Regeneracja skóry dzięki nakłuwaniu i składnikom aktywnym
01/12/2021

Regeneracja skóry dzięki nakłuwaniu i składnikom aktywnym

Wraz z upływem lat utrzymanie cery w dobrej kondycji - nawilżonej, jędrnej, pełnej blasku i pozbawionej zmarszczek, staje się coraz większym wyzwaniem. Domowa pielęgnacja, nawet jeśli jest bardzo starannie i skrupulatnie wykonywana, w pewnym momencie okazuje się być niewystarczająca. Z pomocą przychodzą zabiegi wykonywane techniką mezoterapii i mikronakłuwania, których działanie opiera się na dwóch solidnych filarach. Pierwszym z nich jest mechanizm pobudzania skóry do autoregeneracji poprzez precyzyjne i kontrolowane mechaniczne jej uszkodzenie. Drugim filarem jest wykorzystanie dopasowanych do potrzeb cery składników aktywnych, które dzięki powstałym mikrourazom działają na skórę efektywniej, ponieważ wnikają głęboko. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, dlaczego mikrouszkodzenia skóry są jednym z najlepszych sposobów na odmłodzenie i remodelling skóry oraz przedstawiamy 10 najskuteczniejszych składników aktywnych, dzięki którym zabiegi polegające na nakłuwaniu skóry mogą być jeszcze efektywniejsze i, co bardzo ważne, personalizowane!

Dlaczego mikrouszkodzenia skóry pozytywnie wpływają na jej regenerację?

Za młody i promienny wygląd cery odpowiadają naturalnie występujące w skórze: kolagen, elastyna i kwas hialuronowy. Wraz z wiekiem skóra zaczyna produkować ich coraz mniej, co jest procesem naturalnym. Pierwsze oznaki starzenia możemy zauważyć już po ukończeniu 25 roku życia – skóra stopniowo staje się bardziej wiotka, mniej elastyczna, traci nawilżenie, a na jej powierzchni pojawiają się pierwsze linie i zmarszczki. Co więcej, składniki kosmetyków, których używamy w domowym zaciszu, nie mają silnych zdolności do zmotywowania naszej skóry do produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, ponieważ działają powierzchownie. Skład serum czy kremu mogą być bardzo bogate, natomiast budowa naszej skóry utrudnia przedostanie się składników aktywnych w jej głąb, więc ich działanie jest znacznie ograniczone. Inaczej jest w przypadku zabiegów nakłuwania skóry, w których:

 • mikrouszkodzenia stymulują regenerację.

Zabiegi nakłuwania polegają na kontrolowanym i bezpiecznym mikrouszkodzeniu skóry, co przekłada się na zapoczątkowanie procesów autoregeneracyjnych. Skóra rozpoznaje mikrourazy jako miejsca wymagające natychmiastowego i skutecznego leczenia, przez co uruchamia swoje najskuteczniejsze mechanizmy naprawcze. Wraz z przerwaniem ciągłości naskórka w wyniku nakłucia w skórze wydzielają się  płytkowe czynniki wzrostu, a komórki macierzyste tworzą nowe komórki naskórka. Następuje też stymulacja fibroblastów i macierzy międzykomórkowej. Tworzenie się nowych komórek prowadzi do przebudowy skóry, w wyniku czego powstaje kolagen typu I, III i IV, elastyna i kwas hialuronowy, a także pobudzany jest proces angiogenezy, czyli tworzenia się nowych naczyń krwionośnych.  Regulacji ulegają też procesy melanogenezy, czyli wytwarzania naturalnego barwnika występującego w skórze. Ponadto stymulacja mechaniczna niejako uczy skórę samodzielnej regeneracji, dzięki czemu skóra zachowuje zdrowy wygląd na długo po zabiegu i lepiej radzi sobie z kolejnymi objawami starzenia. Procesy te prowadzą do regeneracji i przebudowy tkanek, poprawy unaczynienia i struktury skóry, co daje efekt odmłodzonej i zdrowszej cery. Skóra staje się bardziej jędrna i sprężysta, a jej koloryt ulega poprawie. Blizny, zmarszczki i rozstępy ulegają spłyceniu i stają się mniej widoczne.   

 • składniki aktywne aplikowane są głęboko w skórę.

Podczas zabiegów mezoterapii oraz mikronakłuwania w głąb skóry wprowadzane są substancje dostosowane do problemów cery. Dzięki powstałym mikrouszkodzeniom mają one szansę wniknąć na wystarczającą głębokość, co maksymalizuje ich działanie. Składniki aktywne lub ich mieszanki dobierane są indywidualnie do potrzeb skóry, zatem zabieg jest personalizowany i jego celem jest odpowiedzenie na konkretne potrzeby i oczekiwania. W zależności od użytych składników zabiegi iniekcyjne powodują, że skóra jest rozświetlona i gładka, jej koloryt wyrównany, a zmarszczki i drobne blizny zniwelowane.

Jakie problemy skórne są wskazaniem do wykonania zabiegów mezoterapii lub mikronakłuwania?

Zabiegi te są polecane przy wielu problemach skórnych, a do najczęstszych należą:

 • Utrata jędrności i elastyczności skóry
 • Przesuszona i odwodniona cera
 • Zmarszczki, w tym zmarszczki mimiczne
 • Oznaki fotostarzenia wywołanego promieniowaniem UV
 • Nierównomierny lub poszarzały koloryt cery
 • Przebarwienia, w tym przebarwienia potrądzikowe
 • Rozszerzone naczynka, rumień
 • Rozszerzone pory
 • Cera zmęczona i pozbawiona blasku
 • Utrata gęstości skóry

Jak widać, zabiegi te mają bardzo szerokie spektrum działania. W Klinice Zakrzewscy bestsellerowymi zabiegami, których skuteczność opiera się na kontrolowanych mikrouszkodzeniach skóry, są: 

 • AQUAGOLD® fine touch w czasie zabiegu skóra jest nakłuwana aplikatorem wyposażonym w mikrokanaliki pozłacane 24-karatowym złotem, a substancje aktywne dobrane do potrzeb skóry rozprowadzane są w naskórku i skórze właściwej. Zabieg jest sterylny, hipoalergiczny i bezpieczny, nie wymaga także okresu rekonwalescencji, ponieważ zaczerwienienie po zabiegu utrzymuje się maksymalnie 4 godziny.
 • Mezoterapia mikroigłowa Dermapen 4.0 pozwala na wykonanie niezliczonej liczby mikronakłuć za pomocą nowatorskiego urządzenia wyposażonego w pulsujące molibdenowe igły. Dzięki połączeniu tej innowacyjnej technologii i działaniu składników aktywnych zawartych w dedykowanych temu zabiegowi mezokoktajlach, Dermapen 4.0 sprawdza się w leczeniu blizn, trądziku różowatego, rumienia, rozstępów czy łysienia. Jest to zabieg, w czasie którego powstaje największa ilość mikrouszkodzeń.  
 • Mezoterapia igłowa polega na wstrzyknięciu substancji aktywnych lub ich mieszanek w głąb skóry za pomocą strzykawki wyposażonej w cienką igłę. Pozwala to na równomierne nakłuwanie skóry oraz precyzyjne podanie personalizowanego mezokoktajlu w miejsca, gdzie skóra tego najbardziej potrzebuje. Klasyczna mezoterapia igłowa stosowana jest w medycynie estetycznej i dermatologii od lat, a dzięki połączeniu swojej prostoty z efektywnością i krótkim okresem rekonwalescencji nie traci na popularności.
 • Osocze bogatopłytkowe Arthrex ACP to zabieg, podczas którego składniki regenerujące, czyli płytki krwi, odwirowywane są bezpośrednio z krwi Pacjenta i wraz z osoczem wstrzykiwane techniką mezoterapii w miejsca wymagające odbudowy. Osocze bogatopłytkowe zawiera czynniki wzrostu, które są w stanie produkować nowe komórki skóry i naczynia krwionośne oraz pobudzać skórę do produkcji fibroblastów, elastyny, kolagenu. Zabieg jest niezwykle bezpieczny, skuteczny i hipoalergiczny dzięki wykorzystaniu własnej krwi Pacjenta i braku jakichkolwiek domieszek.

Jakie substancje aktywne najczęściej znajdują się w mezokoktajlach?

W mezokoktajlach zazwyczaj znajduje się mieszanka kilkunastu lub kilkudziesięciu składników aktywnych, po to, aby zmaksymalizować ich korzystne działanie. Do najskuteczniejszych i najbardziej polecanych należą:

1. Kwas hialuronowy jest naturalnie występującym w ludzkim organizmie polisacharydem, który odpowiada za prawidłową aktywność, wzrost i różnicowanie komórek skóry oraz fibroblastów, jak również redukcję wolnych rodników, przez co zapobiega procesom starzenia się. Jest niezbędny do syntezy kolagenu, który odpowiada za kondycję skóry i eliminuje oznaki upływającego czasu. Dzięki tym właściwościom cera po zabiegu z wykorzystaniem kwasu hialuronowego zyskuje jędrność, elastyczność i maksymalne nawilżenie. Twarz staje się wyraźnie odmłodzona i promienna. Kwas hialuronowy zawdzięcza swoją popularność skuteczności, wszechstronności oraz bezpieczeństwu działania.

2. Witamina A i retinoidy mają korzystny wpływ na naskórek, skórę właściwą, mieszki włosowe i gruczoły łojowe. Działają antyoksydacyjnie, powodują wzrost sprężystości skóry, jej nawodnienia oraz przyspieszają procesy regeneracji i gojenia. Co więcej, zapobiegają powstawaniu fotouszkodzeń DNA (mają więc działanie antynowotworowe) i fotostarzeniu wywołanym promieniowaniem UV. Witamina A i retinoidy zwiększają ilość i aktywność fibroblastów, syntezę kolagenu, elastyny, prokolagenu i fibryliny, co przekłada się na zniwelowanie oznak starzenia skóry. Pochodne witaminy A przyspieszają wymianę komórkową, redukują stany zapalne, zmniejszają tendencję do powstawania zaskórników i regulują pracę gruczołów łojowych.

3. Witamina C wykazuje silne działanie redukujące wolne rodniki, co przekłada się na spowolnienie procesów starzenia się skóry i obniżenie stresu oksydacyjnego. Chroni skórę przed promieniowaniem UV i zapobiega powstawaniu nowotworów. Wpływa na procesy naprawcze DNA, wzmaga produkcję kolagenu, proliferację fibroblastów i stymuluje syntezę ceramidów. Witamina C nawilża oraz rozjaśnia skórę, redukuje przebarwienia i zwiększa jej barierę ochronną. Co więcej, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i działa przeciwzapalnie, a także przeciwzmarszczkowo. Witamina C pełni też ważną funkcję w regeneracji skóry i gojeniu się ran.

4. Koenzym Q10 to naturalny przeciwutleniacz, którego ilość w organizmie zmniejsza się po 30. roku życia. Zapobiega utracie kwasu hialuronowego i przyspiesza podziały komórkowe, przez co opóźnia starzenie się skóry. Koenzym Q10 wygładza i uelastycznia cerę dzięki zdolności do zwiększenia proliferacji fibroblastów i syntezy kolagenu typu IV i VII. Co więcej, chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, co przekłada się na zmniejszenie widoczności oznak fotostarzenia i ryzyko nowotworów skóry. Wraz z witaminą E zapobiega zjawisku kolagenozy, czyli niepożądanemu procesowi rozkładu kolagenu w skórze.

5. Witamina E nie bez powodu nazywana jest witaminą młodości. Wzmacnia barierę naskórka, przyczyniając się do nawilżenia skóry i utrudnienia wnikania w jej głąb szkodliwych substancji. Ma działanie przeciwzapalne, poprawia ukrwienie skóry, zapobiega podrażnieniom i chroni skórę przed skutkami promieniowania UV. Z tych względów nie tylko zmniejsza objawy fotostarzenia, ale także obniża ryzyko wystąpienia nowotworów skóry. Witamina E przyspiesza także procesy produkcji kolagenu i elastyny, dzięki czemu sprawia, że skóra jest elastyczna i mniej podatna na procesy starzenia. Co ciekawe witamina E działa synergistycznie z witaminą C oznacza to, że użycie obu substancji jednocześnie maksymalizuje ich działanie.

6. DMAE 3%, czyli dimetyloaminoetanol, jest naturalnym czynnikiem liftingującym, który stymuluje wydzielanie acetylocholiny, przez co pobudza włókna mięśniowe i przyczynia się do zmniejszania wiotkości skóry. Pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, co w efekcie przekłada się na poprawę jędrność oraz elastyczność cery. DMAE zwalcza także wolne rodniki, dzięki czemu opóźnia i niweluje objawy starzenia się. Wykazuje także działanie rozjaśniające i rozświetlające wyrównuje koloryt cery i minimalizuje przebarwienia. Zazwyczaj stosuje się go w duecie z kwasem hialuronowym, ponieważ substancje wykazują uzupełniające się działanie. DMAE wygładza skórę i zmniejsza widoczność zmarszczek, jest więc świetnym składnikiem w procedurach anti-aging.

7. Polifenole wykazują przede wszystkim działanie antyoksydacyjne, które polega na niszczeniu szkodliwych wolnych rodników. Mają właściwości przeciwzapalne, przeciwalergiczne, bakteriobójcze, przeciwgrzybicze oraz przeciwmutagenne. Polifenole uszczelniają naczynia krwionośne, redukują przebarwienia i opóźniają procesy starzenia się skóry. Wspomagają syntezę kolagenu, dzięki czemu poprawiają elastyczność i jędrność cery. Polifenole są również naturalnym filtrem przeciw promieniom UVA. Chronią niektóre antyoksydanty przed utlenianiem, przez co często są stosowane razem z witaminą A, C i E. Do polifenoli zalicza się flawonoidy oraz kwasy fenolowe, takie jak kwas ferulowy, kwas kawowy i kurkumina.

8. Flawonoidy np. kwercetyna czy rutyna, mają zdolność do zwiększania odporności organizmu i łagodzenia stanów zapalnych. Uszczelniają naczynia krwionośne, a w efekcie przyczyniają się do zwiększenia nawilżenia, dotlenienia i napięcia skóry. Niektóre z nich zdolne są do wychwytywania wolnych rodników, mają więc działanie antyoksydacyjne, przeciwutleniające i przeciwnowotworowe. Dzięki zmniejszeniu reakcji zapalnych odgrywają ważną rolę w niwelowaniu i hamowaniu efektów starzenia się. Flawonoidy działają także przeciwłojotokowo oraz wyrównują przebarwienia skóry.

9. Mikroelementy

 • Żelazo wspomaga regenerację cery, bierze udział w syntezie kolagenu i detoksykacji organizmu. Jest niezbędne do prawidłowego przebiegu wielu procesów mających miejsce w ludzkiej skórze.
 • Cynk przyspiesza gojenie się ran, działa przeciwzapalnie i bakteriostatycznie. Pomaga utrzymać prawidłową strukturę DNA komórek skóry oraz syntezę mRNA. Ma działanie ściągające, przeciwłojotokowe, antyseptyczne i nawilżające.
 • Miedź aktywuje biosyntezę kolagenu i elastyny, przez co wykazuje działanie przeciwstarzeniowe. Wraz z cynkiem przeciwdziała wolnym rodnikom. Wspomaga także ochronę naskórka i przyspiesza procesy odnowy tkanek skóry.
 • Mangan to antyutleniacz niezbędny w metabolizmie witaminy B1 i E. Wpływa na zawartość kolagenu w tkankach, jej nawilżenie i elastyczność. Wykazuje działanie przeciwstarzeniowe i niwelujące zmarszczki.
 • Krzem uczestniczy w tworzeniu kolagenu w skórze i kontroli wydzielania sebum. Przyspiesza procesy gojenia oraz wzmacnia i uelastycznia ściany naczyń krwionośnych.
 • Selen ma działanie antyoksydacyjne i redukuje wolne rodniki tlenowe, przez co hamuje procesy starzenia się skóry. Poprawia jej elastyczność, działa także zmiękczająco i wygładzająco.

10. Aminokwasy, takie jak arginina, prolina, asparagina, karnityna itd., stanowią składnik naturalnego czynnika nawilżającego NMF (Natural Moisturizing Factor), który odpowiada za nawodnienie i nawilżenie cery. Aminokwasy wykazują zdolność wiązania cząsteczek wody i zatrzymywania ich w naskórku. Wspierają odnowę i naprawę tkanek uszkodzonych poprzez starzenie się skóry. Pobudzają także czynność fibroblastów, przez co wykazują działanie anti-aging. Każdy aminokwas cechuje się dodatkowymi funkcjami dla skóry, które wynikają z jego profilu działania. Dla przykładu kwas glutaminowy reguluje pH naskórka, a glutation redukuje przebarwienia skóry.

Składniki aktywne opisane powyżej wykazują najlepsze działanie, gdy są wtłoczone w głąb skóry. Z tego względu najlepsze rezultaty obserwujemy podczas wykorzystania ich w zabiegach polegających na wykonaniu mikrouszkodzeń skóry. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie zabiegi i mieszanki składników aktywnych będą najkorzystniejsze dla Twojej skóry, zapraszamy do Kliniki Zakrzewscy. Nasi specjaliści przeprowadzą dokładną diagnozę kondycji skóry oraz określą jej potrzeby i na tej podstawie zaproponują spersonalizowany zabieg idealnie dopasowany do Twoich oczekiwań.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP