Modelowanie ust kwasem hialuronowym – 10 najczęściej zadawanych pytań
08/12/2021

Modelowanie ust kwasem hialuronowym – 10 najczęściej zadawanych pytań

Czy wiesz, że modelowanie ust kwasem hialuronowym polega nie tylko na ich powiększaniu? Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, wybierają kwas hialuronowy, aby wyostrzyć kontur ust, nawilżyć je czy zlikwidować asymetrię między górną a dolną wargą. Modelowanie ust kwasem hialuronowym to jeden z najczęściej wybieranych zabiegów w medycynie estetycznej. Dlaczego? Ponieważ jest mało inwazyjny, bezpieczny i szybki, a efekty widoczne są od razu. Decydując się na zabieg modelowania ust, musisz jednak pamiętać, aby wybrać profesjonalną klinikę i certyfikowanego specjalistę. Tylko doświadczony lekarz, doskonale znający anatomię twarzy, jest w stanie podać odpowiednią ilość kwasu, wybrać optymalną technikę iniekcji i prawidłowo ocenić proporcje Twojej twarzy, aby efekt był satysfakcjonujący. Jeśli rozważasz modelowanie ust kwasem hialuronowym, ale nadal masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, w którym odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące tego zabiegu.  

  1. Czy modelowanie ust kwasem hialuronowym jest dla mnie?

Zdecydowanie tak, jeśli chcesz powiększyć całe usta lub jedną wargę w celu zminimalizowania asymetrii, a także wtedy, gdy pragniesz nadać ustom objętości, uwydatnić je i ujędrnić. Na modelowaniu ust kwasem hialuronowym skorzystają także osoby, które zauważyły u siebie pierwsze oznaki starzenia objawiające się utratą nawilżenia, pierzchnięciem delikatnej skóry warg i jej zwiotczeniem. Dzięki zabiegowi możesz również podnieść opadające kąciki ust i tym samym zredukować smutny wyraz twarzy. Kwas hialuronowy pomoże Ci także zarysować kształt ust i uwydatnić łuk kupidyna, a także lekko wygładzić zmarszczki wokół tej okolicy.

  1. Obawiam się efektu kaczego dzióbka” i innych skutków ubocznych. Jak ich uniknąć?

Efekt kaczego dzióbka” to nic innego jak migracja kwasu hialuronowego poza czerwień wargową, która wynika z nieodpowiedniej techniki podania preparatu. Większość skutków ubocznych modelowania ust kwasem hialuronowym spowodowana jest przez brak kompetencji osoby wykonującej zabieg. Zaliczamy do nich niesymetryczne lub zbyt duże, karykaturalne usta, krzywy kontur czy utrzymujące się grudki. Z tych względów zabieg powinien wykonywać tylko doświadczony lekarz,  dysponujący preparatami najwyższej jakości. To normalne, że usta po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego są nieznacznie opuchnięte, lekko bolesne, a na ich powierzchni widzimy małe krwiaki i siniaki. Te skutki uboczne nie występują u każdego, lecz są całkowicie naturalne i ustępują w ciągu kilku dni. Powodem do niepokoju powinny być jednocześnie występujący ból, zasinienie i utrata czucia w ustach – jeśli ich doświadczysz, niezwłocznie zgłoś się do osoby, która wykonywała zabieg.

  1. Jak wygląda zabieg modelowania ust kwasem hialuronowym?

Zabieg trwa od 20 do 45 min i w jego trakcie lekarz wprowadza preparat z kwasem hialuronowym w usta za pomocą ampułko-strzykawki i cienkiej igły. Zazwyczaj wykonuje się kilka wkłuć w określone punkty anatomiczne ust. Ilość wstrzykiwanego preparatu jest kwestią indywidualną, która zależy od anatomii twarzy i pożądanego efektu, jednakże zazwyczaj stosuje się od 0,5 do 1,0 ml kwasu hialuronowego. Lekarz dobiera optymalną ilość preparatu po wywiadzie z Pacjentem, uwzględniając proporcję twarzy i sztukę medyczną. Po wprowadzeniu preparatu lekarz wykonuje delikatny masaż ust, aby kwas hialuronowy równomiernie się rozprowadził.

  1.  Czy zabieg modelowania ust kwasem hialuronowym jest bolesny?

Zabieg jest niemalże bezbolesny, ponieważ w Klinice Zakrzewscy wybieramy kwas hialuronowy wzbogacony substancją znieczulającą (lidokainą). Pacjenci wyjątkowo wrażliwi na ból mogą odczuwać pieczenie i szczypanie. W zależności od progu bólu Pacjent może zdecydować się na użycie maści znieczulającej, która minimalizuje dyskomfort.

  1. Jakich efektów mogę spodziewać się po zabiegu modelowania ust?

Efekty modelowania ust kwasem hialuronowym widoczne są od razu, jednak na ostateczny efekt należy poczekać ok. 2 dni, ponieważ w tym czasie preparat układa się w ustach, a ewentualne krwiaki i opuchlizna znikają.  W zależności od wskazań Twoje usta będą miały pożądaną wielkość, ich asymetria zostanie zniwelowana, a kontur zarysowany. Usta staną się bardziej nawilżone, jędrne i uwydatnione. Kąciki ust uniosą się, pozytywnie zmieniając wygląd całej twarzy. Łuk kupidyna stanie się bardziej zarysowany, a drobne zmarszczki wokół ust wygładzone.

Czy kwas hialuronowy używania do modelowania ust jest bezpieczny?

Kwas hialuronowy występuje w ludzkim organizmie naturalnie i odpowiada za nawilżenie i jędrność tkanek. Z czasem zaczyna go ubywać, co przekłada się między innymi na starzenie się skóry. Jednak dzięki temu, że kwas hialuronowy jest naturalnym wypełniaczem, stosuje się go nie tylko do uzupełniania niedoborów kwasu hialuronowego w skórze, ale także do nadania tkankom objętości. Jest to więc substancja bardzo bezpieczna, ponieważ ma wysoką zdolność do integracji z ludzkimi tkankami. Ten fakt minimalizuje ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Co ważne, preparaty, które stosujemy w Klinice Zakrzewscy, są wytwarzane przez światowej klasy producentów, a ich skład chemiczny jest w ponad 99% identyczny z naturalnym kwasem hialuronowym występującym w organizmie człowieka.

 

Przed zabiegiem

Po zabiegu

Przed

Po

Przed

Po

  1. Jak długo utrzymuje się efekt modelowania i jak często muszę powtarzać zabieg, aby uzyskać pożądane rezultaty?

Efekty modelowania ust kwasem hialuronowym utrzymują się od 6 miesięcy do roku, po tym czasie zabieg można powtórzyć. Jeśli oczekujesz spektakularnego efektu powiększenia ust, być może lekarz zaleci Ci wykonanie dwóch zabiegów. Wówczas drugi zabieg powinien zostać wykonany minimum 3 miesiące po pierwszym. Na trwałość efektów często nie mamy bezpośredniego wpływu, ponieważ jest on uzależniony od Twoich indywidualnych uwarunkowań, np. metabolizmu. Należy jednak mieć świadomość, że styl życia i pewne zachowania mogą przyspieszać rozkład kwasu hialuronowego. Solarium, sauna, intensywne treningi oraz częsta ekspozycja na słońce sprawią, że efekt zabiegu może utrzymywać się krócej. Kwas hialuronowy naturalnie i stopniowo rozkłada się i wchłania do organizmu, co jest procesem bezpiecznym i nie należy się go obawiać.

  1. Czy każdy może poddać się zabiegowi modelowania ust kwasem hialuronowym?

Kwas hialuronowy podaje się w usta metodą iniekcji i z tego względu istnieją przeciwwskazania do jego wstrzyknięcia. Choć jest to zabieg bezpieczny i może skorzystać z niego prawie każdy, specjalista nie wykona modelowania ust, jeśli masz aktywną opryszczkę, jesteś w ciąży lub karmisz piersią, jesteś uczulony na preparat, chorujesz na nowotwór lub schorzenia układu immunologicznego, a także wtedy, gdy masz skłonność do powstawania blizn przerostowych. Niektóre przeciwwskazania są określane jako bezwzględne, czyli całkowicie wykluczające zabieg, np. ciąża, inne jako względne, np. choroba Hashimoto oznacza to, że lekarz wykonujący zabieg może ocenić, czy Twój stan zdrowia pozwala na wykonanie zabiegu. 

  1. Jakie są wskazania przed zabiegiem i po zabiegu modelowania ust kwasem hialuronowym?

Kilka dni przed zabiegiem nie zażywaj aspiryny oraz innych leków przeciwzapalnych i przeciwkrzepliwych. Warto także zrezygnować z alkoholu na dzień przed zabiegiem, a tuż przed zabiegiem nie palić tytoniu. Wskazania pozabiegowe mają na celu zapewnienie Ci bezpieczeństwa i maksymalne wydłużenie trwałości efektów modelowania ust. Zaraz po zabiegu możesz wrócić do codziennych czynności, unikaj jednak sauny, solarium, nagrzewania ust, a także nadmiernej ekspozycji na słońce i intensywnych treningów. Przez kilka godzin po zabiegu nie dotykaj i nie masuj ust oraz ogranicz gorące napoje i potrawy. Kolejnego dnia po zabiegu możesz nałożyć makijaż.

  1. Planuję wykonanie makijażu permanentnego ust i ich modelowania. Który zabieg wykonać najpierw?

Najpierw zaleca się wykonanie makijażu permanentnego, a po jego całkowitym wygojeniu i poprawkach można wykonać modelowanie ust kwasem hialuronowym. Wynika to z faktu, że podczas makijażu permanentnego kontur ust jest obrysowywany i staje się bardzo wyraźny. Jeśli najpierw wykonamy modelowanie kwasem hialuronowym, zwłaszcza w celu powiększenia ust, nasz naturalny kontur przesunie się, a gdy preparat będzie się wchłaniał, może dojść do sytuacji, w której usta będą miały dwie linie jedną wykonaną makijażem i drugą, naszej naturalnej czerwieni wargowej.

Jeśli masz więcej pytań dotyczących modelowania ust kwasem hialuronowym, zapraszamy do kontaktu z Kliniką Zakrzewscy. Nasi wykwalifikowani lekarze i specjaliści udzielą Ci informacji zgodnych ze sztuką medyczną, własną wiedzą i doświadczeniem z  uwzględnieniem Twoich potrzeb i bezpieczeństwa.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP