Laserowe leczenie zmian naczyniowych – najczęściej zadawane pytania
22/09/2022

Laserowe leczenie zmian naczyniowych – najczęściej zadawane pytania

Teleangiektazje, zwane potocznie pajączkami”, żyły siateczkowate, rumień, naczyniaki krwionośne, starcze i gwiaździste, a także znamiona naczyniowe płaskie to najpowszechniejsze zmiany naczyniowe, które stanowią problem natury estetycznej, zwłaszcza jeśli znajdują się na twarzy, ale też innych często eksponowanych częściach ciała. Laserowe usuwanie zmian naczyniowych to obecnie jedna z najskuteczniejszych metod ich terapii. W Klinice Zakrzewscy do tego celu stosuje się jedną z najnowocześniejszych dostępnych na rynku technologii, V-Laser. Laseroterapia zmian naczyniowych to obecnie bardzo często wykonywana procedura medyczna ze względu na jej liczne zalety. Ponieważ często trafiają do nas pytania dotyczące tego zagadnienia, zebraliśmy te najczęściej zadawane i, w konsultacji z dr. n. med. Marcinem Zakrzewskim, który od lat wykonuje zabiegi leczenia zmian naczyniowych z wykorzystaniem technologii laserowych, przygotowaliśmy na nie odpowiedzi. Oto solidna porcja wiedzy na ten temat.

Komu zalecane jest laserowe usuwanie zmian naczyniowych?

Leczeniu zmian naczyniowych za pomocą platformy V-Laser może poddać się każdy Pacjent, bez względu na płeć i wiek, jeśli nie wykluczają go przeciwwskazania do zabiegu. Ta metoda terapii polecana jest osobom z teleangiektazjami, które znajdują się najczęściej na twarzy i nogach, żyłami siateczkowatymi oraz naczyniakami i znamionami naczyniowymi, które mogą objąć dowolny obszar ciała. Co ważne, usuwanie rumienia za pomocą technologii V-Laser daje świetne rezultaty u Pacjentów chorujących na trądzik różowaty. Ten typ terapii polecany jest niezależnie od umiejscowienia i rozległości zmian, a także bez względu na ich kolor. Bardzo szerokie spektrum parametrów zabiegowych V-Laser pozwala na pełną personalizację zabiegu, co maksymalizuje bezpieczeństwo i skuteczność terapii.

W jaki sposób działa platforma V-Laser?

Technologia zastosowana w urządzeniu V-Laser opiera się na połączeniu impulsów o dwóch typach długości 532 nm oraz 1064 nm które lekarz może dostosowywać do potrzeb konkretnego Pacjenta. To rozwiązanie pozwala na dostarczenie energii cieplnej do naczynia lub zmiany, gdzie jest ono absorbowane przez krew lub pigment. W konsekwencji zmiana ulega koagulacji i termolizie, czyli zniszczeniu. Usunięte naczynie jest następnie naturalnie wchłaniane przez organizm. Krótsza fala światła eliminuje zmiany o kolorze czerwonym, natomiast dłuższa pozostałe zmiany o kolorach niebieskich i fioletowych.

Czy laserowe usuwanie zmian naczyniowych jest bolesne?

Zabieg z wykorzystaniem urządzenia V-Laser nie jest bardzo bolesny, choć jest odczuwalny. Przed procedurą obszar zabiegowy pokrywany jest specjalnym żelem, który maksymalizuje efekty kontaktowego systemu chłodzącego platformy. System ten opiera się na możliwości 4-stopniowej regulacji temperatury chłodzenia i dostosowaniu jej do progu bólu konkretnego Pacjenta. Dodatkowo, w Klinice Zakrzewscy mamy do dyspozycji specjalistyczny sprzęt chłodzący obszar zabiegowy, który minimalizuje odczucia bólowe. Pacjenci mają również możliwość skorzystać ze znieczulenia miejscowego aplikowanego w postaci kremu. Dzięki tym rozwiązaniom większość Pacjentów ocenia zabieg jako “powodujący lekki dyskomfort”.

Czy zabieg z wykorzystaniem urządzenia V-Laser jest bezpieczny?

Nowoczesna technologia zastosowana w platformie V-Laser sprawia, że zabiegi z jego wykorzystaniem są bardzo bezpieczne. Możliwość regulacji prędkości dostarczania ciepła do zmiany naczyniowej przekłada się na zminimalizowanie ryzyka skutków ubocznych i skrócenie czasu gojenia. V-Laser jest także niezwykle precyzyjny dzięki zastosowaniu stabilnej wiązki światła oraz wyposażeniu głowicy lasera w okienko ze szkła szafirowego. Te rozwiązania sprawiają, że ciepło fali świetlnej absorbowane jest tylko przez krew lub barwnik, bez uszkodzenia okolicznych tkanek, a specjalista wykonujący zabieg ma nad nim pełną kontrolę.

Kiedy widoczne są pierwsze efekty zabiegu?

W przypadku usuwania niewielkich zmian, takich jak drobne teleangiektazje na twarzy, spektakularne efekty leczenia widoczne są  bardzo często bezpośrednio po zabiegu, ponieważ zmiany znikają praktycznie w 100 procentach. Często jednak jest tak, że zmiana potrzebuje czasu na wchłonięcie. Rozległe teleangiektazje mogą wchłaniać się od 8 do 12 tygodni, zatem na efekty zabiegu trzeba poczekać. Warto pamiętać, że niektóre zmiany wymagają pojedynczego zabiegu, inne kilku procedur. Ostateczne efekty zabiegu uzależnione są więc od wielkości i typu zmian, a także od czynników takich jak tryb życia i stan zdrowia Pacjenta. Lekarz, po przeprowadzeniu szczegółowej konsultacji, informuje Pacjenta, ile zabiegów może obejmować plan zabiegowy. Trzeba podkreślić jednak, że w przypadku rozległych, utrwalonych zmian naczyniowych całkowite ich usunięcie może nie być możliwe. Efektem pełnej terapii jest jednak zmniejszenie, rozjaśnienie i zredukowanie czerwonego zabarwienia zmian, co jak podkreślają Pacjenci, zdecydowanie wpływa na estetykę obszaru zabiegowego i podnosi ich samoocenę.   

Jak przygotować się do laserowego leczenia zmian naczyniowych?

Bezpośrednio przed procedurą należy wydepilować włosy w miejscu zabiegowym, nie wolno jednak robić tego sposobami chemicznymi. W dniu zabiegu nie wolno spożywać alkoholu. Na 2 tygodnie przed laseroterapią skóry nie należy złuszczać, należy także zrezygnować z kremów z witaminą C, retinolem i kwasami oraz z suplementacji witaminą A i spożywania ziół fotouczulających, takich jak pokrzywa, dziurawiec i skrzyp polny. Na miesiąc przed zabiegiem skóra nie powinna być eksponowana ani na słońce, ani na lampy w solarium świeża opalenizna jest przeciwwskazaniem do laseroterapii.

Jakie inne przeciwwskazania występują w przypadku laserowego usuwania zmian naczyniowych?

Choć usuwanie zmian naczyniowych urządzeniem V-Laser jest zabiegiem bezpiecznym, istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Należą do nich ciąża i karmienie piersią, skłonność do powstawania przebarwień i bliznowców, a także przyjmowanie leków z grupy antybiotyków i retinoidów. Procedurze nie mogą poddać się także osoby z aktywną chorobą nowotworową, infekcjami lub zmianami skórnymi w miejscu zabiegowym, padaczką i żółtaczką. 

Jak wygląda zabieg i ile trwa?

W zależności od typu i rozległości zmiany zabieg trwa od kilkunastu do 30 minut. Po przeprowadzeniu dokładnej konsultacji z Pacjentem, opcjonalnym znieczuleniu i zdezynfekowaniu obszaru zabiegowego, jest on pokrywany jest żelem przewodzącym chłodzenie. W trakcie zabiegu Pacjent ma na sobie okulary ochronne. Następnie lekarz przykłada głowicę lasera do leczonego miejsca i dostosowuje jego parametry do specyfiki zmiany. Po zakończeniu procedury Pacjent od razu może wrócić do codziennych czynności.

Czy po laserowym usuwaniu zmian naczyniowych występują skutki uboczne?

Po laseroterapii skóra jest wrażliwa i wymaga delikatnej pielęgnacji, należy więc stosować się do zaleceń pozabiegowych przedstawionych przez lekarza. Do możliwych efektów ubocznych zalicza się zaczerwienienie obszaru zabiegowego, które może utrzymywać się od kilku godzin do kilku dni po procedurze, obrzęk i siniaki, szczególnie na nogach, a także niewielkie strupki, które odpadną samoistnie po 5-7 dniach. Lekarz zawsze informuje Pacjenta o ewentualnych skutkach ubocznych zabiegu.

Laserowe leczenie zmian naczyniowych to obecnie najskuteczniejsza i najbezpieczniejsza metoda ich trwałego usuwania. Jeśli nadal masz pytania lub wątpliwości dotyczące zabiegu, skonsultuj się ze specjalistami Kliniki Zakrzewscy, którzy wyjaśnią wszystkie nurtujące Cię kwestie.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP