Skuteczna depilacja laserowa Soprano Titanium
14/05/2020

Skuteczna depilacja laserowa Soprano Titanium

Dla wielu osób zadbane ciało to nie tylko dobrze nawilżona, gładka i napięta skóra bez niedoskonałości, ale także bez zbędnego owłosienia. Metod usuwania włosów jest wiele, można je podzielić na trzy rodzaje: mechaniczne i chemiczne, które wymagają regularności w stosowaniu oraz trwałe (z zabiegiem przypominającym mniej więcej raz na rok).

Pierwsze dwa rodzaje (mechaniczne i chemiczne usuwanie owłosienia) powodują chwilowe (czasowe) usunięcie włosów.

Najpopularniejszymi metodami depilacji są najprostsze i najłatwiej dostępne maszynki lub kremy do golenia. Są to bezbolesne i najszybsze sposoby, natomiast włosy w szybkim tempie pojawiają się na powierzchni, dając nieprzyjemne uczucie kłucia przy dotyku. Z własnego doświadczenia wiem, że w trakcie wakacji wymagają one codziennego stosowania, a z każdym dniem pojawia się coraz większe podrażnienie skóry i nieestetycznie wyglądające “czarne kropki”.

Bardziej długotrwałe efekty można uzyskać przy usunięciu łodygi włosa wraz z jego cebulką (depilacja woskiem, pastą cukrową, depilatorem, nitkowanie). Włosy nadal odrastają natomiast gładkością można się cieszyć nawet od kilku do kilkunastu dni, zanim nie wytworzy się nowa cebulka, a łodyga włosa nie wyjdzie na powierzchnię skóry. Niestety przy tych metodach depilacji bardzo często dochodzi do zaczerwienienia, obrzęku czy podrażnień po samej depilacji oraz stanów zapalnych skóry w momencie, kiedy włos chce się przebić przez naskórek. Natomiast każda kobieta (i nie tylko, bo mężczyźni też usuwają owłosienie) wie, że ból i dyskomfort w trakcie tych metod jest bardzo intensywny. Warto też wspomnieć o odpowiedniej długości włosa do przeprowadzenia depilacji tymi metodami. Aby zabieg był efektywny, możliwie największa liczba włosów musi mieć stosowną długość, co wiąże się z 3 tygodniowym “zapuszczaniem” włosów. Która z nas może sobie na to pozwolić, szczególnie latem...?

Dla osób, które zmęczone są regularnym usuwaniem owłosienia i które na słowo “depilacja” dostają gęsiej skórki, bojąc się bólu oraz wrastających włosów i zapaleń około mieszkowych, najlepszym rozwiązaniem jest depilacja laserowa. Właściwie bezbolesna metoda, z oszczędnością czasu na wiele tygodni przy codziennych rytuałach pielęgnacji ciała i twarzy.

Z tego powodu zdecydowałam się na depilację laserową najbardziej problematycznej dla mnie okolicy, czyli bikini. Codzienna depilacja bikini w trakcie lata i związane z nimi podrażnienia uprzykrzały mi życie w tym przyjemnym okresie.

Na czym polega depilacja laserowa?

Mechanizm działania depilacji laserowej polega na dostarczeniu energii do cebulki włosa, w wyniku czego wytworzone ciepło uszkadza macierz włosa, która jest odpowiedzialna  za jego wzrost. W związku z tym, aby depilacja laserowa była efektywna cebulka włosa musi być połączona z macierzą, sytuacja ta ma miejsce  w fazie wzrostu włosa zwanej anagenem.

Soprano Titanium to urządzenie, dzięki któremu wykonywane są zabiegi depilacji laserowej w Klinice Zakrzewscy. Technologia ta to laser emitujący wiązki światła o długości fali 755nm, 810nm, 1064nm, odpowiadające kolejno laserowi aleksandrytowemu, diodowemu i Nd:YAG. Trzy wiązki lasera w jednej głowicy, w trakcie jednego zabiegu. Dzięki wykorzystaniu tej technologii każdy rodzaj włosa bez względu na jego grubość, kolor oraz kolor skóry zostanie efektywnie usunięty.

W wyniku działania fali o długości 755nm, możliwe jest usunięcie nawet  bardzo jasnych i cienkich włosów, ponieważ wiązka ta ma najszybsze powinowactwo do melaniny, czyli barwnika, który we włosach absorbuje podaną energię z lasera. Niestety włosy, które melaniny nie zawierają, czyli włosy siwe, nie zostaną usunięte. 

Natomiast fala o długości 810nm (laser diodowy) świetnie pozbywa się ciemnych i grubych włosów na jasnej skórze, włosy na skórze o ciemniejszym tonie, najlepiej usuwa wiązka o długości fali 1064nm (laser neodymowo-yagowy). Dlatego Soprano Titanium jest efektywny w redukcji owłosienia u każdego pacjenta, niezależnie od koloru skóry i rodzaju włosów, ponieważ emituje każdą z trzech wymienionych długości fali wiązki laserowej.

Jak wygląda zabieg?

Ready…?

Jeżeli zdecydowaliście się Państwo na zabieg depilacji laserowej i zapisaliście się na konsultację, warto wiedzieć jak się do niej przygotować i jak ona będzie wyglądać. Oczywiście, jeżeli jeszcze będą mieli Państwo jakiekolwiek pytania, Nasza Recepcja odpowiedzialna za pierwszy kontakt z pacjentem z pewnością na nie odpowie.

Na pierwszej wizycie zostanie przeprowadzony wywiad wykluczający przeciwwskazania do zabiegu np. ciąża, nowotwory, epilepsja, choroby tkanki łącznej, choroby zakaźne, ale także świeżo opalona skóra do 2 tygodni, terapie retinoidami miejscowymi (2 tygodnie) i doustnymi (3-6 miesięcy), substancje fotouczulające (dziurawiec, nagietek, skrzyp) czy niektóre antybiotyki. Wyżej wymienione informacje są ważne. Nie należy zostawiać ich dla siebie, by zabieg był dla Państwa w pełni bezpieczny.

Steady...?

Przychodząc na pierwszą wizytę mogą Państwo zostać poproszeni o wcześniejszą depilację maszynką obszaru, na którym chcą Państwo usunąć owłosienie. Procedurę tą można wykonać tego samego dnia lub w wieczór poprzedzający zabieg. Dzięki temu energia lasera kumuluje się głębiej, a nie tylko powierzchownie, co mogłoby grozić poparzeniem naskórka. Biorąc pod uwagę mechanizm działania depilacji laserowej przez okres 3 miesięcy nie powinno się depilować woskiem, pastą cukrową lub nitkować okolicy zabiegowej. Zależy nam na jak największej efektywności zabiegu, dlatego największa ilość włosów i ich cebulek powinna znajdować się w skórze. 

Po wywiadzie, będą mieć Państwo czas na przygotowanie się do zabiegu, czyli ubranie bielizny jednorazowej oraz tuniki/szlafroka. Nie powinniście obawiać się dyskomfortu związanego z nagością, dzięki odpowiedniej pracy kosmetologa z bielizną jednorazową możliwe jest wykonanie zabiegu z uwzględnieniem intymności pacjenta. Kolejnym etapem będzie przygotowanie obszaru zabiegowego przez kosmetologa, oczyszczenie skóry i zabezpieczenie zmian barwnikowych. Jeżeli chcą Państwo zachować część owłosienia , należy to uwzględnić podczas przygotowania się do zabiegu i pozostawić preferowany kształt.

Go!

Gotowi do zabiegu możemy zaczynać. Na obszar zabiegowy zostaje nałożony żel, a głowica z systemem chłodzenia ICE chłodzi skórę. Zimno działa przeciwbólowo i chroni przed przegrzaniem tkanek. Może nie jest to najprzyjemniejszy element, ale znacznie poprawia komfort zabiegu. Dla mnie zastosowanie zimna jest niezbędne w trakcie zabiegu, zmniejsza nadmierne odczucie ciepła i “parzących igieł”. W momencie kiedy odczucia są zbyt intensywne proszę o chwilę przerwy i dodatkowe schłodzenie.

W zależności od okolicy, metody pracy mogą się różnić. Na dużych powierzchniach jest to metoda IN MOTION, czyli “malowanie” po ciele, a na mniejszych obszarach i trudno dostępnych miejscach jest to metoda stemplowania, wtedy głowica jest przykładana miejsce, w miejsce. W trakcie zabiegu odczuwa się narastające ciepło, ale dzięki głowicy chłodzącej nie jest ono nadmierne. Czasem w niektórych okolicach np. bikini lub pod pachami gdzie mieszki włosowe są umiejscowione głębiej w skórze, mogą być odczuwane pojedyncze “gorące igły”. Z doświadczenia uzyskanego w gabinecie zauważyliśmy, że przy depilacji nóg pacjentki relaksują się, a nawet zasypiają. Proszę pamiętać, że odczuwalność zabiegu jest indywidualnie zmienna i zależy od Państwa progu bólu. Natomiast dzięki chłodzącej głowicy cały zabieg jest dużo bardziej komfortowy.

And repeat!

Jak długo trwa efekt depilacji laserowej?

Po zabiegu zostaną Państwo poinstruowani, kiedy należy umówić się na następną wizytę. W zależności od obszaru zabiegowego częstotliwość będzie różna, jeżeli chodzi o twarz, to zaczynamy co 4 tygodni, bikini, pachy, plecy co 6 tygodni, natomiast nogi co 8 tygodni. Odstępy między zabiegami będą się wydłużać, o czym poinformuje Was kosmetolog oraz zarekomenduje odpowiednią liczbę zabiegów, jaką należy wykonać, by w pełni usunąć owłosienie. Po zabiegu skóra może być zaczerwieniona, opuchnięta, podrażniona, możliwe jest też odczuwanie pieczenia, swędzenia bądź bólu. Dlatego ważna jest dalsza pielęgnacja podrażnionej skóry. Zalecamy stosowanie łagodnych preparatów, które nie będą dodatkowo drażnić skóry, np. dezodorant bez zawartości alkoholu, czy nałożenie makijażu dopiero na drugi dzień lub jak skóra wróci do normalnego stanu. 

Aby zminimalizować ryzyko pogorszenia kondycji skóry, zalecamy przez pierwsze 5 dni od zabiegu zrezygnować z gorących kąpieli, wizyt na basenie, saunie lub siłowni. Dodatkowo, aby uchronić skórę przed wystąpieniem przebarwień, należy bezwzględnie stosować na obszar zabiegowy ochronę przeciwsłoneczną (SPF>30). Skóra po zabiegu może różnie reagować, natomiast u większości pacjentów w tym i u mnie żadne efekty uboczne nie występują. Mimo to, należy mieć w głowie, że “lepiej zapobiegać, niż leczyć”.

Depilacja laserowa pierwsze efekty

Pierwsze efekty zauważą Państwo już po pierwszym zabiegu, wypadanie włosów nastąpi po ok 2-3 tygodniach od zabiegu, a proces odrastania reszty włosów będzie wolniejszy i będą one cieńsze. Przypomnę, uszkodzenie macierzy włosa występuje, w momencie kiedy cebulka włosa jest jak najbliżej macierzy (faza anagenu), na ogół w tej fazie jest ok 20-30% włosów, z tego powodu tak ważne jest wykonanie serii zabiegów, by uzyskać satysfakcjonujący efekt gładkiej skóry. Jeżeli tylko mogą sobie Państwo pozwolić, zachęcam do pozostawienia owłosienia w tym okresie, by naocznie przekonać się ile włosów wypada. Jest to bardzo satysfakcjonujący widok, widzimy jak bardzo depilacja jest efektywna.

Na efekty zabiegowe oprócz rodzaju włosa (jego grubość i kolor) mają wpływ wiek, płeć pacjenta oraz wrażliwość komórek macierzystych na działanie hormonów. Dlatego wszelkie nieprawidłowości w jego działaniu, będą wpływać na efekt końcowy, co częściej jest zauważalne u kobiet (np. Zespół policystycznych jajników - PCOS). Czasem nie zdajemy sobie sprawy, że to co nam przeszkadza może mieć podłoże inne niż genetyka. 

Ciesz się gładkością na dłużej!

Po zakończonej serii zabiegów należy w późniejszym czasie wykonywać pojedyncze zabiegi depilacji laserowej, powinno się powtarzać je co pół roku lub co rok, aby utrzymać efekt gładkiej skóry. Wyznacznikiem tego jest ilość włosów, które zaczynają odrastać. Przy powrocie ok. 30% włosów należy odwiedzić ponownie Klinikę, ale jeżeli mniejsza ilość Państwu przeszkadza, można wykonać zabieg przypominający wcześniej. Warto o tym pamiętać i wziąć sobie to do serca, bo pominięcie zabiegów przypominających spowoduje odrośnięcie wszystkich lub prawie wszystkich włosów. Wstyd się przyznać, ale mnie to spotkało. Zbagatelizowałam sprawę i obudziłam się za późno. Niestety, ale w tym przypadku jeden zabieg przypominający już nie wystarcza.

Depilacja laserowa jest niewątpliwie ułatwieniem w życiu codziennym oraz zapewnia niebywały komfort w trakcie wakacji.

Chcesz się o tym przekonać?? 

Zapraszamy na zabieg depilacji laserowej do Kliniki Zakrzewscy.

Kontakt z naszą recepcją:
☎️ 720 832 424 (również WhatsApp)
☎️ 530 213 813


 

 

TOP