Jakich błędów nie popełniać wybierając depilację laserową?
07/07/2021

Jakich błędów nie popełniać wybierając depilację laserową?

Depilacja laserowa to temat szczególnie popularny latem – to właśnie wtedy śmielej odsłaniamy ciało i chcemy, aby nasza skóra była gładka, niepodrażniona i atrakcyjna. Nasze marzenia o jedwabistej gładkości mogą zostać jednak zniweczone przez niechciane owłosienie, wrastające włoski i podrażnienia po goleniu. Rozwiązanie tego problemu jest proste – depilacja laserowa najwyższej klasy sprzętem Soprano Titanium. Niezależnie od tego, czy dokuczają Ci włoski na łydkach, pod pachami czy na twarzy, laserowe usuwanie owłosienia pomoże Ci cieszyć się nową odsłoną Twojej skóry. Niemniej jednak musisz pamiętać o tym, że laser to potężne narzędzie terapeutyczne, a bezpieczeństwo i skuteczność zabiegu zależy nie tylko od osoby go wykonującej, ale także od Ciebie. Niestety często zdarza się, że depilacja laserowa jest nieskuteczna lub przynosi skutki uboczne, ponieważ Pacjent nie stosował się do wskazań przed i pozabiegowych. Dla własnego bezpieczeństwa i maksymalnego zadowolenia z zabiegu zapoznaj się z listą błędów najczęściej popełnianych przez Pacjentów decydujących się na depilację laserową, a co najważniejsze – unikaj ich.

 • Niestosowanie się do planu zabiegów

Plan depilacji laserowej nie bez powodu obejmuje serię zabiegów wykonywanych w określonych odstępach; od 4 do 6 tygodni w przypadku usuwania owłosienia twarzy lub od 6 do 8 tygodni w przypadku usuwania owłosienia z pozostałych obszarów ciała. Odstępy pomiędzy poszczególnymi zabiegami są uwarunkowane czasem trwania cyklu wzrostu włosa. Podczas pojedynczego zabiegu laser najskuteczniej niszczy cebulki włosów w fazie anagenu, czyli wzrostu – stanowią one ok. 10-30% wszystkich włosów. Pozostałe znajdują się w fazie przejściowej (katagenu) i spoczynku (telogenu) – laser jest w stanie usunąć te włosy, jednak mieszki włosowe zniszczone w tych fazach są w stanie się zregenerować. Nie wszystkie włosy na obszarze zabiegowym są w tej samej fazie wzrostu, dlatego wykonywanie zabiegów zgodnie z ustalonym harmonogramem jest jedynym sposobem na pozbycie się owłosienia. Nieprzestrzeganie planu zabiegowego prowadzi więc do częściowego usunięcia włosków i niesatysfakcjonujących efektów.

 • Niepoinformowanie specjalisty o przyjmowanych lekach i potencjalnych przeciwwskazaniach 

Bezpieczeństwo laserowego usuwania owłosienia powinno stanowić priorytet nie tylko dla specjalisty, ale także dla Ciebie. Poinformuj osobę wykonującą zabieg o wszystkich ziołach, suplementach i lekach, które przyjmujesz, nawet jeśli wydają Ci się niegroźne – niektóre z nich mogą być przeciwwskazaniem do zabiegu. Skonsultuj się ze specjalistą odpowiednio wcześniej, po to, aby dowiedzieć się, jakich substancji musisz unikać i czy przyjmowane leki, np. na nadciśnienie, nie wykluczają zabiegu. Miesiąc przed zabiegiem odstaw zioła fotouczulające takie jak dziurawiec, nagietek, skrzyp, melisa czy mięta. Na 2 dni przed zabiegiem nie zażywaj ibuprofenu, ketonalu i aspiryny – jeśli coś Cię boli, paracetamol będzie bezpiecznym wyborem. Termin depilacji warto dobrać tak, aby być minimum 2 tygodnie po antybiotykoterapii. Poinformuj specjalistę o ciąży, chorobach, takich jak nowotwory czy padaczka, oraz o schorzeniach skóry. Marzenia o jedwabiście gładkiej skórze to jedno, jednak Twoje zdrowie i bezpieczeństwo jest najważniejsze. Nie martw się tym, że lista przeciwwskazań jest obszerna i zapomnisz o czymś wspomnieć – specjalista zapyta Cię o wszystko, co jest konieczne do przeprowadzenia bezpiecznego zabiegu.

 • Nieogolenie obszaru zabiegowego 

Dokładne ogolenie maszynką okolicy, która ma zostać poddana depilacji, jest niezwykle istotne. Pozostawienie dłuższych włosów może obniżyć skuteczność zabiegu – światło lasera zostanie pochłonięte przez wystającą łodygę włosa, a nie mieszek włosowy. Może to doprowadzić nie tylko do miernych rezultatów, ale nawet do poparzenia naskórka. Warto pamiętać również o tym, że na okres 4–6 tygodni przed zabiegiem należy zaprzestać usuwania włosów za pomocą pęsety, wosku, depilatorów mechanicznych oraz kremów do depilacji. Dla największego bezpieczeństwa warto zacząć korzystać z maszynki już na 3 miesiące przed planowanym zabiegiem.

 • Opalanie się tuż przed i po zabiegu

Świeża opalenizna i laser to nienajlepszy duet. I choć laser do depilacji Soprano Titanium jako jeden z niewielu może być stosowany na opalonej skórze, to od ostatniego opalania muszą upłynąć 2 tygodnie. Dlaczego należy zachować ostrożność w przypadku skóry opalonej? Melanina zawarta w cebulce włosowej pochłania wiązkę lasera, dzięki czemu dochodzi do jej zniszczenia. Zatem gdy nasza skóra jest świeżo opalona, a co za tym idzie, zawiera dużą ilość melaniny, światło lasera zostanie zaabsorbowane przez skórę, nie cebulkę włosową. Może to poskutkować nie tylko niską lub znikomą skutecznością zabiegu, ale także oparzeniami i przebarwieniami. Naturalna opalenizna to nie jedyne przeciwwskazanie – zabiegu nie można wykonywać również na skórze opalonej w solarium czy za pomocą samoopalaczy. Zaleca się więc rezygnację z jakiegokolwiek opalania na minimum 2 tygodnie przed zabiegiem oraz 2 tygodnie po zabiegu. W tym okresie należy również stosować ochronę przeciwsłoneczną z minimum 50 SPF.

 • Pozostawienie makijażu na twarzy w czasie zabiegu i stosowanie niektórych kosmetyków

Jeśli poddajesz się depilacji włosków na twarzy, pamiętaj o tym, aby do gabinetu przyjść bez makijażu. Mimo tego, że specjalista wykonujący laserowe usuwanie owłosienia oczyści obszar zabiegowy, niektóre substancje zawarte w kosmetykach mogą przedostać się w głąb skóry. 2 tygodnie przed zabiegiem nie nakładaj na skórę twarzy i ciała kosmetyków zawierających witaminę A i C, kremów z kwasami BHA i AHA, substancjami ziołowymi oraz retinoidów – specjalista nie będzie w stanie tego zauważyć, a zastosowanie tych substancji może przynieść przykre skutki uboczne, takie jak przebarwienia i oparzenia. Na dwa dni przed zabiegiem warto także zrezygnować ze stosowania perfum i antyperspirantów. Pełną listę kosmetyków, których nie należy stosować przed zabiegiem, otrzymasz od specjalisty wykonującego zabieg.

 • Niestosowanie się do zaleceń pozabiegowych

Skóra w trakcie serii zabiegów, a także pewien czas po jej zakończeniu, jest bardzo wrażliwa i skłonna do podrażnień, dlatego stosowanie się do zaleceń pozabiegowych nie tylko zwiększy Twój komfort, ale także przyczyni się do zwiększenia skuteczności zabiegu i wyeliminuje potencjalne skutki uboczne. Do czasu wygojenia skóry zrezygnuj ze stosowania kosmetyków na bazie alkoholu, zawierających intensywne substancje zapachowe, myj skórę łagodnymi środkami i delikatnie ją osuszaj. W przypadku depilacji pach należy unikać stosowania antyperspirantów do czasu ustąpienia zaczerwienienia. Bezpośrednio po zabiegu nie korzystaj z basenu, sauny, nie zażywaj gorących kąpieli i zrezygnuj z treningu. Pamiętaj o tym, aby nie opalać się 2 tygodnie po zabiegu laserem Soprano Titanium, stosować ochronę przeciwsłoneczną, a między zabiegami golić skórę tylko maszynką. 

 • Wybór nieprofesjonalnej kliniki

W wyborze odpowiedniego miejsca do przeprowadzenia depilacji laserowej czynnikiem decydującym nie powinna być cena, lecz kompetencje i doświadczenie specjalistów pracujących w klinice oraz sprzęt, którym dysponują. Warto pamiętać, że zabieg usuwania owłosienia, jeśli przeprowadzony nieumiejętnie przez niewykwalifikowaną osobę, może doprowadzić do przykrych skutków ubocznych, takich jak przebarwienia, poparzenia i blizny. Wybierz więc klinikę, w której zaopiekuje się Tobą profesjonalista z doświadczeniem w laseroterapii. Sprawdź, czy podczas konsultacji specjalista dysponuje obszerną wiedzą i kwalifikacjami, zadaje Ci pytania i udziela zrozumiałych odpowiedzi.

 • Wybór przestarzałego lasera o niskiej skuteczności  

Sprzęt, którym będzie wykonywany zabieg depilacji laserowej, ma ogromne znaczenie – to między innymi od jego jakości zależy bezpieczeństwo, skuteczność i komfort zabiegu. Zanim udasz się do kliniki lub salonu, sprawdź, jakim sprzętem dysponuje dane miejsce. Jaki laser będzie najlepszy? Taki, który:

 • Jest skuteczny, bo wykorzystuje 3 technologie laserowe – aleksandrytową, diodową i neodymowo-yagową, które działając łącznie doszczętnie niszczą mieszek włosowy i sprawdzają się nawet przy jasnych i cienkich włoskach.
 • Gwarantuje maksymalny komfort zabiegu, np. dzięki trybowi In-Motion, który skraca czas zabiegu, czy technologii ICE PLUS, czyli ciągłego chłodzenia skóry podczas zabiegu.
 • Jest bezpieczny – posiada certyfikat FDA (wyznacznik najwyższej jakości i bezpieczeństwa) oraz wykorzystuje technologię SHR, która pozwala na zniszczenie mieszków włosowych bez uszkadzania okolicznych tkanek.

Laser, który łączy w sobie te cechy to Soprano Titanium. Urządzenie opracowane przez wiodącego producenta technologii laserowej – firmę Alma, to najwyższej klasy platforma do depilacji laserowej, która pozwoli Ci usunąć niechciane owłosienie trwale, szybko, skutecznie i bezpiecznie


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP