
Retinol – wszystko, co musisz o nim wiedzieć – kompendium wiedzy
Retinol jest bez wątpienia jednym z najskuteczniejszych składników aktywnych o działaniu przeciwstarzeniowym, przeciwtrądzikowym i rozjaśniającym, który możemy stosować samodzielnie w domowym zaciszu. Nic więc dziwnego, że o retinolu mówi się coraz częściej, a grono jego fanów rośnie. Pierwsze oznaki starzenia się skóry pojawiają się na twarzy już około 25 roku życia, a więc wcześniej, niż mogłoby się wydawać. Przebarwienia skóry oraz trądzik to także problemy, które dotyczą wielu osób. Z tego względu preparaty z retinolem zdają się być nie tylko skutecznym, ale także wszechstronnym i bezpiecznym rozwiązaniem wielu niedoskonałości cery. Jednak wokół tego składnika aktywnego urosło także wiele mitów i zdarza się, że boimy się po niego sięgać. Zupełnie niepotrzebnie! Oczywiście, zastosowanie retinolu wymaga stosowania się do kilku zasad i poznania specyfiki jego działania, dlatego jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z tą substancją odpowiedzialnie i świadomie, zapoznaj się z naszym kompendium wiedzy. Informacje przygotowane przez kosmetologów naszej Kliniki i skonsultowane ze specjalistą dermatologiem, dr. n. med. Marcinem Zakrzewskim, pozwolą Ci odkryć zalety retinolu dla Twojej skóry i uchronić się przed ewentualnymi skutkami ubocznymi.
Czym jest retinol i jak działa na skórę?
Retinol to substancja z grupy retinoidów, czyli pochodnych witaminy A, do której należą także retinal (retinaldehyd, retinyl) oraz kwas retinowy (tretynoina). To jednak retinol jest najczęściej polecany do samodzielnego domowego użytku, ponieważ łatwo przenika w głąb naskórka, gdzie ulega przekształceniu do retinalu, a później do kwasu retinowego, czyli najbardziej aktywnej formy witaminy A. Działa także łagodniej niż inne retinoidy, co sprawia, że jest bezpieczniejszy i mniej uciążliwy w stosowaniu, choć nie można odmówić mu skuteczności. Dzięki stosowaniu retinolu możemy liczyć na następujące efekty:
- wygładzenie i spłycenie zmarszczek,
- poprawa struktury skóry,
- zwiększenie gęstości i elastyczności cery,
- poprawa napięcia i jędrności skóry,
- rozjaśnienie przebarwień, w tym tych posłonecznych, hormonalnych i pozapalnych,
- redukcja blizn potrądzikowych
- złagodzenie zmian trądzikowych
- zmniejszenie widoczności porów,
- uregulowanie produkcji sebum.
Dla kogo przeznaczony jest retinol?
Choć pierwszych efektów można spodziewać się dopiero po kilku miesiącach stosowania retinolu, jego wszechstronne działanie sprawia, że jest polecany praktycznie do każdego rodzaju cery, oczywiście w odpowiednich stężeniach. Retinol jest polecany każdemu, kto doświadcza następujących problemów z cerą:
Cera z oznakami starzenia się, w tym fotostarzenia, pozbawiona jędrności i elastyczności, z niewielkimi lub widocznymi zmarszczkami – retinol pobudza komórki skóry do odnowy poprzez stymulację syntezy włókien kolagenu i elastyny, co przekłada się na redukcję zmarszczek i widoczne odmłodzenie skóry.
Cera tłusta i trądzikowa z rozszerzonymi porami i zaskórnikami – retinol odblokowuje ujścia gruczołów łojowych, przez co łagodzi trądzik i reguluje wydzielanie sebum, a także wyrównuje koloryt i strukturę skóry poprzez złuszczanie martwych komórek naskórka. Spłyca także drobne blizny potrądzikowe.
Cera z przebarwieniami, w tym przebarwieniami posłonecznymi, hormonalnymi i pozapalnymi – produkty z retinolem wspomagają leczenie przebarwień, ponieważ intensywnie złuszczają naskórek. Co więcej, hamują transport melaniny z melanocytów, komórek odpowiedzialnych za produkcję pigmentu, do keratynocytów, czyli komórek budujących nasz naskórek. Spowalniają też wytwarzanie samej melaniny w melanocytach.
Cera sucha, ziemista i zmęczona – retinol, dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym i stymulującym procesy odnowy komórek, pomaga w uzyskaniu efektu świeżej, odmłodzonej cery. Co więcej, retinol sprawia, że wzmocnieniu ulega struktura warstwy rogowej naskórka, co spowalnia proces przeznaskórkowej utraty wody (TEWL). Dzięki temu skóra jest lepiej nawilżona, bardziej jędrna i elastyczna.
Cera wymagająca profilaktyki anti-aging – osoby, które przekroczyły 25 rok życia, powinny zastanowić się nad wprowadzeniem retinolu do codziennej pielęgnacji, aby opóźnić i zminimalizować naturalne procesy starzenia się skóry, a także złagodzić negatywny wpływ czynników zewnętrznych i wewnętrznych na kondycję cery.
Kto nie powinien stosować retinolu?
Ze względu na brak badań potwierdzających bezpieczeństwo stosowania retinolu u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią, nie powinno się go wtedy używać. Przeciwwskazaniem mogą być także zabiegi gabinetowe oraz kuracje przeprowadzane pod okiem dermatologa, np. doustne przyjmowanie retinoidów. Z tego względu, jeśli jesteś pod opieką kosmetologa lub dermatologa, nie zapomnij skonsultować się ze specjalistą w sprawie bezpieczeństwa stosowania retinolu.
Wprowadzanie retinolu do pielęgnacji twarzy - jaki produkt wybrać?
Rynek kosmetyczny przesycony jest produktami opartymi na retinolu, które obiecują niesamowite efekty w krótkim czasie. Niestety wiele z nich zawiera zbyt małe stężenie tej substancji aktywnej lub retinol jest połączony z innymi, mało efektywnymi składnikami. Kosmetolodzy zgadzają się co do tego, że warto wybierać retinole szeroko przebadane i o wielowymiarowym działaniu. Przykładem takich produktów są retinole marki ZO Skin Health, które występują w trzech stężeniach (0,25%, 0,5% i 1%) optymalnie dobranych do każdego etapu stosowania tej substancji aktywnej. Co wyróżnia retinole marki ZO Skin Health z serii Retinol Skin Brightener?
- ich efekty potwierdzone są klinicznie,
- w zależności od wybranego preparatu możemy modyfikować intensywność penetracji i czas uwalniania. W preparatach, gdzie retinol zawieszony jest w oleosomach, jego uwalnianie do skóry jest kontrolowane (od 6 do 8 godzin). W innych produktach, np. Zo Skin Wrinkle + Texture Repair, który ma formułę mikroemulsji, retinol uwalniany jest błyskawicznie i głęboko penetruje skórę.
- osiadają właściwości łagodzące zaczerwienienia i kojące,
- produkty wzbogacone są o:
- ekstrakt z Bakuchiolu o stężeniu 1%, który potęguje działanie rozjaśniające, koi skórę i zwiększa jej odporność na czynniki powodujące przebarwienia w przyszłości,
- mieszanka glukozydu askorbylu, glutationu, N-acetyloglukozaminy i izoflawonów sojowych ma dodatkowe działanie rozjaśniające i wyrównujące koloryt skóry,
- witaminy A i E mają działanie antyoksydacyjne i przeciwstarzeniowe, ponieważ chronią skórę przed negatywnym działaniem wolnych rodników,
- ekstrakt z pestek moreli bisabolol redukuje stan zapalny i działa kojąco na podrażnioną skórę.
Jak stosować retinol i jakie stężenie wybrać? Instrukcja krok po kroku
Choć mogłoby się wydawać, że produkty o wyższych stężeniach działają szybciej i skuteczniej, jest to dalekie od prawdy. Każda przygoda z retinolem powinna zacząć się od najmniejszego stężenia – 0,25%, następnie można przejść na stężenie 0,5%, aby zakończyć budowanie tolerancji skóry na ten składnik z produktem o stężeniu 1%. Wiążę się to z tym, że skóra musi przyzwyczaić się do działania retinolu. W przeciwnym razie może odpłacić się nam nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi, takimi jak mocne pieczenie, swędzenie lub łuszczenie. Jak więc stosować retinol tak, aby przyniósł jak najlepsze efekty?
- Retinol zawsze wprowadza się do pielęgnacji stopniowo. Na początku, przez pierwsze 2 tygodnie, używaj go raz na 4-5 dni. Bacznie obserwuj skórę – jeśli w dniu kolejnej aplikacji cera jest zaczerwieniona lub zaogniona, przełóż nałożenie produktu do czasu, aż skóra się uspokoi. Jeśli skóra dobrze reaguje na retinol, po 2 tygodniach możesz zmniejszyć odstęp między aplikacjami o jeden dzień i stosować produkt co 3-4 dni, a po kolejnych 2 tygodniach, co 2-3 dni i tak dalej. Gdy skóra zaakceptuje taką częstotliwość aplikacji, możesz zacząć stosować retinol o wyższym stężeniu i powtórzyć proces od początku.
- Retinol stosuj zgodnie z zaleceniami producenta lub protokołem opracowanym przez kosmetologa. Najczęściej zaleca się stosowanie retinolu raz dziennie, wieczorem. Niektóre protokoły rozjaśniające zakładają stosowanie retinolu dwa razy dziennie, również rano dla wzmocnienia efektów terapii. Nie zwiększaj jednak zaleconej częstotliwości stosowania retinolu bez konsultacji z kosmetologiem lub dermatologiem, ponieważ może to skutkować podrażnieniami. Przed nałożeniem retinolu oczyść twarz i dokładnie ją osusz. Porcja kosmetyku, której powinno się używać, ma wielkość ziarna grochu.
- Po około 30-40 minutach po aplikacji retinolu na twarz możesz nałożyć produkt nawilżająco-regenerujący, aby ukoić skórę.
- Jeśli masz bardzo wrażliwą skórę, przed zastosowaniem retinolu zastosuj produkt natłuszczający, następnie odczekaj ok. 5-15 minut i nałóż retinol. Po kolejnych 30-40 minutach użyj kremu nawilżającego.
- Po aplikacji produktu z retinolem na twarz nie zapomnij o dokładnym umyciu dłoni.
- Podczas stosowania retinolu pamiętaj o codziennym stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych SPF 50 oraz o ich reaplikacji w ciągu dnia (co 3-4 godziny). Kuracja retinolem wymaga także unikania nadmiernej ekspozycji na słońce, dlatego najlepiej wprowadzić go do pielęgnacji w sezonie jesienno-zimowym. Stosowanie retinolu przez cały rok jest możliwe, jeśli w sezonie letnim wybierzesz niższe stężenie produktu i będziesz chronić twarz przed promieniami słonecznymi za pomocą kapelusza lub czapki. Jeśli planujesz wzmożoną ekspozycję na słońce, na przykład podczas urlopu, odstaw retinol 4 tygodnie wcześniej.
- Podczas kuracji retinolem skóra wymaga wzmożonego nawilżenia oraz regeneracji bariery hydrolipidowej. Włącz więc do swojej pielęgnacji produkty o treściwych i okluzyjnych formułach.
Retinol - skutki uboczne możliwe przy stosowaniu
Jak już wspomniano, aby stosować retinol z powodzeniem, musimy pozwolić skórze na zbudowanie tolerancji dla tego składnika aktywnego. Jeśli przesadzimy ze stężeniem lub ilością produktu, możemy spodziewać się intensywnego łuszczenia skóry, swędzenia, podrażnienia i pieczenia. Skutki uboczne mogą pojawić się z opóźnieniem, nawet do 72 godzin po aplikacji, dlatego jeśli nieodpowiedzialnie nałożymy retinol, na przykład trzy dni z rzędu, w czwartym dniu możemy spodziewać się wystąpienia negatywnych efektów. Podczas kilku/kilkunastu pierwszych tygodni stosowania retinolu skóra może (choć nie musi) intensywnie na niego reagować. Czego możesz się spodziewać?
- podrażnienia cery,
- nadmiernego przesuszenia skóry,
- zaczerwienienia,
- pieczenia i/lub swędzenia,
- wzmożonego łuszczenia się naskórka.
Choć powyższe reakcje nie należą do przyjemnych, są całkowicie normalne i mijają, gdy skóra przyzwyczai się do retinolu. Aby je zminimalizować, należy trzymać się wcześniej wymienionych zasad, szczególnie tych dotyczących wzmacniania i nawilżania skóry oraz stosowania ochrony przeciwsłonecznej.
Kuracja retinolem różni się od używania standardowej pielęgnacji cery opartej na kremach, serach czy emulsjach. Jednak pozytywne rezultaty płynące ze stosowania tej substancji są na tyle pożądane, że rekompensują początkowe skutki uboczne. Jeśli masz pytania dotyczące zasad stosowania retinolu, wyboru odpowiedniego produktu i stężenia lub obawiasz się przeciwwskazań i działań niepożądanych, skontaktuj się z kosmetologami Kliniki Zakrzewscy, którzy dobiorą odpowiedni preparat z retinolem, przygotują protokół jego stosowania i odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.
Sprawdź również, czym jest peeling retinolowy, i jakich efektów można się spodziewać po kuracji.
Umów konsultację