Depilacja laserowa w kontekście cyklu wzrostu włosa – wywiad z ekspertem
07/09/2022

Depilacja laserowa w kontekście cyklu wzrostu włosa – wywiad z ekspertem

Trwałe usuwanie owłosienia za pomocą lasera to metoda depilacji, na którą decyduje się coraz więcej osób. Nic dziwnego jest to nie tylko skuteczny, ale także bezpieczny zabieg, który pozwala wyeliminować problemy będące częstym następstwem innych sposobów usuwania owłosienia, takie jak podrażnienia czy wrastające włoski. Niezależnie od wybranej technologii depilacji laserowej, wiązka lasera jest w stanie zniszczyć cebulki tylko tych włosów, które są w fazie anagenu, czyli wzrostu. Co to oznacza? W dzisiejszym wywiadzie na to i wiele innych pytań odpowie kierownik Zespołu Kosmetologii Kliniki Zakrzewscy dyplomowana kosmetolog Agata Mitman, która do depilacji laserowej wybiera jedną z najnowocześniejszych dostępnych na rynku technologii – lasera Soprano Titanium.

Pani Agato, jak wygląda cykl wzrostu włosa?

AM: U człowieka wszystkie włosy rosną w sposób cykliczny, dzięki czemu ich wymiana jest płynna i prawie każda część ciała jest nimi nieustannie pokryta. Cykl życia włosa obejmuje trzy etapy: anagen, czyli fazę wzrostu, katagen, czyli fazę przejściową, w której włos nie rośnie, ale nadal żyje i przechodzi wówczas przemiany w obrębie korzenia, oraz telogen, czyli etap spoczynku włosa, jego powolnego obumierania. Moment, gdy włos wypada z mieszka włosowego, nazywamy natomiast egzogenem. Gdy włos opuści cebulkę, cały proces rozpoczyna się od nowa. Każdy mieszek włosowy w ciągu swojego życia może wyprodukować określoną liczbę włosów, liczba samych mieszków włosowych u danego człowieka jest także uwarunkowana genetycznie. Faza wzrostu włosa to najdłuższy etap jego życia, a najlepiej widać to na głowie, gdzie około 90% włosów jest w fazie anagenu.

Dlaczego wiedza z zakresu cyklu życia włosa jest ważna w kontekście depilacji laserowej?

AM: Aby to wyjaśnić, najpierw należy zapoznać się z mechanizmem działania lasera. Laser emituje wiązkę światła o wysokiej energii, która zostaje pochłonięta przez melaninę, czyli barwnik znajdujący się w mieszku włosowym. W wyniku działanie ciepła wiązki laserowej mieszek włosowy zostaje zniszczony, podobnie jak komórki macierzyste biorące udział w formowaniu nowych włosów. To właśnie w fazie anagenu w mieszku włosowym znajduje się najwięcej melaniny, włos jest też najmocniej połączony z macierzą. W konsekwencji wiązka lasera najskuteczniej usuwa włosy znajdujące się w fazie wzrostu. Na marginesie dodam, że w czasie depilacji laserowej światło lasera powinno zostać wchłonięte przez włos znajdujący się pod skórą i cebulkę, w której się znajduje, nie przez włos wystający ponad powierzchnią skóry. Z tego względu dokładne ogolenie miejsca zabiegowego przed depilacją jest tak ważne zarówno w kontekście skuteczności zabiegu, jak i uniknięcia poparzeń. Dlatego też nie należy depilować mechanicznie włosów przed zabiegiem depilacji laserowej. Usuwając owłosienie depilatorem czy pęsetą, wyrywamy go wraz z cebulką, a zatem laser nie miałby szansy zadziałać.

Skąd wiadomo, które włosy są w fazie wzrostu w trakcie wykonywania zabiegu?

AM: Nie jest konieczne określanie, które włosy znajdują się w fazie anagenu, jednak należy wiedzieć, ile procent włosów z danego obszaru ciała jest na tym etapie i jak długo w nim pozostanie. Wartości te znacznie się różnią, gdy spojrzymy na owłosienie różnych części ciała. W fazie wzrostu znajduje się około 30% włosów pod pachami i pozostają w niej przez 4 miesiące, 30% włosów w okolicy bikini (przez 1-2 miesiące), 20% włosów na łydkach (4-6 miesięcy), udach (1-2 miesiące) i ramionach (1-3 miesiące), oraz około 70% włosów na brodzie (12 miesięcy).

Wynika z tego, że podczas jednego zabiegu można usunąć około 30% włosów pod pachami… A zatem wystarczą 3 zabiegi depilacji, aby osiągnąć 100% skuteczności zabiegu?

AM: Muszę zaznaczyć, że wartości te są orientacyjne. Analizując te liczby, widzimy, że do wydepilowania łydek potrzeba plus minus 5 zabiegów wykonywanych w odstępach 2-3-miesięcznych. Jednak dokładny harmonogram sesji ustala się indywidualnie w zależności od kilku czynników. Na przykład ciemne włosy usuwa się szybciej, ponieważ zawierają więcej melaniny, trudniej depiluje się natomiast włosy jasne, a także grube, u osób z ciemną karnacją, ale także te, które umiejscowione są głębiej w skórze (na przykład w okolicy bikini). Nie oznacza to jednak, że depilacja laserowa będzie w tych przypadkach nieskuteczna. Po przeprowadzeniu szczegółowej konsultacji i ocenie tych czynników mogę dobrać odpowiedni plan zabiegowy, który sprawdzi się u konkretnego Pacjenta. Warto pamiętać, że na skuteczność i bezpieczeństwo depilacji laserowej ogromny wpływ ma to, czy Pacjent stosuje się do zaleceń przed i pozabiegowych.

Jak znajomość faz cyklu wzrostu włosa i dostępna technologia laserowa wpływa na skuteczność zabiegu?

AM: Jest to wiedza niezbędna do przeprowadzenia skutecznego i komfortowego zabiegu. Platforma Soprano Titanium, której używamy w Klinice Zakrzewscy, łączy w sobie trzy technologie lasera aleksandrytowego, diodowego oraz Nd-YaG. To rozwiązanie pozwala na usuwanie włosków o każdym kolorze (oprócz siwych i bardzo jasnych blond, które nie zawierają melaniny, więc są “niewidoczne” dla każdego lasera) niezależnie od karnacji Pacjenta i głębokości umiejscowienia mieszka włosowego. Znajomość cyklu życia włosa pozwala natomiast na dopasowanie odpowiedniej liczby zabiegów oraz odstępów między nimi. Warto zwrócić na to uwagę, wybierając nie tylko daną technologię laserową, ale także miejsce, w którym poddamy się depilacji. Nie jest możliwe trwałe usunięcie owłosienia, na przykład na łydkach, podczas 4 zabiegów wykonywanych co 3 miesiące u osoby posiadającej jasne włoski. Najnowocześniejsze technologie pozwalają nam na wiele, jednak musimy działać w zgodzie z biologią ludzkiego organizmu.

Dziękuję za rozmowę.

AM: Również dziękuję.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP