Modelowanie ust kwasem hialuronowym – fakty i mity
27/02/2021

Modelowanie ust kwasem hialuronowym – fakty i mity

Obalamy mity i potwierdzamy fakty dotyczące zabiegu modelowania ust kwasem hialuronowym. Ekspertką w tej dziedzinie jest dr n. med. Magdalena Stokowacka-Zakrzewska, współzałożycielka Kliniki Zakrzewscy w Katowicach, która wyjaśni, które informacje są rzetelnymi faktami, a które nieuzasadnionymi obawami.

Pani doktor, proszę powiedzieć parę słów na temat zabiegu modelowania ust kwasem hialuronowym. Na czym polega i czemu zawdzięcza swoją nieustannie rosnącą popularność?

MS-Z: Zabieg modelowania ust kwasem hialuronowym daje przede wszystkim naturalne, ale widoczne efekty i myślę, że to jest powód, dla którego jest tak często wybierany przez pacjentki i pacjentów. Jego kolejną zaletą jest fakt, że jest całkowicie bezpieczny – kwas hialuronowy naturalnie występuje w organizmie człowieka. Zabieg jest także szybki i stosunkowo mało bolesny. Przed zabiegiem lekarz ocenia proporcje twarzy oraz ust, dobiera technikę podania oraz rodzaj preparatu. Następnie wykonuje precyzyjne wkłucia w określone punkty anatomiczne, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie zróżnicowanych efektów zależnych od preferencji pacjenta. Kwas hialuronowy nawilża, ujędrnia i modeluje kształt ust. Może być użyty do powiększania, niwelowania asymetrii, uniesienia kącików ust i uwydatnienia ich konturu. Ponieważ podczas zabiegu ciągłość naskórka zostaje przerwana, należy pamiętać o tym, że może wykonywać go tylko lekarz.

Istnieje wiele mitów i faktów związanych z modelowaniem ust kwasem hialuronowym: zabieg może doprowadzić do przerysowanego efektu – fakt czy mit?

MS-Z: To podchwytliwe pytanie. Zasadniczo jest to mit, ponieważ zabieg wykonany przez profesjonalistę nigdy nie doprowadzi do przerysowanego efektu. Niestety zdarza się, że modelowania ust podejmuje się osoba niedoświadczona albo niewykwalifikowana. Zabieg wymaga dużej precyzji i znajomości anatomii, więc nieumiejętne podanie może mieć opłakane skutki. Podobnie jest z doborem preparatu oraz oceną proporcji twarzy i ust. Czasem lekarze ulegają presji pacjentów, którzy marzą o przerysowanym (w naszym mniemaniu, nie pacjenta) efekcie. Niestety takie mity powstają ze względu na fakt, że to te nieprawidłowo wykonane prace przyciągają najwięcej uwagi. Chyba każdy z nas zna efekt „kaczego dzióbka”, który powstaje, gdy zabieg nie jest wykonany poprawnie, a kwas hialuronowy przedostaje się poza czerwień wargową. Usta wymodelowane prawidłowo nie rzucają się w oczy – naturalnie i subtelnie dodają urody.

Modelowanie ust to tylko ich powiększenie – fakt czy mit?

MS-Z: Zdecydowanie mit. Jak wspominałam wcześniej, kwas hialuronowy ma różnorakie zastosowanie. Powiększenie ust to tylko jeden z efektów, który możemy osiągnąć dzięki zabiegowi. Wiele osób kieruje się innymi pobudkami – nawilżeniem, odświeżeniem i ujędrnieniem ust, zniwelowaniem ich asymetrii i podniesieniem kącików ust. Doświadczony lekarz jest w stanie zapewnić te efekty jednocześnie nie powiększając ust, jeśli pacjent sobie tego nie życzy. Jest to możliwe dzięki dobraniu odpowiedniej ilości i rodzaju kwasu, a także umiejętnej technice.

Do modelowania ust lepiej sprawdza się botoks – fakt czy mit?

MS-Z: Jest to jeden z najczęściej powielanych mitów. Wiele osób utożsamia kwas hialuronowy z botoksem mimo tego, że są to zupełnie inne preparaty. Toksyna botulinowa nie jest wypełniaczem – nie nadaje się więc do tego typu zabiegów. Jej zadaniem jest zahamowanie impulsów nerwowych prowadzących do napinania mięśni, co skutkuje ich rozluźnieniem – mięśnie, a także skóra nad nimi, przestają się kurczyć. W efekcie zabieg z użyciem botoksu wygładza zmarszczki i zapobiega powstawaniu nowych, leczy bruksizm, migreny, redukuje nadpotliwość i uśmiech dziąsłowy. Kwas hialuronowy jest natomiast substancją naturalnie występującą w organizmie człowieka. Jest odpowiedzialny za nawilżenie i jędrność tkanek. Co ważne, w naszej Klinice używamy preparatu, w którego skład wchodzi kwas hialuronowy o składzie chemicznym niemalże identycznym z tym, który znajduje się w ludzkim ciele. Substancja ta ma na celu przede wszystkim nawilżać, modelować, ujędrniać, wypełniać i wygładzać. Z tego powodu kwas hialuronowy stosuje do powiększania ust, podkreślania ich konturu i ogólnej poprawy ich wyglądu. Wykorzystuje się go także do innych celów – preparat sprawdza się doskonale w zabiegach modelowania kształtu twarzy, wypełnienia zmarszczek oraz leczenia blizn, nawilżenia i odmłodzenia cery, a także dłoni.

Zabieg trzeba regularnie powtarzać – fakt czy mit?

MS-Z: Z jednej strony to fakt, jeśli zależy nam na utrzymaniu efektów uzyskanych za pomocą modelowania ust kwasem hialuronowym. Wówczas zabieg należy regularnie powtarzać. Niestety nie jest to procedura, którą wystarczy zrobić raz i cieszyć się wyglądem ust całe życie. Nie ma jednak potrzeby powtarzania iniekcji, jeśli pacjent się na to nie zdecyduje – usta wrócą do wcześniejszego wyglądu. Efekt utrzymuje się ok. 6 miesięcy lub dłużej, w zależności od ilości podanego preparatu, intensywności mimiki ust pacjenta, jego trybu życia oraz ekspozycji na słońce. W Klinice Zakrzewscy używamy preparatu, który wykazuje się dużą trwałością – wybór certyfikowanego i sprawdzonego kwasu hialuronowego również ma duży wpływ na czas utrzymywania się efektów.

Kwas jest wyczuwalny poprzez dotyk i widoczny – fakt czy mit?

MS-Z: Jest to mit, oczywiście pod warunkiem, że zabieg został przeprowadzony prawidłowo. Dużą rolę gra tu użycie preparatu wysokiej jakości, który wykazuje wysoką biointegralność z naturalnymi tkankami i jest plastyczny. Pozwala to na precyzyjne rozprowadzenie go w ustach i uzyskanie efektu gładkich warg. Niezmiernie ważna jest profesjonalna technika podania. Aby uzyskać pełnię efektów i naturalny wygląd, pacjent powinien przestrzegać zaleceń pozabiegowych. Odpowiednio przeprowadzony zabieg połączony z odpowiedzialnością pacjenta gwarantuje, że kwas nie będzie widoczny i wyczuwalny poprzez dotyk.

Istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu – fakt czy mit?

MS-Z: To fakt. Chociaż zabieg modelowania ust jest bardzo bezpieczny i mało inwazyjny, tak jak w przypadku każdego innego zabiegu, istnieją przeciwwskazania do jego wykonania. Zabiegu nie wykonuje się u kobiet w ciąży i karmiących piersią, ale także u osób cierpiących na nowotwory, infekcje skórne w okolicy ust, opryszczkę czy choroby układu immunologicznego. Modelowania ust kwasem hialuronowym nie zaleca się również osobom, które mają skłonność do powstawania blizn przerostowych, stosują immunoterapię lub mają stwierdzoną nadwrażliwość na składniki preparatu.

Zabieg modelowania ust jest bolesny, a rekonwalescencja długa – fakt czy mit?

MS-Z: Jest to mit. Przed zabiegiem stosuje się środek znieczulający, choć nie jest to konieczne – zabieg jest na tyle mało bolesny, że wielu pacjentów nie decyduje się na znieczulenie. Po modelowaniu ust nie wymaga się żadnego okresu rekonwalescencji i od razu można wrócić do codziennych czynności. Wargi mogą być tkliwe i mogą pojawić się na nich niewielkie grudki, dolegliwości znikają jednak do czterech dni po zabiegu. Już następnego dnia po iniekcji można wykonać makijaż. Mimo tego, że zabieg jest małoinwazyjny, należy przestrzegać zaleceń pozabiegowych. Oznacza to unikanie solarium, sauny oraz przegrzewania ust, ponieważ może to przyśpieszyć przedwczesny rozkład kwasu hialuronowego. Przez kilka godzin po zabiegu należy ograniczyć mimikę ust. Nie należy ich też wtedy dotykać ani masować.

Pani doktor, wygląda na to, że zabiegowi modelowania ust kwasem hialuronowym towarzyszy więcej mitów, niż faktów.

MS-Z: To fakt (śmiech). Jak wspomniałam, wielu ludzi ma negatywny obraz modelowania ust, ponieważ media zalewają nas obrazami tych nieudanych zabiegów. Brak doświadczenia, higieny i umiejętności osoby przeprowadzającej zabieg może mieć opłakane skutki, pamiętajmy jednak o tym, że wielu pacjentów świadomie decyduje się na ekstremalny efekt. Zabieg ten należy do obszaru medycyny estetycznej i dlatego zawsze będzie budził kontrowersje. Chciałabym jednak, aby ludzie patrzyli na kwas hialuronowy bardziej przychylnym okiem, ponieważ jest to preparat niezwykle naturalny i bezpieczny, a jego użycie pozwala na uzyskanie pięknych efektów, które poprawiają pewność siebie i samopoczucie pacjentów.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP