Trądzik różowaty a spacery i piesze wędrówki – jak nie dopuścić do zaostrzenia choroby?
03/06/2022

Trądzik różowaty a spacery i piesze wędrówki – jak nie dopuścić do zaostrzenia choroby?

Spacerowanie, nordic walking i piesze wędrówki to świetny sposób na aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, a także na zapewnienie sobie chwili relaksu, spędzenie czasu w dobrym towarzystwie i cieszenie się naturą. W górach lub w parku, powoli lub prężnym tempem, w samotności czy z psem – niezależnie od tego, jakie spacery preferujesz, chodzenie wpływa pozytywnie na samopoczucie, pracę układu krążeniowo-oddechowego, utrzymanie prawidłowej wagi, wzmocnienie mięśni i wiele więcej. Wybieramy tę formę sportu, ponieważ jest prosta, przyjemna i zazwyczaj nie wymaga żadnego specjalnego sprzętu ani dużych nakładów finansowych. Korzyści związane z wędrówkami zdają się nie kończyć, jednak osoby chorujące na trądzik różowaty powinny pamiętać o tym, że chodzenie, zwłaszcza intensywne, a także w pełnym słońcu, może wpływać na pojawienie się lub zaostrzenie objawów choroby. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak korzystać z pięknej pogody i nie rezygnować z ulubionej aktywności jednocześnie utrzymując skórę w dobrej kondycji, zapraszamy do czytania.

Wpływ spacerów na trądzik różowaty

Spacery wywołują zaostrzenie objawów chorobowych u około 40% Pacjentów z trądzikiem różowatym. Tak wysoki odsetek spowodowany jest po prostu tym, że spacery są najczęstszą formą aktywności fizycznej wśród osób z trądzikiem różowatym, a nie dlatego, że mają większy potencjał do wywoływania zaostrzeń schorzenia niż inne sporty, takie jak bieganie lub ćwiczenia siłowe. Na pogorszenie stanu skóry Pacjentów, którzy wybierają aktywnośc na świeżytm powietrzu, w tym spacery, mają wpływ przede wszystkim czynniki takie jak:

  • Ekspozycja na słońce – to najważniejszy czynnik wywołujący nawroty i zaostrzenia trądziku różowatego u ponad 80% chorych. Promieniowanie (zarówno UVA, jak i UVB) zaburza prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych – zwiększa ich liczbę oraz prowadzi do ich rozszerzenia. W efekcie na skórze zarówno u osób zdrowych, jak i chorych na trądzik różowaty – pojawia się rumień, który u tych drugich może przybrać przewlekły charakter. Słońce osłabia także barierę ochronną skóry, sprawiając, że jest bardziej wrażliwa i podatna na szkodliwe czynniki zewnętrzne.
  • Skoki temperatur, które mają miejsce na przykład wtedy, gdy w upalny dzień wychodzimy na zewnątrz z klimatyzowanego pomieszczenia lub ochładzamy się po intensywnym wysiłku. Takie nagłe zmiany temperatury otoczenia powodują gwałtowne rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry. W konsekwencji naczynia krwionośne pękają, a na skórze pojawia się rumień.
  • Wiatr, który może dawać ochłodę w upalne dni, pozbawia skórę wilgoci, co osłabia jej funkcję ochronną. W efekcie skóra jest bardziej podatna na uszkodzenia, co zwiększa ryzyko zaostrzeń trądziku różowatego. Choć silny wiatr nie jest synonimem lata, może być intensywny szczególnie nad morzem czy w wysokich górach.

Choć spacery i piesze wędrówki zdają się być optymalną formą aktywności fizycznej dla wielu z nas, zarówno osoby zdrowe, jak i te z trądzikiem różowatym powinny pamiętać o tym, że warunki atmosferyczne mają duży wpływ na stan i zdrowie skóry.

Co zrobić, aby uniknąć zaostrzeń choroby podczas spacerów

Mimo tego, że spacerowanie, szczególnie latem, zwiększa ryzyko zaostrzenia objawów trądziku różowatego, nie trzeba z niego rezygnować. Ryzyko to można skutecznie obniżyć poprzez podjęcie odpowiednich środków ostrożności. Jedno z badań dotyczących tego tematu wykazało, że 97% Pacjentów, którzy zmodyfikowali swoje sportowe nawyki, było w stanie uniknąć nawrotów objawów trądziku różowatego wywołanych wysiłkiem fizycznym. Jak to osiągnąć? Zapoznaj się z najważniejszymi zasadami:

  1. Chroń się przed słońcem. Nawet jeśli wysiłek fizyczny nie powoduje u Ciebie zaostrzenia trądziku różowatego, ekspozycja na promieniowanie UV niesie za sobą ryzyko pogorszenia się stanu skóry. Załóż czapkę z daszkiem lub kapelusz, aby chronić twarz i pamiętaj o przewiewnych ubraniach z naturalnych materiałów. Stosuj krem z najwyższym filtrem chroniącym przed promieniowaniem UVA i UVB przed każdym spacerem. Wypróbuj produkty, które zawierają filtry fizyczne, takie jak tlenek cynku czy dwutlenek tytanu.
  2. Zacznij od prostych tras i wolnego tempa. Pochyłości i inne zmiany w topografii urozmaicają wędrówki, jednak stanowią wyzwanie nawet przy wolniejszym chodzie. Jeśli jesteś osobą początkującą, zrezygnuj ze stromych pagórków czy wymagających górskich tras. Dzięki temu unikniesz nadmiernego przegrzania organizmu i zmęczenia.
  3. Uważaj na środki odstraszające owady. Jeśli spacerujesz w otoczeniu natury i chcesz użyć środka odstraszającego owady, uważaj, aby nie spryskać obszarów zbyt blisko twarzy lub w miejscach, na których Twoja skóra jest bardziej wrażliwa. Po nałożeniu produktu umyj ręce, a jeśli podrażnia on Twoją skórę niezależnie od miejsca aplikacji, spryskaj nim tylko ubrania.
  4. Zaplanuj swój spacer. Staraj się wędrować wczesnym rankiem lub wieczorem, kiedy jest chłodniej, a promieniowanie słoneczne nie jest tak intensywne. Unikaj aktywności fizycznej w najgorętszych godzinach dnia, czyli między 12 a 15. Rozważ spacerowanie w pobliżu domu lub miejsca, w którym możesz odpocząć, aby móc skrócić spacer, gdy poczujesz, że Twoja skóra ulega zaczerwienieniu.
  5. Uważaj na przegrzanie organizmu. Chroń się przed przegrzaniem, owijając szyję chłodnym, wilgotnym ręcznikiem i nosząc ze sobą butelkę z zimną wodą (lub z lodem), aby móc się ochłodzić, gdy zajdzie taka potrzeba. Możesz również użyć butelki z rozpylaczem wypełnionej zimną wodą, aby spryskać twarz podczas chodzenia. Staraj się wybierać trasy w cieniu, a jeśli to niemożliwe, choć częściowo zacienione – odpoczynek w takim miejscu pomoże Ci się ochłodzić i nabrać sił.
  6. Poznaj swoje ograniczenia. Często, gdy rozpoczynamy aktywność fizyczną, chcemy wykorzystać ten czas na spotkania towarzyskie. Dla wielu z nas posiadanie kompana podczas spaceru czy treningu jest nie tylko przyjemne, ale także motywujące. Jednak ćwiczenia w towarzystwie innych ludzi mogą podświadomie zmuszać nas do przekraczania swoich granic przy jednoczesnym ignorowaniu oznak dyskomfortu lub zmęczenia, które byśmy zauważyli, gdybyśmy byli sami. Spróbuj najpierw chodzić w samotności, aby poznać swoje tempo i ograniczenia fizyczne.
  7. Zadbaj o swoją skórę po spacerze. To, jak traktujesz skórę po ćwiczeniach, może mieć na nią taki sam wpływ, jak sam trening. Pot to jeden z czynników drażniących skórę, dlatego nie zapominaj o obowiązkowym prysznicu po wysiłku fizycznym. Trzymaj się swojej standardowej rutyny pielęgnacyjnej, którą zalecił Ci lekarz dermatolog.

Dzięki powyższym wskazówkom możesz korzystać ze spacerowania na świeżym powietrzu bez obaw o pogorszenie stanu skóry. Jeśli masz wątpliwości, jak pielęgnować swoją skórę podczas i po wysiłku fizycznym lub nie wiesz, jakie czynniki mogą powodować zaostrzenia choroby, nie wahaj skonsultować się ze specjalistami Kliniki Zakrzewscy.

TOP