Wideodermatoskopia jako podstawowe narzędzie w diagnostyce czerniaka.
03/12/2020

Wideodermatoskopia jako podstawowe narzędzie w diagnostyce czerniaka.

O przełomowym rozwiązaniu FotoFinder ATBM Master rozmawiamy z doktorem n. med. Marcinem Zakrzewskim, właścicielem Kliniki Zakrzewscy, dermatologiem specjalizującym się w diagnostyce i leczeniu zmian skórnych, w tym raków skóry.

Panie doktorze, dlaczego zdecydował się Pan na wyposażenie Kliniki Zakrzewscy w FotoFinder Master?

MZ: Przyczyna jest bardzo prosta. Wczesna i skuteczna diagnostyka wszelkich zmian skórnych, w tym czerniaka, zawsze była moim priorytetem, ponieważ pozwala na efektywne leczenie choroby. W tym zakresie nigdy nie idę na kompromisy, więc gdy dowiedziałem się, że firma FotoFinder stworzyła następcę FotoFinder Bodystudio ATBM II, nie wahałem się. Poprzedni system FotoFinder Bodystudio ATBM II doskonale sprawdził się w naszej Klinice, zarówno ja, jak i moi Pacjenci, byliśmy z niego niezwykle zadowoleni. Mamy jednak to szczęście, że dzisiejsza medycyna rozwija się bardzo szybko, oferując niezwykle zaawansowane technologicznie rozwiązania diagnostyczne. FotoFinder Master bezsprzecznie do nich należy, dlatego z myślą o moich Pacjentach postanowiłem wyposażyć w niego Klinikę Zakrzewscy. Dzięki temu stała się ona pierwszą Kliniką w Katowicach, i jedną z pierwszych w Polsce, oferującą tak zaawansowany sprzęt.

Na czym polega innowacyjność FotoFinder ATBM Master?

MZ: Przede wszystkim na tym, że pozwala na szybsze i bardziej precyzyjne rozpoznanie niepokojących zmian skórnych, w tym czerniaka – jednego z najgroźniejszych nowotworów skóry. Najnowocześniejsze parametry urządzenia doprowadziły do powstania pionierskiej technologii Total Body Dermatoscopy (Całkowitej Dermatoskopii Ciała). Po pierwsze, FotoFinder ATBM Master wyposażony jest w kamerę Full HD Medicam 1000, która pozwala na oglądanie zmian skórnych nawet w 140-krotnym powiększeniu. Aparat CANON 5DS o rozdzielczości 50,6 megapikseli z systemem bezodbiciowym wykonuje zdjęcia najwyższej jakości, które pozwalają ocenić charakter zmiany skórnej na podstawie obrazu klinicznego. Jednak to oprogramowanie Bodyscan jest tym, co sprawia, że FotoFinder ATBM Master jest tak innowacyjny. Dzięki pierwszemu w historii wykorzystaniu sztucznej inteligencji w tego typu systemie, wszystkie znamiona na ciele Pacjenta zostają przeskanowane i przeanalizowane przez zaawansowany algorytm. Wykorzystując funkcję mozaiki i oprogramowanie Moleanalyzer Pro, system porządkuje zmiany skórne według stopnia zagrożenia. Wszystkie dane zapisują się w historii urządzenia, więc przy kolejnym badaniu, FotoFinder ATBM Master natychmiast wskazuje nie tylko nowe znamiona, ale także najmniejsze zmiany w obrębie obecnych. Połączenie sztucznej inteligencji z oceną doświadczonego lekarza to całkowity przełom w wideodermatoskopii i rozpoznaniu nowotworów skóry.

Co ta technologia oznacza dla Pacjentów i lekarzy?

MZ: Dzięki FotoFinder ATBM Master nie mówimy już o wczesnej diagnostyce czerniaka, ale o najwcześniejszej. Dotyczy to także innych zmian skórnych, bez względu na to, czy są złośliwe, czy nie. Jednak to czerniak jest naszym największym wrogiem, jeśli chodzi o nowotwory skóry, a jego szybkie wykrycie, możliwe dzięki FotoFinder ATBM Master, daje prawie 100% szans na wyleczenie. To urządzenie daje gwarancję, zarówno Pacjentom, jak i lekarzom, że każda niepokojąca zmiana skórna zostanie wykryta natychmiast. Najnowszy FotoFinder to technologia, na którą czekaliśmy od lat – ułatwia pracę dermatologów oraz pozwala na niesamowicie szybkie badanie i jeszcze szybsze porównywanie zmian. Jakość i zaawansowanie tego urządzenia daje mi, jako lekarzowi, niezwykły spokój i pewność, że pomogę moim Pacjentom najlepiej, jak to możliwe. Pacjenci Kliniki Zakrzewscy również doceniają zalety FotoFinder – badanie jest szybkie, komfortowe, a jego wynik przejrzysty i zrozumiały.

Komu poleca Pan badanie FotoFinder ATBM Master?

MZ: Tak naprawdę każdemu. Profilaktyczne badanie zmian barwnikowych powinno odbywać się co najmniej raz w roku. Wynika to z tego, że każdy człowiek posiada zmiany skórne – należą do nich na przykład pieprzyki czy przebarwienia. Oczywiście samobadanie i profilaktyka przeciwnowotworowa to podstawa – mam na myśli obserwowanie swojego ciała, unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce czy używanie ochrony przeciwko szkodliwemu promieniowaniu. Jednak czasami nie jesteśmy w stanie sami stwierdzić, czy na naszym ciele pojawiły się nowe niepokojące zmiany, ponieważ mogą znajdować się one w miejscach trudnych do obserwacji, takich jak plecy. Jeśli ktoś nie jest dermatologiem, także trudno mu ocenić, czy wygląd danej zmiany jest prawidłowy. Na pojawianie się potencjalnie niebezpiecznych zmian i chorób skóry, w tym czerniaka, narażone są szczególnie osoby starsze, ale także te, które długo przebywają na słońcu, korzystają z solarium, mają jasną karnację, tendencję do poparzeń słonecznych i piegów. Jeśli pacjent zauważy u siebie nową podejrzaną zmianę, dotychczasowy pieprzyk zmieni kształt, kolor lub rozmiar, lub skóra w jego obrębie ulegnie jakiejkolwiek zmianie, zalecam badanie FotoFinder Master.

Jak wygląda badanie FotoFinder ATBM Master?

MZ: Badanie jest szybkie i nie powoduje dyskomfortu, przeprowadza je przeszkolony asystent medyczny. W jego trakcie Pacjent powinien być w bieliźnie, a włosy powinny być spięte tak, żeby nie zasłaniać szyi i uszu. Następnie Pacjent proszony jest o ustawienie się przed obiektywem urządzenia w określonych pozycjach, a asystent medyczny wykonuje zdjęcia całego ciała. Ten etap trwa kilka minut. Wszystkie dane przesyłane są do oprogramowania Moleanalyzer Pro, które analizuje każdą zmianę na skórze i przedstawia mapę znamion w formie mozaiki, grupując je pod kątem ewentualnego zagrożenia. Raport generowany przez FotoFinder jest następnie analizowany przez dermatologa, ponieważ dopiero połączenie sztucznej inteligencji urządzenia i wiedzy oraz doświadczenia lekarza pozwala na uzyskanie pełnego obrazu klinicznego. Jeśli w historii oprogramowania Bodyscan obecne są już dane Pacjenta, system porównuje je i wykazuje wszystkie zmiany pomiędzy znamionami, a także wychwytuje te nowopowstałe. W razie potrzeby w czasie wizyty lekarz przygląda się niepokojącej zmianie wykorzystując kamerę Full HD Medicam 1000s, która umożliwia dokładne zbadanie jej struktur na poziomie komórkowym. Co ważne, Pacjent otrzymuje raport z badania – dzięki temu, oraz dzięki rozmowie z lekarzem, jest w stanie w pełni zrozumieć specyfikę swoich znamion oraz świadomie podjąć decyzję o obserwacji lub leczeniu.

Jaką procedurę wdraża się, jeśli dana zmiana skórna wymaga usunięcia?

MZ: W takich przypadkach wraz z Pacjentem omawiam możliwe sposoby leczenia. W Klinice Zakrzewscy dysponujemy wszelkimi narzędziami i współpracujemy z doświadczonymi specjalistami, co jest niezbędne do skutecznej i bezpiecznej terapii. Jeśli zmiany nie da się jednoznacznie zdiagnozować na podstawie obrazu klinicznego, niezbędne jest wykonanie biopsji i badania histopatologicznego. W przypadku zmian łagodnych, takich jak włókniaki czy kaszaki, pacjent może, choć nie musi zdecydować się na usunięcie. Często zdarza się, że te łagodne nowotwory powodują dyskomfort lub są nieestetyczne – polecam wtedy ich chirurgiczne usunięcie lub laseroterapię laserem ablacyjnym Alma Pixel CO2. W obu przypadkach pacjent od razu po usunięciu zmiany może wrócić do codziennych czynności. Jeśli mamy do czynienia ze zmianą złośliwą, na przykład z czerniakiem lub rakiem podstawnokomórkowym, dobór terapii zależy od kilku czynników, takich jak stopień zaawansowania czy ogólny stan zdrowia Pacjenta. Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty, wraz z Pacjentem ustalam plan działania, kierując się przede wszystkim jego zdrowiem, komfortem i potrzebami. W przypadku raka skóry nadrzędnym celem jest całkowite usunięcie zmiany – jest to możliwe dzięki zabiegowi chirurgicznemu lub zabiegowi laserem CO2, w niektórych przypadkach można zastosować także leczenie fotodynamiczne. W Klinice Zakrzewscy nasi Pacjenci mogą liczyć na kompleksową opiekę, wsparcie, bezpieczeństwo i profesjonalizm – są to nasze priorytety.

Czy dzięki FotoFinder ATBM master diagnostyka nowotworów skóry, w tym czerniaka, będzie łatwiejsza?

MZ: Oczywiście, już jest. Tak naprawdę w przypadku nowotworów złośliwych, wczesna diagnostyka jest kluczowa, jeśli chcemy mówić o pełnym powrocie do zdrowia. Leczenie, czyli usunięcie zmiany, nie stanowi takiego problemu, jak brak wczesnego rozpoznania. Dlatego zawsze podkreślam, jak istotne jest obserwowanie własnej skóry i profilaktyka przeciwnowotworowa obejmująca regularne wizyty u dermatologa. W ostatnich latach zauważam wzrost świadomości społecznej dotyczącej raków skóry, jednak nie jest to jeszcze stan wiedzy, o jakim marzę. Zbyt często bagatelizujemy zmiany na naszej skórze, mówią „to tylko pieprzyk, to tylko poparzenie słoneczne…” i tak dalej. Mam nadzieję, że rozmowy uświadamiające ludzi w kwestii nowotworów skóry, połączone z wczesną i skuteczną diagnostyką możliwą dzięki FotoFinder ATBM Master, pozwolą zachować zdrowie i życie wielu pacjentów.

Jak należy przygotować się do badania?

W dniu badania należy:

  • założyć bieliznę, która jest komfortowa, ale nie jest zbyt zabudowana, aby umożliwić jak najdokładniejsze badanie (np. zamiast bokserek lepiej założyć slipy, wybrać biustonosz, który ma wąskie ramiączka).
  • założyć wygodne ubrania, które łatwo zdjąć przed badaniem.
  • nie nakładać makijażu.
  • nie nakładać balsamów do ciała, które mają właściwości rozświetlające (zawierają połyskujące drobinki) lub nadające kolor.
  • ułożyć włosy w taki sposób, aby nie zasłaniały karku i pleców.

Przed badaniem należy usunąć owłosienie, które może uniemożliwić prawidłowe wykonanie badania, tj. ogolić lub wydepilować nogi, ramiona, klatkę piersiową, plecy.


Przebieg badania ATBM:

Część techniczną badania, czyli wykonanie dokumentacji fotograficznej umożliwiającej skanowanie ciała, przeprowadza asystent medyczny. W tym celu Pacjent zostanie poproszony o rozebranie się do bielizny i ustawienie się przed obiektywem aparatu w ściśle określonych pozycjach. Asystent medyczny wykona zdjęcia, które będą przeanalizowane przez zaawansowane algorytmy oraz zostaną zinterpretowane przez dermatologa doktora n. med. Marcina Zakrzewskiego.

Czas trwania badania:

Czas badania uzależniony jest od liczby zmian, które należy poddać analizie. Jeśli Pacjent posiada na swoim ciele wiele znamion, część techniczna badania, czyli wykonywanie dokumentacji fotograficznej, może potrwać godzinę.

Wyniki badania ATBM

W ciągu 14 dni Pacjent otrzymuje informację zwrotną, które znamiona należy kontrolować, a które usunąć, jeśli jest taka potrzeba. W czasie konsultacji z lekarzem dermatologiem przekazywany jest także szczegółowy raport z całego badania.

Jak często należy wykonywać badanie ATBM?

Podstawą do wczesnego wykrycia nowotworów skóry, w tym czerniaka, jest wykonywanie profilaktycznych badań regularnie. Zaleca się wykonywanie badania ATBM raz na pół roku. 


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP