Zmiany trądzikowe na plecach – jak się ich pozbyć i cieszyć zdrową, czystą skórą?
20/11/2019

Zmiany trądzikowe na plecach – jak się ich pozbyć i cieszyć zdrową, czystą skórą?

Na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania odpowiada nasz specjalista dermatolog dr n. med. Marcin Zakrzewski

Jak pozbyć się trądziku na plecach?

Niektórzy mówią, że trądzik trzeba po prostu przeczekać. Czy to prawda?

W przypadku trądziku na plecach, podobnie jak przy każdej innej odmianie trądziku, nie należy czekać na to, aż zmiany kiedyś znikną same, ponieważ mogą pozostawić blizny i przebarwienia, które nie dodają urody. Stosując odpowiednio dobrane leczenie i właściwą pielęgnację można skutecznie pozbyć się zmian trądzikowych i uniknąć blizn, dlatego nie warto czekać, aż z trądziku się „wyrośnie”. Co więcej, warto podkreślić, że trądzik nie jest problemem tylko i wyłącznie wieku młodzieńczego. Często z tym problemem zgłaszają się pacjenci, którzy dawno nie są już nastolatkami, a trądzik spędza im sen z powiek. To dowód na to, że nie należy czekać, trzeba działać!

Czy można spróbować poradzić sobie z trądzikiem bez konsultacji z lekarzem?

Z trądzikiem na plecach można spróbować poradzić sobie samodzielnie pod warunkiem, że:

 • zmiany są nieliczne i występują jedynie punktowo,
 • trądzik pojawił się stosunkowo niedawno,
 • na plecach pojawiły się wypryski, zaskórniki i wągry, ale zmiany nie są bolesne i nie są umiejscowione głęboko w skórze.

Należy pamiętać, że trądzik to choroba, którą należy leczyć. Każdy, kto choruje na zaawansowaną formę trądziku, z głębokimi, bolesnymi zmianami powinien skonsultować się z doświadczonym lekarzem dermatologiem i rozpocząć leczenie.

Jakie środki dostępne bez recepty mogą pomóc pacjentom, którzy borykają się z problemem trądziku na plecach?

Badania wskazują, że przy łagodnej lub umiarkowanej formie trądziku zaskórnikowego pomagają preparaty do mycia ciała zawierające nadtlenek benzoilu. Stosowane codziennie mogą przyczynić się do zmniejszenia objawów choroby i stanu zapalnego.

Nadtlenek benzoilu potrzebuje czasu, aby zadziałać, dlatego najlepiej pozostawić go na skórze pleców na czas od 2 do 5 minut, a następnie spłukać. Pozwala to na głębszą penetrację skóry składnika aktywnego i większą skuteczność terapii.

Pamiętajmy jednak o odpowiednim doborze kosmetyku. Preparaty myjące dostępne na rynku zawierają nadtlenek benzoilu o różnym stężeniu. Wybierając środek o zawartości 5% nadtlenku benzoilu zmniejszamy ryzyko podrażnienia, przesuszenia czy łuszczenia skóry. Najsilniejsze dostępne bez recepty preparaty z nadtlenkiem benzoilu zawierają jego 10% stężenie, ale trzeba być ostrożnym stosując je, gdyż mogą wywołać niepożądane reakcje skórne.

Jakie leki na receptę działają najlepiej?

Badania wykazują, że najlepsze efekty w leczeniu trądziku na plecach przynoszą retinoidy miejscowe w postaci kremów lub żeli  (np. adapalen 0,1% tretinoina 0,05 %). Często zaleca się ich stosowanie w połączeniu z nadtlenkiem benzoilu, który wzmacnia efekty kuracji - retinoid odblokuje pory, dzięki czemu nadtlenek benzoilu ma szansę wniknąć głębiej w skórę i zadziałać skuteczniej. Jeżeli zmiany są bardzo nasilone, z tendencją do powstawania blizn, należy rozważyć włączenie do terapii leków doustnych. Wówczas najczęściej stosuje się antybiotyki z grupy tetracyklin lub izotretinoiny.

 Leki na receptę w pełni zadziałają jednak jedynie wtedy, kiedy skóra będzie poddana odpowiedniej codziennej pielęgnacji. Odpowiednio dobrane preparaty pielęgnacyjne pomagają osiągnąć oczekiwany rezultat, natomiast niewłaściwe kosmetyki mogą pogorszyć objawy, nawet jeśli trądzik jest leczony.

Jak obchodzić się ze skórą trądzikową?

Pacjentom walczącym ze zmianami trądzikowymi zaleca się:

 • Delikatne oczyszczanie skórę produktami, które są niekomedogenne, czyli nie blokują porów
 • unikanie kosmetyków o intensywnym działaniu, np. zawierających alkohol czy inwazyjnych preparatów złuszczających, które mogą podrażnić skórę
 • Stosowanie kosmetyków pozbawionych olejów
 • Wybieranie odpowiedniej odzieży sportowej; jeśli uprawiasz sport, należy zadbać o to, aby ubrania treningowe były wykonane ze specjalnych, przewiewnych materiałów. Po zakończonym treningu należy jak najszybciej zdjąć ubranie i wziąć prysznic
 • Unikanie noszenia plecaka, który może dodatkowo wzmagać stan zapalny na skórze pleców
 • Nie wyciskać i nie rozdrapywać zmian
 • Ochronę skóry przed słońcem właściwie dobranym kremem ochronnym o wysokim filtrze, który nie blokuje porów
 • Częstą zmianę pościeli

Kiedy należy udać się do dermatologa?

Wczesne podjęcie leczenia trądziku na plecach pozwala znacznie skrócić okres terapii i zmniejszyć ryzyko powstania blizn. W sytuacji, kiedy pacjent decyduje się rozpocząć walkę z trądzikiem na własną rękę, stosuje środki dostępne bez recepty, ale po 6-8 tygodniach nadal nie widzi poprawy, konieczna jest  konsultacja u lekarza dermatologa, który dobierze efektywną terapię i zaleci komplementarne zabiegi wykonywane w profesjonalnym gabinecie kosmetologicznym.

Jeśli potrzebują Państwo specjalistycznej pomocy w walce z trądzikiem, zapraszamy do naszej Kliniki Leczenia Trądziku.

TOP