomocy profesjonalistów. Kosmetolodzy po dokładnym przebadaniu skóry i określeniu jej potrzeb, mogą opracować indywidualny protokół oczyszczania i pielęgnacji, który będzie wspierał skórę w walce z negatywnymi konsekwencjami stresu oksydacyjnego. Zapraszamy na konsultacje.

 

Sprawdź również, 10 sposobów, by powstrzymać przedwczesne starzenie się skóry


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP