Jak usunąć tatuaż? Wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat.
10/01/2020 usuwanie tatuażu

Jak usunąć tatuaż? Wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat.

Jeszcze do niedawna usunięcie tatuażu było niezwykle trudne i bolesne. Obecnie, dzięki stale udoskonalanej technice laserowej zabieg pozbycia się rysunku na skórze jest znacznie łatwiejszy, niemal bezbolesny.

Jeśli posiadasz tatuaż to należysz do grona 10 procent Polaków, którzy zdecydowali się na rysunek na ciele. Dane z 2017 roku pokazują także, że około 8 procent osób posiadających tatuaż po kilku latach chce go usunąć. Przyczyny są różne. Często rysunek po prostu przestaje się podobać, czasami chce być nieco zmieniony, dla niektórych osób widoczny tatuaż staje się przeszkodą w karierze zawodowej, a część osób jest zmuszona poddać się zabiegowi usunięcia tatuażu ze względów zdrowotnych. Współczesny tatuaż i zastosowane w nim pigmenty zawierają wiele szkodliwych substancji chemicznych, które mogą wywołać silne reakcje alergiczne.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania odnośnie zabiegu usuwania tatuaży.

Jak usunąć tatuaż?

Jeśli zastanawiasz się nad usunięciem tatuażu to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Obecnie, dzięki zastosowaniu laserów najnowszej generacji takich jak laser pikosekundowy możesz skutecznie pozbyć się tatuażu w gabinecie lekarskim. Zabieg, który jeszcze kilka lat temu był niezwykle bolesny i niósł ze sobą duże ryzyko pozostawienia na skórze blizn, dziś jest bezpieczny, o ile przeprowadza go doświadczony lekarz używając nowoczesnej technologii laserowej. Co istotne, laser pikosekundowy jest w stanie skutecznie usunąć pigmenty zielony i czerwony, które do niedawna były uważane za nieusuwalne.

Jak wygląda zabieg usuwania tatuażu?

Zabieg usunięcia tatuażu polega na rozbiciu atramentu pod skórą wiązką lasera. Impuls lasera jest na tyle krótki, że nie podgrzewa tkanek ciała, ale mikroskopijne cząstki atramentu podgotowują się i rozpadają na mniejsze. Następnie organizm, traktując rozbite cząstki jako ciało obce, sam usuwa je z organizmu. W trakcie zabiegu niezwykle ważna jest precyzja wykonania oraz siła wiązki laserowej. Im mniejsze cząstki barwnika tym organizm szybciej je usunie, a po tatuażu nie zostanie żaden ślad. Niewprawnie wykonany zabieg przy użyciu lasera starszej generacji może pozostawić większe cząstki pigmentu, z którymi organizm sobie nie poradzi. Cząstki te będą wówczas nadal widoczne pod skórą.

W Klinice Zakrzewscy zabieg usunięcia tatuażu przeprowadzamy używając najnowszej generacji lasera pikosekundowego, który w bardzo krótkim czasie skutecznie rozbija cząstki atramentu. Charakterystyczne dla tego lasera jest wykorzystanie fali fotoakustycznej, a nie termicznej, co znacząco redukuje ryzyko przegrzania skóry czy powstania blizn. Zabieg, w zależności od wielkości tatuażu i liczby kolorów tuszu użytych do jego wykonania, trwa od kilku do kilkudziesięciu minut. Po zabiegu lekarz zabezpiecza tatuaż specjalną sterylną folią ochronną.

Efekty usuwania tatuażu - materiały Kliniki Zakrzewscy

Zdjęcia ukazują efekt zabiegu u konkretnego pacjenta. Efekt zabiegu może się różnić w zależności od indywidualnych cech pacjenta, liczby powtórzeń zabiegu, stosowania się pacjenta do zaleceń pozabiegowych oraz umiejętności i doświadczenia osoby przeprowadzającej zabieg.

 


Usuwanie tatuażu węglowego

Usuwanie tatuażu węglowego w Klinice Zakrzewscy

Usuwanie tatuażu węglowego w Klinice Zakrzewscy

Usuwanie tatuażu węglowego w Klinice Zakrzewscy

Usuwanie tatuażu węglowego w Klinice Zakrzewscy

Zdjęcia ukazują efekt zabiegu u konkretnego pacjenta. Efekt zabiegu może się różnić w zależności od indywidualnych cech pacjenta, liczby powtórzeń zabiegu, stosowania się pacjenta do zaleceń pozabiegowych oraz umiejętności i doświadczenia osoby przeprowadzającej zabieg.


 

Zdjęcia ukazują efekt zabiegu u konkretnego pacjenta. Efekt zabiegu może się różnić w zależności od indywidualnych cech pacjenta, liczby powtórzeń zabiegu, stosowania się pacjenta do zaleceń pozabiegowych oraz umiejętności i doświadczenia osoby przeprowadzającej zabieg.

Czy mogę usunąć cały tatuaż podczas jednego zabiegu?

Zabieg usunięcia tatuażu wymaga kilku - kilkunastu sesji, aby organizm miał czas na pozbycie się rozbitych cząstek atramentu oraz regenerację. Liczba sesji zależy od wieku i rozmiaru tatuażu, jego umiejscowienia, koloru i rodzaju tuszu, którym został wykonany, a także od głębokości jego podania. Tatuaż stopniowo staje się coraz bledszy, aż do całkowitego zniknięcia.

W Klinice Zakrzewscy zabieg usunięcia tatuażu to około 8 sesji przy tatuażu czarnym i około 10 sesji przy tatuażu kolorowym, wykonywanych w odstępie 8 tygodni. Okres pomiędzy zabiegami to czas potrzebny organizmowi, aby pozbyć się rozbitego barwnika. Zdarzają się również pacjenci, których tatuaż całkowicie się wchłania już po 4- 5 zabiegach. W przypadku osób, które chcą częściowo usunąć tatuaż i pokryć go nowym, zabieg powtarzamy do momentu kiedy tatuator stwierdzi, że można już nałożyć nowy rysunek (zwykle ok. 2 - 3 zabiegów).

Dlaczego muszę pójść do lekarza, aby usunąć tatuaż?

Zabieg usunięcia tatuażu powinieneś przeprowadzić w profesjonalnym gabinecie ze względu na poniższe ważne elementy.

3 elementy decydujące o skuteczności i bezpieczeństwie zabiegu:

 • lekarz ma niezbędne doświadczenie i wiedzę medyczną, aby przeprowadzić udany i bezpieczny zabieg,
 • nowoczesny gabinet dysponuje odpowiednim laserem, który gwarantuje skuteczność zabiegu bez względu na wielkość i barwę tatuażu,
 • przed zabiegiem odbędziesz konsultację z lekarzem, aby odpowiednio dobrać sposób i oszacować średnią liczbę zabiegów potrzebnych do usunięcia tatuażu.

Jeśli więc chcesz, aby zabieg usunięcia tatuażu, szczególnie kolorowego był skuteczny i bezpieczny udaj się do profesjonalnego gabinetu, który dysponuje najnowszą technologią laserową. Brak lub małe doświadczenie osoby przeprowadzającej zabieg oraz nieodpowiedni sprzęt mogą doprowadzić do wystąpienia bolesnych i co gorsza trwałych skutków ubocznych zabiegu, najczęściej blizn.

Przed zabiegiem doświadczony lekarz oszacuje średnią liczbę sesji potrzebnych do całkowitego usunięcia tatuażu i odpowie na Twoje pytania dotyczące zabiegu i rekonwalescencji. W trakcie konsultacji lekarz weźmie pod uwagę następujące czynniki:

 • jak długo miałeś tatuaż,
 • jak głęboko tusz wniknął w skórę,
 • jakich kolorów użyto do wykonania tatuażu,
 • miejsce, w którym znajduje się tatuaż,
 • Twoje zdrowie,
 • leki, które zażywasz.

W Klinice Zakrzewscy zabieg usunięcia tatuażu jest wykonywany przez doświadczonego lekarza. Przed zabiegiem odbywa się konsultacja, podczas której masz możliwość zadania wszystkich nurtujących Cię pytań, aby rozwiać ewentualne wątpliwości. Dowiesz się, jak przebiega sam zabieg usunięcia tatuażu oraz jak pielęgnować i dbać o skórę po zabiegu.

Zabieg przeprowadzamy z użyciem najbardziej skutecznego i bezpiecznego na rynku lasera pikosekundowego. Usuwa on każdy rodzaj tatuażu w dowolnym kolorze, w tym również tatuaże pokryte bliznami, na których widoczne są ślady prób usunięcia inną technologią laserową.

Jakie są skutki uboczne usunięcia tatuażu?

Zabieg usunięcia tatuażu przeprowadzony przez doświadczonego lekarza przy użyciu sprzętu najnowszej generacji zwykle nie niesie ze sobą żadnych skutków ubocznych. Jednak, dla pełnego bezpieczeństwa warto umówić się na wizytę konsultacyjną podczas, której omówisz z lekarzem stan swojego zdrowia, przyjmowane leki i ewentualne skutki uboczne, które mogłyby się z tym wiązać.

Jednak jeśli zabieg zostanie przeprowadzony przez niedoświadczoną osobę lub przy użyciu lasera starszej generacji mogą pojawić się następujące skutki uboczne zabiegu:

 • jasne i ciemne plamy w miejscu usuniętego tatuażu,
 • trwałe, nieestetyczne blizny,
 • zmiana tekstury skóry,
 • oparzenia i rany,
 • pozostałości tuszu pod skórą,
 • bolesność w miejscu po zabiegu.

Dlatego zanim zdecydujesz się na zabieg usunięcia tatuażu upewnij się, że oddajesz się w ręce profesjonalisty, który dysponuje nowoczesnej generacji laserem pikosekundowym.

Jakie są przeciwskazania do zabiegu?

Większość ludzi może bezpiecznie usunąć laserowo tatuaż. Jednak osoby, które mają słaby układ odpornościowy lub na stałe przyjmują leki powinny zawsze przed zabiegiem skonsultować się z lekarzem. Zabieg usunięcia tatuażu nie jest zalecany kobietom w ciąży lub karmiącym piersią.

W naszej klinice przeciwskazaniem do zabiegu są:

 • ciąża i okres karmienia piersią,
 • świeża opalenizna (okres bez ekspozycji na słońce to minimum 4 tygodnie)
 • aktywne infekcje skóry w miejscu, gdzie ma być wykonany zabieg,
 • świeżo wykonany tatuaż,
 • od momentu wykonania tatuażu do pierwszego zabiegu jego usunięcia musi upłynąć minimum 6 tygodni.

Czy usuwanie tatuażu boli?

O tym, czy zabieg usuwania tatuażu jest bolesny czy nie decyduje przede wszystkim zastosowana metoda i sprzęt oraz oczywiście indywidualny próg bólowy pacjenta. W niektórych przypadkach zabieg może być bolesny i wymaga podania miejscowego środka znieczulającego (krem lub zastrzyk), a także przyjmowaniu środków przeciwbólowych po zabiegu.

W Klinice Zakrzewscy dla pełnego komfortu pacjenta stosujemy krem znieczulający, dzięki czemu zabieg usuwania tatuażu jest całkowicie bezbolesny. Ponadto, zastosowanie lasera pikosekundowego o ultra krótkim impulsie znacząco skraca czas trwania zabiegu oraz okres rekonwalescencji.

Co można zrobić, aby podnieść komfort, bezpieczeństwo i skuteczność zabiegu?

Aby zabieg usunięcia tatuażu był dla ciebie komfortowy, bezpieczny i skuteczny możesz podjąć następujące działania:

 • wybierz klinikę , która dysponuje nowoczesną technologią laserową,
 • upewnij się, że zabieg przeprowadza doświadczony lekarz,
 • umówi się na konsultację przed zabiegiem,
 • stosuj się do terminów kolejnych sesji usuwania tatuażu zgodnie z zaproponowanym przez lekarza harmonogramem,
 • nie przerywaj procesu usuwania tatuażu bez zgody prowadzącego lekarza,
 • postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza odnośnie pielęgnacji skóry po zabiegu w domu,
 • chroń leczoną skórę przed słońcem przez kilka tygodni po zabiegu

Mam mały tatuaż. Czy mogę go usunąć samodzielnie?

Oprzyj się pokusie usunięcia tatuażu domowymi sposobami. Stawką jest wygląd Twojej skóry, a nawet zdrowie. Ze względu na poważne skutki uboczne lekarze ostrzegają przed stosowaniem na własną rękę kremów, maści czy zestawów do usuwania tatuaży. Domowe sposoby niemal nigdy nie działają, a negatywne konsekwencje samodzielnej próby usunięcia atramentu spod skóry mogą być trwałe. Większość produktów do „domowego” usuwania tatuażu zawiera silne kwasy, które mogą ciężko uszkodzić skórę, powodując wysypkę, oparzenia lub trwałe blizny. Co więcej, tatuaż nadal będzie widoczny.

W internecie można znaleźć filmy pokazujące jak usunąć tatuaż w domu za pomocą soli. Metoda ta polega na usunięciu górnych warstw skóry, a następnie wcieraniu soli w surową skórę, aby zetrzeć atrament. Metoda ta jest niezwykle bolesna i obarczona wysokim ryzykiem poważnej infekcji. Po zagojeniu się skóry na pewno pozostanie blizna.

Ile kosztuje usunięcie tatuażu?

Cena profesjonalnego usunięcia tatuażu uzależniona jest od wielkości tatuażu w centymetrach kwadratowych oraz jego koloru. Im większy i bardziej kolorowy tatuaż tym więcej sesji potrzeba, aby całkowicie usunąć atrament spod skóry. W naszej klinice oferujemy bardzo korzystną ofertę pakietową, w tym także pakiet „Bez limitu”, który możecie wykorzystać w okresie 24 miesięcy od daty pierwszego zabiegu.

Podsumowanie - jak usunąć tatuaż?

Aby zabieg usunięcia tatuażu, szczególnie kolorowego był skuteczny i bezpieczny należy skorzystać z usług profesjonalnego gabinetu, który dysponuje najnowszą technologią laserową. Usuwanie tatuażu przez osobę niedoświadczoną, z użyciem lasera starej generacji lub co gorsza metodami domowymi nie gwarantuje skuteczności zabiegu, może być bolesne i pozostawiać trwałe blizny na skórze.

Obecnie jednym z najbardziej skutecznych i bezpiecznych na rynku laserów jest laser pikosekundowy, który rozbija pigment w dowolnym kolorze na drobny pył, a głowica frakcyjna usuwa tatuaż nawet z blizną. W zależności od wielkości tatuażu i użytych do jego wykonania barwników całkowite usunięcie rysunku wymaga około 6 do 10 powtórzeń. Przed zabiegiem zalecana jest konsultacja z lekarzem.

W Klinice Zakrzewscy zabieg usunięcia tatuażu jest przeprowadzany przy użyciu lasera pikosekundowego. Dlatego możemy zagwarantować skuteczność zabiegu, a także komfort i bezpieczeństwo w trakcie zabiegu. Usuwanie tatuażu w naszej klinice jest poprzedzone konsultacją i zawsze wykonywane przez doświadczonego lekarza. Jeśli zależy Ci na usłudze najwyższej jakości oraz chcesz mieć pewność, że nic cię nie zaskoczy zarówno w czasie, jaki i po zabiegu usunięcia tatuażu, to zapraszamy do kontaktu z nami.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP