Depresja a choroby ciała i skóry
17/02/2021

Depresja a choroby ciała i skóry

Czy wiesz, że 23 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją? Według Światowej Organizacji Zdrowia jest to czwarta najpoważniejsza choroba na świecie. Niestety mimo swojej powszechności schorzenie to jest często bagatelizowane, dlatego staramy się mówić o depresji głośno i otwarcie, aby znormalizować tę chorobę i pokazać, że cierpiące na nią osoby nie są pozostawione same sobie. Misją Kliniki Zakrzewscy jest przede wszystkim dbanie o zdrowie i samopoczucie pacjentów, dlatego w tym ważnym dniu wyjaśniamy zależność między depresją a chorobami skóry i ciała.

Kult piękna i jego wpływ na problemy psychiczne 

Nierealne, sztucznie wykreowane ideały piękna są zmorą naszych czasów. Chcemy wyglądać jak gwiazdy z okładek gazet, ale nie jesteśmy w stanie im dorównać. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – oni sami tak nie wyglądają. Ich nieskazitelny wygląd to często zasługa obróbki graficznej. Mimo tego media wmawiają nam, że powinniśmy wyglądać w określony sposób. O ile te sugestie nie mają wpływu na wiele osób, o tyle dla innych mogą być tragiczne w skutkach – często dla tych, którzy cierpią na choroby ciała i skóry. Wszechobecny kult piękna sprawia, że osoby chore czują się wykluczone z życia towarzyskiego, zawodowego, a nawet prywatnego. Często nie podejmują leczenia, a ich stan pogarsza się. Depresja prowadzi do obniżenia samopoczucia, przewlekłego stresu, zaburzeń odżywiania i snu, apatii, a nawet do myśli samobójczych – i w konsekwencji – śmierci. Profilaktyka zdrowia psychicznego, skuteczne rozpoznanie choroby i leczenie ratuje życie – pamiętajmy więc o tym, aby dbać nie tylko o siebie, lecz także o naszych bliskich.

Choroby skóry i ciała a depresja 

Stan naszej psychiki może odbić się bezpośrednio na naszym zdrowiu fizycznym, natomiast nasze choroby mogą mieć ogromny wpływ na naszą psychikę. Jak mówi dr n. med. Magdalena Stokowacka-Zakrzewska, współzałożycielka Kliniki Zakrzewscy, specjalista psychiatrii, psychoterapeuta terapii poznawczo-behawioralnej, specjalizująca się w medycynie estetycznej:

„Umysł człowieka i jego ciało są nierozerwalnie połączone. Jeśli coś niedobrego dzieje się w jednym, odbije się to na drugim. Do zdrowia i wyglądu należy więc podchodzić holistycznie – traktować organizm jako całość. Depresja jest chorobą bardzo niebezpieczną i jeszcze bardziej bagatelizowaną. Branie jej pod uwagę w diagnozie schorzeń skórnych i otyłości powinno stać się standardem.”

Istnieje wiele chorób, które nasilają się pod wpływem stresu spowodowanego depresją. Należą do nich przede wszystkim otyłość, atopowe zapalenie skóry, łysienie plackowate, liszaj płaski, łuszczyca, łupież, opryszczka, trądzik różowaty oraz pospolity. Działa to również w drugą stronę – choroby te prowadzą do pogorszenia samopoczucia i samooceny, co może prowadzić do depresji. Większości z tych chorób nie da się ukryć, co wpływa negatywnie na nastrój osób na nie cierpiących. Osoby chore wpadają w błędne koło – martwią się swoim schorzeniem, co pogarsza jego stan, a pogłębienie choroby prowadzi do większych problemów psychicznych. Widać to na poniższym wykresie:

 

Otyłość, która objawia się nadmiernym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w organizmie, może mieć wiele przyczyn. Niestety osoby otyłe są często postrzegane negatywnie, co może odbić się na ich zdrowiu psychicznym. Choroby, które dotykają skóry twarzy, również wpływają na stan mentalny osób nimi dotkniętych. Mowa tu przede wszystkim o różnych rodzajach trądziku czy opryszczce. Przyczyny powstawania trądziku różowatego nie są do końca znane, jednak najczęściej wymienia się podłoże genetyczne. Choroba ta charakteryzuje się nadmiernie zaczerwienioną skórą i rumieniem. Trądzik pospolity wywołany jest najczęściej zaburzeniami hormonalnymi i objawia się zaskórnikami, krostami, a nawet cystami, natomiast opryszczka wywołana jest wirusem HSV i przybiera postać pęcherzyków. Choroby skóry takie jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry, które szczególnie ciężko ukryć zwłaszcza latem, odbijają się niekorzystnie na zdrowiu psychicznym pacjentów, podobnie jak wszystkie rodzaje łysienia, których czasami po prostu nie da się zakryć. Łuszczyca objawia się srebrnobiałymi „łuskami”, natomiast atopowe zapalenie skóry swędzącymi rumieniami. Przyczyny obu chorób nie są do końca poznane. Przyczyny i rodzaje łysienia są bardzo zróżnicowane – jedne mają podłoże genetyczne, inne hormonalne. Łączy je fakt, że prowadzą do nadmiernej utraty włosów. W walce z tymi chorobami nie chodzi o ich ukrywanie, lecz o diagnostykę i leczenie połączone z profilaktyką i leczeniem depresji – tylko w ten sposób można uwolnić się z błędnego koła.

Jak sobie pomóc?

Jeśli cierpisz na otyłość lub choroby skóry, a ponadto zauważasz u siebie objawy depresji, decyzja o podjęciu leczenia może okazać się najlepszą decyzją Twojego życia. Jeśli jesteś w trakcie terapii – gratulacje! Jesteś na dobrej drodze. W leczeniu należy działać dwutorowo: 

  1. Pomoc psychologiczna lub psychiatryczna jest niezbędna w zwalczaniu depresji. Jeśli od dłuższego czasu zauważasz u siebie obniżenie samopoczucia, brak chęci do życia, ciągłe zmęczenie i stres – udaj się do specjalisty. Nie wierz w mity mówiące, że depresja nie jest chorobą, a Twoja apatia wynika z lenistwa. Możesz skorzystać z Antydepresyjnego Telefonu Zaufania – (22) 484 88 01, Antydepresyjnego Telefonu Forum Przeciwko Depresji (22) 594 91 00 lub udać się na konsultację u psychologa bądź psychiatry. 

  2. Leczenie przyczyn depresji – jeśli Twoje problemy psychiczne są spowodowane schorzeniami ciała lub skóry, ich skuteczne leczenie pomoże Ci uporać się z chorobą. Skuteczne rozpoznanie i terapia dobrana do potrzeb pacjenta to klucz do sukcesu, podobnie jak zaawansowany technologicznie sprzęt i doświadczeni lekarze. Walka z chorobami dermatologicznymi i otyłością jest dziś o wiele łatwiejsza niż kiedyś, jednak ciągle wymaga wytrwałości ze strony pacjenta i profesjonalizmu ze strony lekarzy. W Klinice Zakrzewscy obejmujemy pacjenta kompleksową opieką podchodząc do jego problemów holistycznie. Jeśli cierpisz na schorzenie, które negatywnie wpływa na Twoje samopoczucie oraz zdrowie, zaufaj naszej klinice w Katowicach. Dysponujemy sprzętem i personelem, dzięki którym walka z chorobą będzie choć trochę lżejsza.

Jeśli u bliskiej Ci osoby dostrzegasz symptomy depresji lub innego schorzeniami natury psychicznej lub fizycznej, pamiętaj o udzielaniu jej wsparcia – pomoc otoczenia jest nieoceniona w powrocie do zdrowia. Nie powielaj mitów dotyczących depresji ani chorób dermatologicznych i otyłości. Mimo że nie zawsze są ze sobą związane, często jedno wynika z drugiego. Podnoszenie świadomości społeczeństwa dotyczącej chorób psychicznych jest niezwykle istotne – depresja to poważna choroba i tak powinna być traktowana.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP