Laserowe odmładzanie skóry – kompendium wiedzy
07/04/2021

Laserowe odmładzanie skóry – kompendium wiedzy

Czy wiesz, że skóra zaczyna starzeć się już od 25 roku życia, a upływający czas pozostawia swoje ślady najbardziej na twarzy, szyi i dekolcie oraz dłoniach? Z wiekiem cera staje się wiotka, sucha i poszarzała, a na jej powierzchni pojawiają się zmarszczki oraz przebarwienia. Jest to proces naturalny. Jednak mimo tego, że procesu starzenia nie da się zatrzymać, można spróbować go spowolnić, a nawet usunąć jego efekty. Jest to możliwe dzięki najnowocześniejszym osiągnięciom medycyny estetycznej, w tym laseroterapii, której dobroczynne działanie z powodzeniem wykorzystywane jest od lat w dermatologii i zabiegach anti-aging. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się powodom i objawom starzenia się skóry, a także sposobom na odmłodzenie cery.

Dlaczego skóra się starzeje?

To pytanie może zdawać się proste, jednak odpowiedź nie jest jednoznaczna. Starzenie się organizmu, w tym skóry, to zjawisko tak oczywiste, że rzadko zastanawiamy się nad jego przyczynami. Jednak aby dowiedzieć się, jak walczyć z tym procesem, musimy poznać jego genezę.

Przyczyny starzenia się skóry możemy podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne. Do pierwszej grupy zaliczamy teorię genową, według której skóra starzeje się, ponieważ jej komórki przestają się regenerować i zanikają. Proces ten uwarunkowany jest upływającym czasem, dlatego nazywamy go starzeniem chronologicznym. Niestety powody, przez które komórki starzeją się, nie są do końca poznane. Wraz z wiekiem i spadkiem aktywności gruczołów endokrynnych dochodzi do starzenia hormonalnego, które dotyka tylko kobiety w okresie menopauzalnym. Skóra starzeje się szybciej ze względu na spadek produkcji estrogenu, co powoduje zaburzenia związane z produkcją kolagenu i kwasu hialuronowego. Dochodzi do ścieńczenia naskórka oraz utraty gęstości skóry właściwej – skóra zaczyna tracić jędrność i wiotczeć.

Zewnętrzne przyczyny starzenia się skóry obejmują szkodliwe promieniowanie słoneczne (fotostarzenie), narażenie na dym papierosowy, stres, zanieczyszczenia środowiska, źle zbilansowaną dietę i nieprawidłowe zabiegi pielęgnacyjne. Obserwuje się również starzenie mimiczne jako osobny typ starzenia się skóry – dochodzi do niego wskutek pracy mięśni twarzy podczas np. uśmiechania się, marszczenia czoła czy odruchu zdziwienia. Na ten rodzaj starzenia narażone są szczególnie osoby o ekspresyjnej mimice twarzy.

Proces starzenia się skóry

Pierwsze objawy starzenia się skóry można zaobserwować już w 25 roku życia i obejmują one przede wszystkim, powstawanie przebarwień, pierwszych drobnych linii i zmarszczek oraz poszerzonych porów. Wtedy też mogą pojawić się pierwsze zmarszczki mimiczne – lwia zmarszczka czy kurze łapki. Ze względu na utratę lipidów, w tym ceramidów, które przestają być wytwarzane po 40 roku życia, skóra staje się sucha. Wraz z upływem czasu tkanka tłuszczowa na twarzy zanika i przemieszcza się w dół, co powoduje wiotkość skóry i opadnięcie owalu twarzy. Naskórek staje się cieńszy, ponieważ wraz z wiekiem zanikają jego warstwy, co prowadzi do uwidocznienia pękniętych naczynek krwionośnych. Skóra właściwa składa się w aż 70-85% z kolagenu i to właśnie on odpowiada za jej młody wygląd. Z upływem lat następuje spadek jego produkcji w skórze, ponieważ maleje wielkość i liczba fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za jego syntezę. Prowadzi to do spadku jędrności i gęstości skóry. Co więcej, na granicy naskórka ze skórą właściwą zmniejsza się synteza włókien kotwiczących, co prowadzi do zmniejszenia spójności połączeń między oba warstwami. W efekcie skóra staje się wiotka i „obwisa”. Włókna elastyny również ulegają rozrzedzeniu i stopniowemu zanikowi, co powoduje utratę sprężystości cery. Produkcja kwasu hialuronowego zostaje zmniejszona – prowadzi to do wysuszenia skóry i powstawania zmarszczek. Ściany naczyń krwionośnych w skórze ulegają pogrubieniu, wskutek czego przepływ krwi zmniejsza się, a wraz z nim zdolność naczyń do zaopatrzenia komórek w substancje odżywcze. Skóra staje się zmęczona, blada i poszarzała, a twarz przybiera smutnego wyrazu.

Rodzaje zmarszczek

Zmarszczki są niewątpliwie jednym z najbardziej dokuczliwych objawów starzenia się skóry. Nieestetyczne „kurze łapki” pojawiają się na twarzy zazwyczaj jako pierwsze, ponieważ skóra wokół oczu jest najcieńsza w tym miejscu. Zmarszczki można zaklasyfikować do następujących grup:

  • W zależności od głębokości, zmarszczki możemy podzielić na powierzchowne (do 0,05mm głębokości), które pojawiają się zazwyczaj w okolicy oczu, oraz głębokie (powyżej 0,05mm głębokości), które przyjmują postać bruzd na policzkach, czole, szyi i dekolcie.
  • Ze względu na przyczynę powstawania, zmarszczki dzielimy na: mimiczne – wywołane pracą mięśni twarzy; linie snu – powstają, gdy skóra odgniata się podczas snu; grawitacyjne –wywołane naturalnym opadaniem owalu twarzy wywołanym grawitacją, oraz dynamiczne –będące skutkiem chronologicznego procesu starzenia się skóry. Zmarszczki najczęściej pojawiają się na twarzy, szyi i dekolcie.

Walka z objawami starzenia się skóry

Bez względu na uwarunkowania genetyczne starzenie się skóry dotyczy każdego z nas. Nie znaczy to jednak, że musimy poddać się objawom upływającego czasu. Profilaktyka anti-aging pozwala na spowolnienie tego procesu, a nawet na odwrócenie jego niektórych skutków. Przede wszystkim należy zadbać o zdrowie całego ciała, ponieważ wszelkie nieprawidłowości w naszym organizmie mogą odbijać się na jego powierzchni. Zbilansowana dieta obfita w witaminy, proteiny, przeciwutleniacze oraz mikro i makroelementy to podstawa – dzięki tym składnikom skóra pozostanie odpowiednio odżywiona. Aktywność fizyczna również odgrywa dużą rolę w profilaktyce przeciwstarzeniowej, ponieważ pobudza krążenie, pozwalając wcześniej wspomnianym składnikom odżywić naszą skórę. Rezygnacja z tytoniu oraz innych używek pozwala na dłuższe zachowanie młodości cery, podobnie jak unikanie stresu. Ochrona przeciwsłoneczna jest niezbędna, jeśli chcemy opóźnić proces starzenia się skóry – należy stosować ją zawsze, gdy wychodzimy na zewnątrz. Unikanie szkodliwego promieniowania to nie tylko profilaktyka anti-aging, ale także profilaktyka przeciwnowotworowa. Odpowiednia pielęgnacja cery jest również niezwykle istotna – prawidłowo dobrane kosmetyki pozwalają na przedłużenie młodego wyglądu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat optymalnej pielęgnacji polecanej przez dermatologów i kosmetologów, zapoznaj się z ofertą ZO Skin Heath i Medik8.

Gdy profilaktyka przeciwstarzeniowa nie wystarcza…

Niestety często zdarza się, że wcześniej wymienione sposoby nie przynoszą rezultatów, o jakich marzymy. O ile w młodym wieku jesteśmy w stanie stosunkowo skutecznie walczyć z objawami starzenia się skóry, po 35 roku życia walka ta staje się nierówna. Jest to sytuacja nieunikniona – to właśnie wtedy naturalne procesy regeneracyjne skóry ulegają spowolnieniu, a wraz z upływem czasu, komórki tracą zdolność do wytwarzania substancji odpowiedzialnych za zachowanie młodego wyglądu. Po 65 roku życia zmiany te stają się jeszcze bardziej zaawansowane.

Aby przywrócić skórze młodszy wygląd, Pacjenci mogą zdecydować się na profesjonalne zabiegi anti-aging wykonywane przez kosmetologów oraz lekarzy medycyny estetycznej. Oferta jest bardzo szeroka, poczynając od zabiegów wykorzystujących dobroczynne właściwości fal radiowych czy ultradźwięków, poprzez zabiegi iniekcyjne (m in. lifting wolumetryczny MD CODES, wypełnianie kwasem hialuronowym, toksynę botulinową, Nucleofill, mezoterapięczy osocze bogatopłytkowe), zabiegi mezoterapii mikroigłowej, mikrodermabrazji, peelingi chemiczne aż po masaże drenujące Endermolift LPG. Inną metodą, uważaną przez specjalistów za jedną z najskuteczniejszych sposobów odmładzania skóry, jest laseroterapia. Dzięki zabiegom z użyciem laserów można skutecznie i trwale poprawić wygląd skóry oraz jej strukturę.

Laseroterapia – sprawdzony sposób na odmłodzenie skóry

Czy wiesz, że podstawą stworzenia laserów była teoria promieniowania Einsteina? Laseroterapia zmieniła oblicze dermatologii i  medycyny estetycznej na zawsze, pozwalając na uzyskanie skutecznych i długotrwałych efektów. Klinika Zakrzewscy dysponuje dwoma potężnymi urządzeniami laserowymi – laserem pikosekundowym Discovery Pico Plus oraz laserem frakcyjnym Alma Pixel CO2. Nie wiesz, który z nich będzie odpowiedni dla Ciebie? Bez obaw – nasi doświadczeni lekarze dobiorą rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb. Technologia działania laserów polega na emisji wiązki światła absorbowanego przez wodę w komórkach skóry, co prowadzi do kontrolowanego uszkodzenia tkanki, a następnie jej regeneracji lub obkurczenia, czego efektem jest podciągnięcie zwiotczałej skóry. Podczas laseroterapii lekarz może dostosować rodzaj, moc oraz długość wiązki do potrzeb Pacjenta, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie pożądanych rezultatów odmłodzenia skóry. W zależności od wskazań zabiegowych laser może przerwać ciągłość naskórka, prowadząc do „mikrouszkodzeń” pobudzających wierzchnią warstwę skóry do regeneracji, lub działać w obszarze skóry właściwej, nie naruszając naskórka. Odmładzanie laserowe pobudza skórę do produkcji kolagenu i elastyny, które są podstawą młodzieńczego wyglądu. Komórki rozpoczynają proces samoregeneracji, tym samym hamując lub spowalniając proces starzenia się. Co ważne, laseroterapia jest metodą szybką, skuteczną i przede wszystkim bezpieczną. Lasery, dzięki swojej wszechstronności, stosowane są także do usuwania tatuażu, makijażu permanentnego, leczenia grzybicy paznokci, usuwania znamion, włókniaków oraz wielu innych zmian skórnych.

Wskazania do laserowego odmładzania cery

Laseroterapia polecana jest wszystkim osobom, które chcą zapobiec, spowolnić lub zredukować objawy starzenia się skóry twarzy, dekoltu i szyi, a w szczególności tym, które zauważają u siebie:

  • zmarszczki, zarówno te powierzchowne, jak i głębokie, bez względu na umiejscowienie
  • przebarwienia, w tym głębokie zmiany pigmentacyjne
  • wiotką, obwisłą skórę, efekt „smutnej twarzy”
  • blizny oraz rozszerzone pory
  • nieatrakcyjny kontur twarzy 
  • utratę gęstości skóry
  • zmęczoną i poszarzałą cerę
  • rozszerzone naczynka

Efekty laseroterapii

Laseroterapia prowadzi do widocznego odmłodzenia cery – zarówno wizualnie, jak i biologicznie. Dzięki wzmożonej produkcji kolagenu i elastyny oraz uruchomieniu wrodzonych procesów samonaprawy możliwe jest uzyskanie niesamowitych efektów. Głębokie zmarszczki i bruzdy ulegają spłyceniu, a płytkie  całkowicie znikają – zarówno te na twarzy, jak i te na szyi i dekolcie. Skóra zyskuje blask, ponieważ jej koloryt wyrównuje się, a przebarwienia znikają. Rozszerzone pory i rozszerzone naczynka redukują się, podobnie jak blizny, w tym te potrądzikowe. Efekt odmłodzenia jest widoczny szczególnie dzięki poprawie owalu twarzy i jej ujędrnieniu. Skóra staje się elastyczna, zagęszczona i napięta, a jej kontur jest wyraźnie podniesiony. Jeśli laseroterapia jest wykonywana profilaktycznie, przesuwa w czasie pojawienie się pierwszych oznak starzenia się skóry. Umiarkowane i zaawansowane objawy zostają zniwelowane, a te, które miały się dopiero pojawić, zostają zahamowane. Pierwsze efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu, jednak aby uzyskać pełnię rezultatów, należy stosować się do harmonogramu terapii wyznaczonego przez lekarza. Zazwyczaj zalecane jest wykonanie od 4 do 6 zabiegów w odstępach od 4 do 5 tygodni.

Laserowe odmładzanie skóry – przebieg zabiegu

Każdy zabieg laseroterapii poprzedzony jest szczegółowym wywiadem z lekarzem, podczas którego opracowywany jest optymalny plan odmłodzenia skóry, biorący pod uwagę stan skóry i potrzeby Pacjenta. To także moment, w którym dermatolog wyklucza wszelkie przeciwwskazania do zabiegu, takie jak m. in. ciąża, karmienie piersią, świeża opalenizna, aktywne infekcje, padaczka, cukrzyca oraz przyjmowanie niektórych leków i suplementów diety. Po oczyszczeniu skóry, lekarz aplikuje krem znieczulający na ok 30-40 min a następnie  przystępuje do zabiegu. Sama procedura nie trwa długo – do 30 minut. W jej trakcie lekarz kieruje promień lasera na leczony obszar. Zabieg jest niezwykle precyzyjny oraz sterylny – głowica lasera nie ma kontaktu ze skórą. Wiązka światła dociera do wody zawartej w komórkach, prowadząc do jej kontrolowanego odparowania. Dzięki wysokiej temperaturze ryzyko powikłań zostaje zredukowane do minimum. Po laseroterapii skóra jest wrażliwa, zaczerwieniona i wymaga odpowiedniej pielęgnacji, stosowanie się do zaleceń pozabiegowych jest więc niezwykle istotne. Kojące, łagodzące działanie bezpośrednio po zabiegu laseroterapii wykazuje naświetlanie lampami LED. Fototerapia Dermalux MD oraz Dermalux Flex mogą przyspieszyć regenerację skóry po zabiegach laserowych, skracając tym samym okres rekonwalescencji oraz pomagają zmniejszyć zaczerwienienie i obrzęk podrażnionej skóry.

Wskazania pozabiegowe po laseroterapii

Aby utrzymać efekty zabiegu i nie doprowadzić do skutków ubocznych, Pacjent powinien stosować się do kilku wskazań po zabiegu. Unikanie opalania przez minimum miesiąc oraz stosowanie najwyższej ochrony przeciwsłonecznej w miejscu zabiegowym przez co najmniej 4 miesiące to zalecenie, którego nie można zignorować. Ponadto przez tydzień po zabiegu laseroterapii należy unikać czynników, które mogłyby rozszerzyć naczynia krwionośne. Należą do nich np. alkohol czy środki przeciwbólowe zawierające aspirynę. Jeśli ciągłość naskórka została przerwana, powinno unikać się nakładania makijażu do 5 dni po zabiegu. Skórę należy nawilżać zgodnie z zaleceniami lekarza. Pełna rekonwalescencja trwa około tygodnia, natomiast efekty zabiegu pozostają na długie lata.

Jeśli nie wiesz, czy laserowe odmładzanie skóry jest odpowiednie dla Ciebie, nie wahaj się skonsultować z naszą Kliniką. Lekarze dermatolodzy służą radą i pomocą w doborze odpowiedniej terapii, która pozwoli Ci uzyskać efekty, o których marzysz.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP