Piękna mama, czyli zabiegi estetyczne po ciąży
30/06/2021

Piękna mama, czyli zabiegi estetyczne po ciąży

Gratulacje! Powitałaś na świecie maleńkiego człowieka (a może nawet nie jednego!) i wspólnie wkroczyliście w nowy etap życia. Pamiętaj, żeby dać sobie czas – zarówno w nauce opieki nad dzieckiem, jak i w dbaniu o siebie. Delektuj się każdą wspólną chwilą i twórz niezapomniane wspomnienia. Nie oceniaj się zbyt surowo, również w kwestii wyglądu. To naturalne, że Twoje ciało się zmieniło. Gdy tylko będziesz na to gotowa, możesz zacząć wracać do formy, a Klinika Zakrzewscy Ci w tym pomoże. Niezależnie od tego, czy przeszkadzają Ci nadprogramowe kilogramy, melasma, blizna po cesarskim cięciu, rozstępy, wiotka skóra czy rozszerzone naczynka, jesteśmy po to, aby Ci pomóc. W zależności od Twoich oczekiwań i czasu, który upłynął od porodu, możesz poddać się różnorodnym zabiegom. Takie przedsięwzięcie nie tylko pozwoli Ci wrócić do formy, ale poprawi też samopoczucie i da zastrzyk pozytywnej energii. Pamiętaj jednak, że szczęśliwa mama to piękna mama, niezależnie od niedoskonałości, które są przecież kwestią subiektywną. Jeśli jednak chcesz poprawić pewne aspekty swojego wyglądu, zapraszamy do lektury!


Na jakie zabiegi estetyczne po ciąży warto się zdecydować?

Melasma nie bez powodu znana jest jako „maska ciążowa” – dotyka szczególnie kobiet w „stanie błogosławionym”. Objawia się brązowawymi lub szarawymi plamami na twarzy i jest to niegroźna przypadłość, jednak wiele kobiet decyduje się na jej usunięcie ze względów estetycznych. Jak najbezpieczniej pozbyć się melasmy? Zabieg dopasowany do Twoich potrzeb i oczekiwań pomoże dopasować Ci specjalista, a jest w czym wybierać: 

W trakcie karmienia piersią:

  • Mikrodermabrazja wodna – to bezinwazyjny i bezbolesny hydropeeling, którego efekty zostały potwierdzone klinicznie. Po serii zabiegów możesz spodziewać się redukcji widoczności melasmy i innych przebarwień na twarzy. Procedura składa się z czterech etapów, podczas których Twoja cera zostanie dogłębnie oczyszczona, poddana peelingowi, pozbawiona zaskórników i innych zanieczyszczeń oraz nasycona substancjami antyoksydacyjnymi, rozjaśniającymi i odżywczymi. Oprócz zmniejszenia widoczności przebarwień możesz liczyć na dogłębne nawilżenie, odmłodzenie, rewitalizacje i poprawę elastyczności cery. 

  • Peelingi chemiczne – w walce z melasmą specjaliści najczęściej sięgają po peeling z kwasem glikolowym oraz z kwasem mlekowym. Preparaty stosowane w odpowiednim stężeniu są całkowicie bezpieczne i komfortowe, nawet dla kobiet w czasie laktacji. Po serii peelingów zauważysz redukcję melasmy, wyrównanie kolorytu cery i rozjaśnienie przebarwień. Co więcej, Twoja cera stanie się bardziej napięta, nawilżona, a drobne zmarszczki zostaną wygładzone. 

Po zakończeniu laktacji:

  • Mezoterapia mikroigłowa – zabieg prowadzi do głębokiej przebudowy skóry, wskutek której melasma i przebarwienia ulegają redukcji. Innowacyjna technologia gwarantuje precyzję mikronakłuć, które aktywują fizjologiczną zdolność komórek do intensywnej regeneracji i umożliwiają aplikowanym w czasie zabiegu składnikom aktywnym wniknąć w głąb skóry, co intensyfikuje ich działanie. To jednak nie wszystko – dzięki zabiegom mezoterapii mikroigłowek cera zostaje dogłębnie nawilżona, wygładzona i napięta, a jej ogólna kondycja ulega znacznej poprawie. 

  • Terapia laserem pikosekundowym  wykazuje wysoką skuteczność w zwalczaniu melasmy. To wszechstronne urządzenie świetnie radzi sobie ze zmianami barwnikowymi, usuwając niechciany pigment w skórze. Ultrakrótki impuls skraca czas zabiegu, gwarantuje bezpieczeństwo i zwiększa komfort Pacjenta. Rezultaty laseroterapii zostały docenione przez lekarzy i Pacjentów na całym świecie. 

  • Terapia depigmentacyjna – dzięki kuracji melasma ulega redukcji, przebarwienia stają się mniejsze, cera staje się rozświetlona, a jej koloryt wyrównany. Co więcej, po terapii zauważysz, że skóra mniej się przetłuszcza, a rozszerzone pory stały się mniej widoczne. Ta terapia depigmentacyjna składa się z dwóch kroków. W gabinecie specjalista, po oczyszczeniu i złuszczeniu cery, nakłada na twarz usuwający przebarwienia krem. Po 6-8 godzinach Pacjentka zmywa preparat w domu i samodzielnie kontynuuje terapię przez kolejne 3 miesiące, używając do tego odpowiedniego preparatu Dermamelan w formie kremu. 

  • Peeling chemiczny złuszczający –  trzyetapowy peeling, którego formuła została opracowana przez światowej sławy dermatologa doktora Zeina Obagi, pomaga zmniejszyć przebarwienia, w tym melasmę, i zapoczątkowuje procesy odnowy komórkowej w skórze. W efekcie cera staje się wygładzona, nawilżona i odmłodzona, a jej koloryt i struktura wyrównują się. Procedura jest komfortowa i składa się z peelingu, stymulacj substancjami aktywnymi oraz etapu nawilżająco-łagodzącęgo. Aby podtrzymać i uwydatnić efekty, kuracja kontynuowana jest w domu preparatami tej ekskluzywnej marki.


Blizna po cesarskim cięciu

Mamy, które poddały się cesarskiemu cięciu, wiedzą, że rana po zabiegu może sprawiać dyskomfort – na początku gojenie się bywa bolesne, a sama blizna może pozostać nieestetyczną pamiątką. W dbaniu o prawidłowy zrost blizny pomoże Ci położna lub ginekolog, a jeśli gojenie jest problematyczne, warto zwrócić się do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Niestety czasami terapia nie przynosi zadowalających rezultatów – wtedy warto skorzystać z rozwiązań oferowanych przez medycynę estetyczną. W zależności od wieku i specyfiki blizny, specjaliści dobiorą zabieg dopasowany do Twoich potrzeb i oczekiwań.

Po zakończeniu laktacji:

  • Terapia laserem pikosekundowym  – laser poprawia wygląd blizny poprzez oddziaływanie na najgłębsze warstwy skóry: hamuje rozrost fibroblastów i zaburza metabolizm kolagenu – głównego budulca blizn. Niszczy tkanki bliznowate poprzez precyzyjne mikrouszkodzenie skóry wysoką temperaturą. Zabieg jest bezpieczny i krótki, a podczas jednej sesji, uszkodzeniu ulega od 15% do 25% blizny. Skuteczność lasera została potwierdzona klinicznie, możesz więc spodziewać się poprawy wyglądu blizny już po pierwszym zabiegu.

  • Iniekcje kortykosteroidów – to preparat do iniekcji, który wstrzykuje się bezpośrednio w bliznę podczas serii zastrzyków. Terapia daje wspaniałe rezultaty szczególnie w leczeniu blizn przerostowych, zmniejszając ich widoczność do 95%. Blizna staje się bledsza, bardziej płaska i miękka. Dyskomfort zabiegu redukowany jest poprzez użycie substancji znieczulającej. Terapia pomaga również uporać się z bolesnością i swędzeniem blizny.


Rozstępy po ciąży dotyczą prawie każdej świeżo upieczonej mamy. Najczęściej występują na brzuchu, biodrach, piersiach i nogach. Nic dziwnego – Twoje ciało pracowało na najwyższych obrotach, a skóra naturalnie uległa rozciągnięciu. Rozstępy to rodzaj blizn zanikowych (atroficznych), które cechuje to, że są wklęsłe lub występują równo z powierzchnią skóry. Współczesna medycyna estetyczna dysponuje rozwiązaniami, które pomogą Ci zwalczyć te nieestetyczne linie. 

Po zakończeniu laktacji:

  • Laseroterapia – precyzyjna wiązka lasera, tworząc w skórze mikrouszkodzenia, pobudza jej tkanki do intensywnej regeneracji, nie naruszając okolicznych zdrowych obszarów. W efekcie komórki zaczynają wytwarzać kolagen i elastynę, które stanowią budulec nowej, zdrowej skóry. Rozstępy ulegają spłyceniu, stają się mniejsze, a ich kolor upodabnia się do koloru otaczającej je skóry. Laseroterapia to metoda bezpieczna, o wysokiej skuteczności. W zależności od wieku i wielkości rozstępów lekarz pomoże Ci w wyborze odpowiedniej terapii laserowej. 

  • Mezoterapia mikroigłowa  – pozwala na dogłębny remodelling skóry z użyciem starannie dobranych odżywczych koktajli. Kontrolowane mikronakłucia stymulują skórę do zapoczątkowania procesu dogłębnej przebudowy. W efekcie rozstępy wypełniają się, stając się mniej widoczne. W czasie zabiegu w skórze powstaje niezliczona liczba mikrokanalików, które zwiększają przepuszczalność skóry, dzięki czemu dobroczynne substancje aktywne, takie jak kwas hialuronowy czy aminokwasy,  zawarte w dedykowanych preparatach rozprowadzanych w trakcie zabiegu, wnikają w głąb skóry, co zwiększa skuteczność ich działania. Zabieg wykonywany jest przy użyciu jednorazowego pulsującego kartridża wyposażonego w cienkie molibdenowe igły, co gwarantuje bezpieczeństwo i sterylność. Dzięki terapii zauważysz poprawę ogólnego wyglądu skóry, jej zagęszczenie i ujędrnienie. 

  • Peeling chemiczny, czyli peeling z użyciem kwasu trójchlorooctowego, to metoda niezwykle precyzyjna, bezpieczna i skuteczna. Substancje aktywne zawarte w peelingu pobudzają kolagen zawarty w skórze do “wypełnienia” rozstępów. Dzięki temu wgłębienia zrównują się z poziomem otaczającej je skóry, stają się mniej widoczne i gładsze. W zależności od głębokości rozstępów specjalista może wybrać stężenie kwasu wahające się od 50% do 100%. Stan rozstępów może poprawić się aż o 80% już po 3 zabiegach. 


Zwiotczała skóra na brzuchu jest efektem jej rozciągnięcia, które postępowało w czasie ciąży. Niestety po porodzie skóra często nie jest w stanie samoistnie wrócić do wcześniejszego stanu – jest wiotka, obwisła i brak jej jędrności. Walka ze zwiotczałą skórą w warunkach domowych rzadko przynosi oczekiwane rezultaty i coraz więcej mam decyduje się na skorzystanie ze wsparcia profesjonalistów. 

W trakcie karmienia piersią:

  • Masaż podciśnieniowy z wykorzystaniem urządzenia ze zmechanizowanymi klapkami – ten nieinwazyjny zabieg, polegający na masażu podciśnieniowym leczonej okolicy unikatową głowicą, doskonale sprawdza się w walce ze zwiotczałą skórą. Jest to urządzenie wielofunkcyjne, a końcówki masujące i moc można dobrać w zależności od konkretnych wskazań i potrzeb. Dzięki masażowi tkanki stają się lepiej ukrwione, zwiększa się metabolizm komórek oraz wzrasta produkcja kwasu hialuronowego i elastyny, a skóra na brzuchu widocznie się ujędrnia i uelastycznia. Dogłębna stymulacja tkanek poprawia krążenie limfy i krwi, prowadząc do wydalenia z organizmu toksyn i drenażu leczonej okolicy. 

Po zakończeniu laktacji:

  • Fale ultradźwiękowe i radiowe – Klinika Zakrzewscy posiada urządzenie które łączy w sobie falę ultradźwiękową z falą radiową i może wykorzystywać  właściwości każdej z nich w zależności od problemu Pacjenta. Fala radiowa, poprzez kontrolowane podgrzanie tkanek, skraca włókna kolagenu, stymuluje produkcję nowych i remodeluje skórę. W efekcie staje się ona jędrna, gładka, zagęszczona i bardziej elastyczna. 


Nadmiar tkanki tłuszczowej i cellulit to problem, który dotyczy chyba każdej mamy. Zwiększenie wagi podczas ciąży jest procesem zupełnie naturalnym, natomiast pojawienie się cellulitu wiąże się bezpośrednio z pojawieniem się nadprogramowej tkanki tłuszczowej, więc niełatwo go uniknąć. Wiele kobiet wraca do sylwetki sprzed ciąży już w trakcie karmienia piersią, jednak nie zawsze jest to możliwe. Walka z uporczywym cellulitem również nie jest łatwa w warunkach domowych. Jeśli dałaś sobie czas na pozbycie się niechcianej tkanki tłuszczowej i zwalczenie cellulitu, jednak okazało się to zbyt trudne i potrzebujesz pomocy specjalistów, istnieją takie zabiegi.

Po zakończeniu laktacji:

  • Fale ultradźwiękowe i radiowe to nasz agent specjalny nie tylko w ujędrnianiu skóry, o czym pisaliśmy powyżej, ale także w modelowaniu sylwetki. Po serii zabiegów z wykorzystaniem platformy możesz spodziewać się widocznego wymodelowania i wyszczuplenia wybranych obszarów. Dzięki wykorzystaniu zimnej lub ciepłej fali ultradźwiękowej komórki tłuszczowe ulegają rozpadowi i zostają wydalone z organizmu. Zabieg jest bezbolesny i komfortowy, nie wymaga także okresu rekonwalescencji. 

  • Fala uderzeniowa to pogromca nawet bardzo zaawansowanego cellulitu dzięki wykorzystaniu fali akustycznej oraz wibracyjnej, które intensywnie oddziałują na tkanki poprawiając tym samym ich metabolizm oraz stymulując wytwarzanie się nowych naczyń krwionośnych i włókien kolagenu. Zabieg wspomaga usuwanie produktów przemiany materii, co poprawia koloryt skóry, ujędrnia ją oraz wygładza. 

  • Masaż podciśnieniowy to sprawdzony sposób na redukcję cellulitu w sposób szybki, bezpieczny i komfortowy.  Pozwala na wygładzenie skóry, poprawę jej struktury, a także ujędrnienie leczonego obszaru ciała i zmniejszenie jego obwodu. 


Wzmocnienie mięśni aktywność fizyczna staje się nie lada wyzwaniem dla kobiet po porodzie. Ciało po ciąży zmienia się, a nadprogramowe kilogramy nie ułatwiają zadania. Każda mama przyzna, że wygospodarowanie czasu na sport, a nawet proste ćwiczenia w domu, nie jest takie proste, gdy w życiu pojawia się absorbujący maluszek. To nie znaczy jednak, że trzeba rezygnować z marzeń o mocnych, silnych lub zarysowanych mięśniach.  

Po zakończeniu laktacji:

  • Stymulacja nerwowo mięśniwo – platforma pozwala na bezinwazyjne i komfortowe zbudowanie, wzmocnienie lub zarysowanie mięśni, w zależności od Twoich preferencji. Urządzenie pomoże Ci zredukować „pelikany”, podnieść i zaokrąglić pośladki, wzmocnić i wymodelować uda, a także wyszczuplić brzuch i zarysować na nim widoczne mięśnie. Skoncentrowana stymulacja magnetyczna wyzwala silne skurcze mięśni, nieosiągalne podczas standardowych ćwiczeń, a możliwość wyboru jednego z 3 trybów pracy – aerobowego, wzmacniającego lub podkreślającego mięśnie, pomaga w  osiągnięciu takich efektów, o jakich marzysz.


Rozszerzone naczynka na nogach to problem, z którym zmaga się wiele świeżo upieczonych mam. Hormony wydzielane przez organizm w czasie ciąży osłabiają naczynia krwionośne, a nacisk macicy na żyłę główną dolną, zwiększa ciśnienie w żyłach. W efekcie nogi pokrywają się nieestetycznymi „pajączkami”, które stanowią problem natury estetycznej. Niestety po porodzie rozszerzone naczynka nie ulegają samoistnej redukcji – aby się ich pozbyć, potrzebujesz pomocy doświadczonego lekarza. 

Po zakończeniu laktacji:

Długo impulsowy laser to absolutny przełom w leczeniu zmian naczyniowych. Redukuje zarówno pojedyncze, jak i rozległe rozszerzone naczynka w sposób szybki, precyzyjny, skuteczny i bezpieczny. Już po pierwszym zabiegu możesz spodziewać się całkowitej redukcji mniejszych „pajączków”, natomiast jeśli są one większe i bardziej rozległe, efekt zauważysz po ok. 8-12 tygodniach. Dzięki chłodzeniu skóry podczas zabiegu procedura jest praktycznie bezbolesna. Rozszerzone naczynko zostaje zniszczone przez wiązkę lasera, a następnie naturalnie wchłonięte przez organizm.

Na naszym blogu znajdziesz również informacje dotyczące tego, jak zatrzymać wypadanie włosów po ciąży


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP