7 powodów, dla których warto odwiedzić dermatologa po słonecznym lecie
01/09/2021

7 powodów, dla których warto odwiedzić dermatologa po słonecznym lecie

Choć lato napawa nas optymizmem i pozytywną energią, to właśnie w tym okresie możemy nabawić się wielu przykrych chorób i dolegliwości. To, co w lecie kochamy – słońce, woda, wiatr, lasy i łąki – czasami może pozostawić nas z niechcianymi pamiątkami. Każdy z nas wie, że promieniowanie słoneczne, oprócz swoich zalet, ma też wiele wad – jeśli narażamy się na nie zbyt często i nie stosujemy kremów z filtrem, po okresie letnim możemy zauważyć u siebie pogorszenie trądziku, zaskórniki, zmiany skórne, przebarwienia słoneczne, osłabienie włosów i fotodermatozy. Latem jesteśmy także szczególnie narażeni na zachorowanie na grzybicę paznokci oraz ugryzienia owadów, takich jak meszki i kleszcze, a także na kontakt z niebezpiecznymi sinicami. Jeśli dotyczy Cię którykolwiek z powyższych problemów, udaj się do dermatologa. Jeśli jednak udało Ci się ich uniknąć, umów się na wizytę choćby po to, aby lekarz ocenił Twoje pieprzyki i znamiona, na które słońce mogło mieć niekorzystny wpływ. Aby dowiedzieć się więcej o tym, na co powinniśmy zwrócić uwagę wraz z upływem lata, przeczytaj najnowszy wpis na blogu.

 1. Zaskórniki i pogorszenie trądziku 

Problem: Trądzik i zaskórniki to problem nie tylko nastolatków, ale osób w praktycznie każdym wieku, zwłaszcza po słonecznym lecie. Czy wiesz, że osoby z trądzikiem często zauważają pogorszenie stanu cery właśnie jesienią? Prawdą jest, że latem zmiany trądzikowe mogą się wysuszyć i w efekcie wyglądają lepiej, ale jest to niestety chwilowy efekt. Wraz z końcem lata przesuszona słońcem skóra zaczyna produkować więcej łoju, stwarzając idealne środowisko dla rozwoju bakterii odpowiedzialnych za trądzik. Osoby, które na co dzień cieszą się gładką cerą, również mogą zauważyć pogorszenie kondycji skóry po okresie letnim. Promieniowanie UV sprawia, że naskórek pogrubia się, a w konsekwencji gruczoły łojowe zatykają się, tworząc zaskórniki. Podobnie działają zbyt tłuste kremy z filtrem – jeśli latem stosowaliśmy produkt, który zatykał pory, wczesną jesienią zaobserwujemy pogorszenie stanu skóry. 

Rozwiązanie: Do leczenia trądziku należy podejść holistycznie – terapia zazwyczaj obejmuje środki miejscowe, doustną farmakoterapię, dobranie odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych, zabiegi w gabinecie, zmianę nawyków i diety. Czasem niezbędne jest wykonanie dodatkowych badań, m.in. poziomu hormonów. Do najskuteczniejszych zabiegów, które pomogą Ci poprawić kondycję skóry z trądzikiem i zaskórnikami, należą: 

 • Peelingi chemiczne – ich celem jest usunięcie warstwy rogowej naskórka poprzez jej penetrację odpowiednio dobranym kwasem, który również pobudza skórę do odbudowy. Dzięki efektowi złuszczającemu i składnikom aktywnym peelingi chemiczne niwelują zaskórniki, zwężają rozszerzone pory, zmniejszają przetłuszczanie się cery i przebarwienia. 
 • Wodna mikrodermabrazja – ten bezinwazyjny zabieg polecany jest szczególnie osobom, które nie mogą poddać się terapii peelingami chemicznymi. Dzięki hydropeelingowi skóra zostaje dogłębnie oczyszczona z sebum, zaskórników i zanieczyszczeń, a wierzchnia warstwa naskórka zostaje złuszczona, dzięki czemu cera jest rozświetlona i odświeżona. 
 1. Przebarwienia posłoneczne – melasma 

Problem: Opalenizna to niestety nie jedyna pamiątka, jaką słońce może pozostawić na naszej skórze. Przebarwienia posłoneczne, w odróżnieniu od opalonej skóry, nie ustępują samoczynnie i zostają z nami na całe życie. Melasma objawia się brązowawymi lub szarawymi plamami na twarzy i jest niegroźna, jednak wiele kobiet (a także mężczyzn) decyduje się na jej usunięcie ze względów estetycznych. Choć melasma może zostać wywołana innymi czynnikami niż słońce, Pacjenci często zauważają przebarwienia właśnie po okresie letnim. Brązowe plamy powstają w wyniku zaburzenia syntezy melaniny – barwnika skóry, który gromadzi się w jednym miejscu, a nie rozkłada się równomiernie.

Rozwiązanie: Choć przebarwienia mogą wydawać się bardzo trudne do usunięcia, istnieje wiele sposobów, dzięki którym można sobie z nimi poradzić. Twój dermatolog doradzi Ci, które zabiegi lub kosmetyki (albo ich połączenie) będą optymalne w Twoim przypadku.

 • Peelingi chemiczne – seria peelingów z kwasem glikolowym i azelainowym pomoże zredukować melasmę, wyrównać koloryt cery i rozjaśnić przebarwienia. Dodatkowo Twoja cera stanie się bardziej napięta, nawilżona, a drobne zmarszczki zostaną wygładzone.
 • Terapia laserem pikosekundowym– laser pikosekundowy skutecznie usuwa niechciany pigment w skórze dzięki ultrakrótkim impulsom w czasie krótkiego, komfortowego i bezpiecznego zabiegu. Oprócz redukcji przebarwień laser może zmniejszyć widoczność blizn, odmłodzić cerę oraz poprawić jej gęstość.
 • Zabieg depigmentacyjny – kuracja kremem niweluje melasmę, zmniejsza przebarwienia, rozświetla cerę i wyrównuje jej koloryt. Co więcej, po terapii zauważysz zmniejszenie przetłuszczania się skóry i likwidację rozszerzonych porów. Krem nałożony w gabinecie zmywa się w domu po kilku godzinach. Od trzeciego dnia po zabiegu w gabinecie Pacjent kontynuuje terapię samodzielnie aplikując na skórę krem przez kolejne 3 miesiące. 
 • Wodna mikrodermabrazja po serii zabiegów możesz spodziewać się zmniejszenia widoczności melasmy i innych przebarwień na twarzy. Twoja cera zostanie oczyszczona, martwy naskórek złuszczony, a oprócz zmniejszenia widoczności przebarwień możesz liczyć na dogłębne nawilżenie, odmłodzenie, rewitalizację i poprawę elastyczności cery. 
 1. Reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne

Problem: reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne zaliczamy do fotodermatoz – schorzeń wywołanych nadwrażliwością skóry na promieniowania UV lub światło widzialne. Choć jesteśmy na nie narażani cały rok, to właśnie w lecie doświadczamy ich najwięcej. Fotoalergia pojawia się, gdy skóra wystawiona jest na działanie substancji uczulającej oraz promieniowanie UV. W odpowiedzi organizm wytwarza przeciwciała, a na skórze pojawiają się grudkowe, swędzące wykwity. Reakcje fototoksyczne powstają, gdy substancje chemiczne wchodzą w kontakt ze skórą i uwalniają wolne rodniki. W konsekwencji dochodzi do uszkodzenia struktur komórkowych i rozwoju ostrej reakcji zapalnej. Zmiany przypominają oparzenia słoneczne – na skórze pojawia się rumień, obrzęk, a także pęcherze. Obie fotodermatozy mogą zostać wywołane przez leki doustne, takie jak tetracykliny, niektóre rośliny, np. bluszcz czy chryzantemy oraz perfumy i kosmetyki.

Rozwiązanie: Podstawą leczenia reakcji fototoksycznych i fotoalergicznych jest identyfikacja i eliminacja czynnika wywołującego dermatozę. Podczas wizyty dermatolog zapyta Cię, jakie leki stosujesz, na co chorujesz, jakich kosmetyków używasz, a także czy miałeś kontakt z roślinami lub preparatami roślinnymi, które wywołują te schorzenia. Zmiany leczy się objawowo – oznacza to, że lekarz może zalecić Ci stosowanie maści z kortykosteroidami i przepisze doustne leki antyhistaminowe. W domowych warunkach zastosować można okłady z kwasu borowego i soli fizjologicznej, oczywiście po konsultacji z dermatologiem. Aby uniknąć problemu w przyszłości, niezbędne jest unikanie substancji, które doprowadziły do odczynu toksycznego lub alergicznego, a jeśli to niemożliwe, zminimalizowanie ekspozycji na promieniowanie UV i stosowanie mocnych filtrów przeciwsłonecznych.

 1. Grzybica paznokci 

Problem: Grzybica paznokci to jedna z najczęstszych chorób zakaźnych obejmujących ten przydatek skóry. Na grzybicę bardzo łatwo zachorować właśnie latem, korzystając z basenów, saun czy obiektów sportowych. Ryzyko zachorowania wzrasta też w czasie podróży, kiedy korzystamy z pryszniców i łazienek hotelowych. Dermatofity powodujące chorobę lubią środowisko ciepłe i wilgotne, jeśli więc nie dbamy o suchość stóp (np. nosząc zbyt zakryte buty przy upalnej pogodzie czy nie wycierając do sucha stóp po kąpieli), ryzyko, że zarazimy się grzybicą, wzrasta. Grzybica sprawia, że kolor płytki paznokcia nienaturalnie się zmienia, a zakażony paznokieć pogrubia się, staje się łamliwy i odwarstwia się od łożyska. Nieleczona grzybica, zarówno paznokci u dłoni, jak i stóp, prowadzi do zniekształcenia paznokcia i jest wysoce zaraźliwa.

Rozwiązanie: Leczenie grzybicy paznokci różni się w zależności od rodzaju grzyba, który zaatakował paznokcie i od stopnia zaawansowania choroby. W zależności od stadium choroby, dermatolog zaleci:

 • Łagodna postać choroby – w początkowym etapie choroby dermatolog zaproponuje leczenie miejscowe obejmujące maść, lakier, krem lub żel zawierający amorolfinę, bifonazol lub cyklopiroks w połączeniu z 40% mocznikiem.
 • Zaawansowana postać choroby – metoda skojarzona, czyli połączenie leków działających miejscowo z doustnymi (najczęściej pochodne tiazolu – itrakonazol, flukonazol oraz terbinafina), a także wprowadzenie laseroterapii. Leczenie laserem pikosekundowym to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia zaawansowanej grzybicy, ponieważ wiązka lasera niszczy grzyby, nie uszkadzając okolicznych tkanek.
 • Bardzo zaawansowana postać choroby – niestety zdarza się, że paznokieć zostaje zniszczony przez chorobę i jedynym sposobem jest chirurgiczne usunięcie części lub całości chorobowo zmienionego paznokcia. Po zabiegu organizm wytwarza nowy, wolny od grzybicy paznokieć. 
 1. Nowe znamiona i kontrola obecnych

Problem: Choć znamiona ma każdy z nas i nie są one problemem same w sobie, należy pamiętać o ich systematycznej kontroli, ponieważ mogą być początkiem czerniaka. Aż 80% nowotworów skóry zlokalizowanych jest w obrębie głowy i szyi, ponieważ to te miejsca są najbardziej narażone na promieniowanie słoneczne, które jest jedną z najczęstszych przyczyn występowania zmian nowotworowych skóry. Niepokojące objawy po okresie letnim to pojawienie się nowych znamion oraz zmiany w obrębie dotychczasowych tj. zmiana wielkości, koloru i kształtu (nierówne, poszarpane krawędzie), a także zaczerwienienie, swędzenie i ból. Każda, nawet niewielka i niepozorna zmiana, może okazać się nowotworem, który zagraża zdrowiu, a nawet życiu. Z tego względu kontrola znamion po okresie letnim i konsultacja dermatologiczna to jeden z filarów profilaktyki przeciwnowotworowej.

Rozwiązanie: Oprócz samobadania, podczas którego dokładnie obejrzysz nowe i już istniejące znamiona, warto udać się do specjalisty na rutynową kontrolę. Niestety sami często nie jesteśmy w stanie ocenić, czy istniejący od lat pieprzyk zawsze miał taki sam kształt lub kolor, czy stał się taki po lecie. Dodatkowo niektóre zmiany pojawiają się w miejscach, których nie obejrzymy wystarczająco dokładnie (np. na karku). Podczas wizyty dermatolog oceni Twoje znamiona dzięki następującym metodom diagnostycznym:

 • Wywiad medyczny i badanie palpacyjne lekarz zapyta Cię o Twoje choroby i historię nowotworów skóry w rodzinie i poprosi Cię o opisanie niepokojących zmian skórnych. Ważne jest określenie, kiedy pojawiła się zmiana, czy jej kształt, kolor, wielkość i krawędź zmieniły się, a jeśli tak, to jak szybko. Oprócz tego dermatolog zapyta, czy zmiana zaczęła swędzieć, piec lub boleć i czy w miejscu pojawienia się zmiany doszło wcześniej do poparzenia, lub urazu. Następnie dermatolog obejrzy zmianę, zbada ją palpacyjnie, a także skontroluje całe ciało, aby upewnić się, że podobne zmiany nie występują na innych obszarach skóry.
 • Badanie dermatoskopem – badanie pozwala na dziesięciokrotne powiększenie zmiany, dzięki czemu lekarz może obejrzeć wybrane miejsce bardzo dokładnie i stwierdzić, czy konkretna zmiana skórna wymaga dalszej diagnostyki.
 • Badanie wideodermatoskopem – badanie tym zaawansowanym technologicznie i bezinwazyjnym urządzeniem pozwala na bardzo precyzyjne określenie charakteru zmian skórnych. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu sfotografowane znamiona zostają poddane wnikliwej ocenie, która pozwala na wykrycie niepokojących objawów na bardzo wczesnym etapie ewentualnej choroby. Obrazy znamion i powierzchni całej skóry zapisują się w pamięci, dzięki czemu przy regularnym wykonywaniu badania zarówno lekarz, jak i Pacjent, otrzymują pełen obraz ewolucji istniejących znamion i charakteru nowych zmian skórnych.
 • Biopsja – w przypadku zmian skórnych, które mogą nosić znamiona złośliwości, lekarz może zalecić wykonanie biopsji. Biopsja jest również wykonywana w diagnostyce różnicującej, gdy zmiany łagodne i złośliwe są do siebie bardzo podobne. Dzięki badaniu pobranego materiału lekarz jest w stanie określić dokładny charakter zmiany.
 1. Ukąszenia owadów i kontakt z bakteriami – kleszcze, meszki, sinice

Problem: Latem jesteśmy szczególnie narażeni na ugryzienia meszek i kleszczy, a także na kontakt z sinicami. Choć ukąszenia meszek nie są zazwyczaj groźne, powodują dyskomfort i mogą wywołać reakcje toksyczne i nadwrażliwość u osoby ukąszonej. Objawy obejmują świąd, obrzęk i zaczerwienienie, a nawet osłabienie oraz ból głowy.

Z sinicami spotkamy się korzystając ze zbiorników wodnych, zamieszkanych przez ten rodzaj bakterii. Kąpiel w takim akwenie może skutkować zaczerwienieniem i świądem skóry, a także zmianami skórnymi w postaci grudek i pęcherzyków. Sinice mogą też doprowadzić do podrażnienia układu oddechowego, a jeśli napijemy się wody, w której są obecne, może to skutkować zatruciem pokarmowym oraz uszkodzeniem nerek i wątroby.

Kleszcze, na które możemy trafić wiosną i latem w wysokich trawach, przenoszą niebezpieczne choroby, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu czy boreliozę. Im dłużej kleszcz utrzymuje się w skórze żywiciela, tym większe ryzyko przeniesienia choroby, dlatego jak najszybciej należy prawidłowo go usunąć. Jednym z pierwszych objawów boreliozy jest rumień wędrujący i świąd, dlatego wiele osób po ukąszeniu kleszcza udaje się do dermatologa.

Rozwiązanie: Jeśli po wypoczynku nad wodą, na łące czy w lesie na Twojej skórze pojawiła się wysypka, rumień, zaczerwienienie lub obrzęk, udaj się do dermatologa. Lekarz po zebraniu wywiadu medycznego i obejrzeniu zmiany skórnej, przepisze Ci leki lub wykonanie dodatkowych badań.

 • Meszki – dolegliwości spowodowane ukąszeniem meszek ustępują zazwyczaj same, lecz jeśli są wyjątkowo uciążliwe, stosuje się leki przeciwhistaminowe i miejscowe leki z kortykosteroidami.
 • Sinice – dolegliwości skórne wywołane przez te bakterie leczy się objawowo, podobnie jak zatrucia dróg oddechowych i układu pokarmowego. Choć przykre skutki kontaktu z sinicami zazwyczaj ustępują same, dzieci i osoby starsze muszą znaleźć się pod opieką lekarza.
 • Kleszcze – swędzenie, rumień i obrzęk po ugryzieniu kleszcza to zazwyczaj reakcja alergiczna lub podrażnieniowa na ślinę owada, która ustąpi w ciągu kilku dni. Rumień wędrujący może niestety świadczyć o boreliozie, dlatego jeśli wywiad w kierunku ukąszenia jest dodatni, lekarz zaleci antybiotyki, a w razie wątpliwości skieruje na dodatkowe badania.
 1. Przerzedzenie i osłabienie włosów

Problem: Choć wypadanie włosów to proces całkowicie naturalny, wraz z końcem lata wielu z nas doświadcza nadmiernego wypadania włosów i pogorszenia się ich stanu. Promieniowanie UV, chlor oraz słona, morska woda mają negatywny wpływ nie tylko na kondycję włosów, ale także na skórę głowy. Ciasne upięcia, które często wybieramy latem, osłabiają cebulki, a nakrycia głowy wzmagają przetłuszczanie się skalpu, co również może prowadzić do nadmiernego wypadania włosów. Nie pomaga fakt, że wiosną i latem organizm wytwarza więcej estrogenu, który pomaga utrzymać włosy w dobrej formie, natomiast jesienią i zimą, wzmaga się produkcja testosteronu odpowiedzialnego za utratę włosów. Właśnie dlatego na początku jesieni często zauważamy, że włosy stają się przerzedzone, suche, łamliwe, matowe i nie chcą się układać, a skóra głowy jest podrażniona i wysuszona.

Rozwiązanie: Sezonowe wypadanie włosów po lecie zazwyczaj utrzymuje się 1-3 miesiące, a następnie ustępuje. Mimo tego, że jest to normalne zjawisko, może ono być szczególnie zauważalne i niepokojące dla osób z delikatnymi, cienkimi włosami. Co więcej, wypadanie włosów może być również objawem rozwijających się poważnych chorób, dlatego warto odwiedzić dermatologa, który określi przyczynę problemu. Profesjonalna, szczegółowa diagnostyka, która powinna opierać się o zaawansowane technologicznie narzędzia, pozwoli wykluczyć choroby skóry głowy i umożliwi opracowanie planu terapeutycznego, który w pełni odpowiada potrzebom Pacjenta.

Jeśli Twoje włosy nadmiernie wypadają w związku z nadejściem jesieni, a ich kondycja pozostawia wiele do życzenia, plan terapeutyczny będzie obejmował zabiegi ukierunkowane na zatrzymanie procesu wypadania i porost włosów, uzupełnione domową pielęgnacją i suplementacją zaleconą przez specjalistę. Kompleksowa terapia i holistyczne podejście pomogą Ci odzyskać zdrową skórę głowy i mocne, gęste i lśniące włosy.

 • Mezoterapia igłowa owłosionej skóry głowy – składniki aktywne podane metodą iniekcji w określone obszary skalpu stymulują odbudowę i aktywność mieszków włosowych. W konsekwencji skóra głowy zostaje odżywiona, a włosy są mocniejsze i zdrowsze.
 • Preparaty do peptydowej terapii włosów – innowacyjny skład preparatów (peptydy plus kwas hialuronowy), który podawany jest w skórę iniekcyjnie, regeneruje mieszki włosowe i poprawia ukrwienie skóry głowy, co prowadzi do zahamowania wypadania włosów i przyczynia się do porostu nowych. Dzięki aktualnej technologii składniki aktywne uwalniane są długo po zakończeniu zabiegu.
 • Zabieg mezoterapii mikroigłowej zabieg wykorzystuje naturalne zdolności skóry do regeneracji, które pobudzone zostają poprzez wykonanie na niej niezliczonej liczby mikronakłuć. Dzięki powstaniu tych kontrolowanych mikrourazów, cebulki włosowe są lepiej dotlenione, a to poprawia ich kondycję. Silnie odżywiające preparaty aplikowane w czasie zabiegu sprawiają, że włosy rosną szybciej i są znacznie silniejsze i grubsze niż wcześniej.
 • Iniekcja osocza bogatopłytkowego – iniekcja osocza bogatopłytkowego, pobranego z krwi Pacjenta w skórę głowy dostarcza czynniki wzrostu do mieszków włosowych. Prowadzi to do poprawy kondycji cebulek włosów oraz usprawnienia krążenia krwi w mieszku włosowym, co przekłada się na zahamowanie wypadania włosów i porost nowych.

Preparaty do mezoterapii – te preparaty na bazie kwasu hialuronowego, aplikowaey metodą mezoterapii igłowej, pozwalają na wprowadzenie substancji aktywnych w głąb skóry. Hamują wypadanie włosów i pobudzają skórę do wytwarzania nowych, mocniejszych i grubszych włosów. Redukują również nadmierne przetłuszczanie, na które skóra głowy jest narażona latem.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP