Laserowe usuwanie blizn – fakty i mity
18/08/2021

Laserowe usuwanie blizn – fakty i mity

Bliznowacenie jest nierozerwalnie związane z gojeniem się ran, jednak mimo tego, że jest to proces całkowicie naturalny, wielu z nas pragnie pozbyć się mało estetycznych “śladów” przeszłości. Nieskazitelna skóra to niestety nie jedyny powód, dla którego Pacjenci decydują się na leczenie blizn – „pamiątki” po urazach i operacjach mogą swędzieć, boleć, a czasem nawet ograniczać ruchomość. Laseroterapia, jako jeden ze sposobów terapii blizn, zagościła w medycynie stosunkowo niedawno, jednak od razu zyskała przychylność lekarzy i popularność wśród Pacjentów. Dlaczego? W porównaniu do tradycyjnych sposobów usuwania blizn – maści, leków stosowanych miejscowo i zabiegów chirurgicznych – laser jest o wiele skuteczniejszy, daje szybsze efekty i jest mniej uciążliwym sposobem leczenia. Niestety wokół laseroterapii urosło wiele mitów, zarówno tych które traktują tą metodę leczenia blizn bezkrytycznie, jak i tych, które przedstawiają ją w zbyt negatywny sposób.

Jeśli rozważasz laserowe leczenie blizny, zapraszamy do przeczytania naszego artykułu – dowiesz się, które z 10 najpopularniejszych stwierdzeń o laserowym leczeniu blizn są faktami, a które mitami.

  1. Laser usunie bliznę całkowicie

Niestety jest to mit. Nie jest możliwe stuprocentowe usunięcie blizny, w taki sposób, aby zastąpić ją zdrową tkanką. Żaden ze sposobów leczenia blizn nie zredukuje ich całkowicie, choć istnieje wiele sposobów na poprawę ich wyglądu. Niektóre z metod mogą dawać słabsze efekty (jak np. maści), podczas kiedy inne bardzo wyraźne (jak laseroterapia). Leczenie blizny laserem może jednak zmniejszyć jej widoczność i poprawić jej wygląd do tego stopnia, że będzie ona praktycznie niezauważalna. Nie warto wierzyć w sposoby, które mają całkowicie usunąć bliznę, tak, jakby nigdy jej nie było – jest to po prostu niemożliwe.

  1. Laseroterapię blizny powinien przeprowadzać tylko doświadczony lekarz

Jest to fakt. Choć nowoczesne lasery są bezpieczne, w rękach niedoświadczonej lub niewykwalifikowanej osoby mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Tylko lekarz mający doświadczenie i obszerną wiedzę o laseroterapii jest w stanie skomponować plan leczenia, wykluczyć ewentualne przeciwwskazania i wykonać zabieg skutecznie i bezpiecznie dostosowując wszelkie parametry zabiegowe do wskazań medycznych. Nieumiejętnie przeprowadzone laserowe usuwanie blizny może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań, w tym poparzeń i powstania kolejnych blizn.

  1. Laserowe leczenie blizn jest bolesne

Jest to częściowo fakt, a częściowo mit, zależy bowiem od progu bólu Pacjenta i wielkości blizny. Choć wybrane kliniki oferujące laseroterapię wyposażone są w specjalistyczne systemy chłodzące, które redukują bolesność, niektóre osoby bardziej wrażliwe na ból i z rozległymi bliznami, mogą zdecydować się na maść znieczulającą, która skutecznie uśmierzy nieprzyjemne odczucia w czasie zabiegu. Można więc stwierdzić, że przy zastosowaniu odpowiednich środków, stwierdzenie, że laserowa korekcja blizn boli, jest mitem.

  1. Ochrona przeciwsłoneczna jest kluczowa przed i po laseroterapii

Jest to fakt – ochrona przed słońcem jest bardzo ważna, jeśli chcemy uniknąć przykrych konsekwencji. Laserowego leczenia blizn nie wykonuje się na opalonej skórze, ponieważ zaburzyłoby to pracę lasera i mogłoby doprowadzić do poparzeń. Po zakończonym zabiegu zaleca się rezygnację z opalania przez miesiąc i stosowanie najwyższej ochrony przeciwsłonecznej przez minimum 4 miesiące. Dzięki temu leczona blizna ma szansę zregenerować się poprawnie i bez skutków ubocznych.

  1. Redukcję blizn można rozpocząć po roku od ich powstania

Jest to bardzo często powtarzany mit. Nie ma żadnych badań mówiących o tym, że lasera nie można stosować na świeżej bliźnie. Wręcz przeciwnie – im szybciej od momentu całkowitego wygojenia rany rozpocznie się terapię, tym lepsze rezultaty można uzyskać. Nie znaczy to, że starych blizn nie da się zredukować. Jest to oczywiście możliwe i, jak w przypadku każdego zabiegu, ostateczny efekt zależy od wielu czynników.

  1. Dla uzyskania najlepszych efektów, zabieg należy powtarzać

Jest to fakt. Laseroterapia daje bardzo zadowalające rezultaty, nie jest to jednak magiczna różdżka. Ludzka skóra i procesy w niej zachodzące rządzą się swoimi prawami, więc po zabiegu organizm potrzebuje czasu, aby wytworzyć nową tkankę. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, najczęściej zalecane jest wykonanie od 3 do 6 sesji w 3-4 tygodniowych odstępach. Po każdej kolejnej sesji uszkodzeniu ulega od 15% do 25% blizny. Ten proces w dużej mierze zależny jest od indywidualnych predyspozycji Pacjenta do gojenia, jak również wieku i rozległości samej blizny.

  1. Do laserowego usuwania blizn nie trzeba się przygotowywać

Jest to bardzo niebezpieczny mit, ponieważ niezastosowanie się do wskazań przedzabiegowych może mieć bardzo przykre skutki uboczne, takie jak przebarwienia, poparzenia i kolejne blizny. Minimum miesiąc przed laserowym usuwaniem blizny należy zaprzestać opalania, zrezygnować z zabiegów złuszczających (np. peelingów chemicznych), odstawić kosmetyki, leki i zioła fotouczulające (m.in. rumianek czy pokrzywa) oraz nie stosować kwasów. Na 2 tygodnie przed zabiegiem należy zrezygnować z palenia tytoniu, a w dniu zabiegu nie wolno spożywać alkoholu.

  1. Plan leczenia może obejmować więcej niż samą laseroterapię

To stwierdzenie to fakt. W zależności od wielkości, umiejscowienia i rodzaju blizny, wieku i stanu zdrowia Pacjenta, a także indywidualnych predyspozycji skóry, lekarz może zaproponować terapię łączoną. Polega ona na połączeniu zabiegów laserowych z innymi metodami, które w przypadku konkretnej blizny przyniosą najlepsze rezultaty. Metody te najczęściej obejmują zabiegi mające na celu głęboką regenerację skóry, pobudzenie jej do odbudowy lub wypełnienie wklęsłych blizn. Zaliczamy do nich między innymi mezoterapię mikroigłową Dermapen 4.0 oraz zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego i kwasu hialuronowego.

  1. Laserowemu usuwaniu blizny może poddać się praktycznie każdy i obszerny wywiad medyczny nie jest ważny

Jest to oczywiście mit. Jak w przypadku właściwie każdego innego zabiegu, tak i w przypadku laserowego leczenia blizn, istnieje lista przeciwwskazań do jego jego wykonania. Najważniejsze obejmują ciążę, karmienie piersią, świeżą opaleniznę, aktywne choroby dermatologiczne i infekcje czy przyjmowanie leków fotouczulających. Niektóre przeciwwskazania są względne, inne wykluczają terapię całkowicie – decyzja należy do lekarza wykonującego zabieg. Z tego względu tak istotny jest wywiad medyczny, podczas którego omawiany jest stan zdrowia Pacjenta oraz przyjmowane leki, a lekarz ocenia bliznę i określa jej rodzaj. W trakcie takiej konsultacji lekarz we współpracy z Pacjentem opracowuje najbardziej optymalny plan działania dopasowany do potrzeb i oczekiwań Pacjenta.

  1. Po laseroterapii należy dbać o leczony obszar w domu

Jest to fakt. Domowa pielęgnacja i stosowanie się do zaleceń pozabiegowych mają duży wpływ na ostateczny efekt laserowej korekcji blizny. Po zabiegu leczone miejsce jest bardzo wrażliwe, zaczerwienione i może piec, powinno się więc traktować je delikatnie. Należy stosować się do wytycznych specjalisty, który przeprowadzał zabieg – zalecenia będą obejmować m. in. stosowanie lekkich żeli nawilżających, picie dużej ilości wody, rezygnację z gorących kąpieli oraz unikanie słońca i sauny.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP