Leczenie łysienia - wywiad z dr. n. med. Marcinem Zakrzewskim
15/11/2019

Leczenie łysienia - wywiad z dr. n. med. Marcinem Zakrzewskim

O łysieniu, nadmiernym wypadaniu włosów oraz o tym, jak sobie poradzić z tym problemem rozmawiamy z dr. Marcinem Zakrzewskim

Dr n. med. Marcin Zakrzewski - właściciel Kliniki Zakrzewscy, specjalista dermatolog, specjalizujący się m.in. w leczeniu łysienia

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów

Wypadanie włosów dotyczy chyba każdego. Czy należy się tym niepokoić?

MZ: Wypadanie włosów jest procesem naturalnym, który dotyka każdego człowieka. Zdrowy człowiek traci każdego dnia ok. 100 włosów. Jest to związane z naturalnym cyklem życia włosa, który w pewnym momencie po prostu wypada, a w jego miejsce wyrasta nowy. Takie zjawisko nie powinno nas martwić. Problem pojawia się wtedy, kiedy pacjent w ciągu doby zaczyna tracić znacznie więcej włosów i dochodzi u niego do łysienia oraz kiedy problem natury czysto estetycznej staje się problemem dotyczącym naszego zdrowia.

Kiedy zatem wypadanie włosów powinno nas zacząć niepokoić?

MZ: Objawami, które powinny zasiać w nas niepokój są sytuacje, kiedy włosy są generalnie przerzedzone, zauważamy znaczne zmniejszenie gęstości fryzury (łysienie telogenowe), w obrębie skóry głowy pojawiają się ogniska całkowitego wyłysienia (łysienie plackowate), pojawiają się zakola nad czołem lub obszar przerzedzonych włosów na czubku głowy (łysienie androgenowe), na szczotce i grzebieniu pozostają całe pasma, czy też w czasie mycia wypada znacznie więcej włosów niż zwykle i nie jest to sytuacja jednorazowa. Wówczas należy zasięgnąć porady specjalisty – dermatologa, poszukać przyczyn wypadania włosów i dobrać odpowiednią metodę leczenia.

Jakie są przyczyny nadmiernego wypadania włosów?

MZ: Przyczyn wypadania włosów może być bardzo wiele. Łysienie może być spowodowane stosowaniem złej diety, używek, błędów w pielęgnacji czy chronicznego stresu. Może być również objawem towarzyszącym chorobom ogólnoustrojowym, skutkiem ubocznym stosowania leków lub wynikiem nieprawidłowej gospodarki hormonalnej organizmu. Okazuje się, że problem łysienia może dotyczyć niemalże każdego, w każdym wieku, zarówno kobiet jak i mężczyzn.

Jedno jest pewne, nadmiernego wypadania włosów nie można lekceważyć, gdyż może być to sygnał poważniejszego problemu który trzeba zdiagnozować. Jeśli zatem problem wypadania włosów staje się naszym zmartwieniem, warto przyjrzeć się uważnie sobie, swoim nawykom żywieniowym, trybowi życia i pracy, ilości snu, ogólnemu stanowi zdrowia, by zweryfikować, z jakich przyczyn nasze włosy mogły ulec osłabieniu.

Jaką przyczynę najczęściej Pan diagnozuje u Pacjentów zgłaszających się z problemem wypadania włosów?

MZ: Z oczywistych względów z problemem wypadania włosów częściej zgłaszają się kobiety niż mężczyźni. U kobiet to nieprawidłowa gospodarka hormonalna jest najczęstszą przyczyną łysienia. Nadczynność lub niedoczynność tarczycy, okres menopauzy, zbyt wysoki poziom androgenów lub prolaktyny (np. w okresie karmienia piersią lub w sytuacjach stresogennych), zbyt niski poziom estrogenów mogą spowodować łysienie. U mężczyzn natomiast charakterystyczne i bardzo częste jest łysienie androgenne (charakteryzujące się wypadaniem włosów na czubku głowy) wywołane podniesionym poziomem DHT (dihydrotestosteronu).

Słyszy się o tym, że stres może powodować wypadanie włosów. Czy to prawda?

MZ: Tak, coraz częściej diagnozuje się łysienie psychogenne, czyli wypadanie włosów na tle nerwowym. Czynniki stresogenne to np. nerwowe sytuacje w pracy, konflikty w domu, doświadczenie choroby lub śmierci bliskiej osoby lub zabieg operacyjny czy poród. Może to być jednorazowe silne doświadczenie lub długotrwały „umiarkowany” stres, którego doświadczamy np. w pracy. Sam stres nie jest bezpośrednią przyczyną łysienia. Za wypadanie włosów odpowiedzialne są substancje wydzielane przez organizm wskutek doświadczenia sytuacji stresogennej – nadnerczowe glikokortykosteroidy, katecholaminy czy kortykotropina czy kortykoliberyna.

Czy w kontekście wypadania włosów ważne jest to, co jemy?

MZ: Oczywiście. Odpowiednie odżywienie organizmu i suplementacja niedoborów są absolutnie kluczowe w utrzymaniu zdrowia skóry, włosów i paznokci. Aby nasze włosy były piękne i mocne, musimy dostarczać organizmowi odpowiednią ilość białka, mikroelementów i witamin. Niedobory sprawiają, że włosy stają się matowe, szorstkie, osłabione i mogą wypadać.

Czy nieodpowiednia pielęgnacja może skończyć się przerzedzeniem włosów?

MZ: Zbyt częste farbowanie, trwała ondulacja, stosowanie nieodpowiednych, zbyt silnych kosmetyków, narażanie włosów na wysoką temperaturę (gorące powietrze suszarki, lokówki, prostownice), upięcia włosów, które naciągają włókna włosów i obciążają mieszki włosowe – wszystko to osłabia włosy i może wpłynąć negatywnie na ich gęstość i ogólną kondycję.

Czy choroby skóry głowy powodują wypadanie włosów?

MZ: To prawda, że choroby skóry często mają wpływ na wypadanie włosów. Choroby tj. łojotokowe zapalenie skóry głowy, grzybica i łuszczyca nieleczone mogą prowadzić do łysienia. Każda dysfunkcja skóry głowy wpływa na osłabienie mieszków włosowych oraz cebulek, co przekłada się bezpośrednio na kondycję włosów. Dlatego nie można lekceważyć żadnych niepokojących objawów w obrębie skóry głowy. Trzeba też pamiętać, że choroby wirusowe, bakteryjne, a także zwykłe powtarzające się często przeziębienia mogą również osłabić włosy i wyraźnie zmniejszyć ich objętość. Dlatego nie zapominajmy o odpowiednim dbaniu o włosy i skórę głowy, jeśli chorujemy.

Jak sobie poradzić z wypadaniem włosów?

Czym jest łysienie polekowe?

MZ: Łysienie polekowe to najczęściej łysienie o charakterze telogenowym. Niekorzystny wpływ na kondycje włosów może mieć długotrwałe przyjmowanie niektórych leków. Tzw. Łysienie polekowe może być wywołane stosowaniem leków, np. hormonalnych (antykoncepcyjnych lub androgenów), przeciwzakrzepowych, retinoidów (pochodnych witaminy A).

Zwykło się mawiać, że najlepszym sposobem pozbycia się problemu jest zwalczenie jego przyczyn.  Wydaje się, że część z wymienionych przez Pana przyczyn łysienia można łatwo wyeliminować. Czy to oznacza, że problem łysienia zniknie?

Niektóre z przyczyn wypadania włosów takie jak zła dieta, choroby skóry głowy czy błędy w pielęgnacji, można próbować wyeliminować poprzez zmianę nawyków żywieniowych, dotlenianie organizmu, suplementację witaminami i mikroelementami, wyleczenie stanów zapalnych, praktykowanie technik relaksacyjnych czy stosując odpowiednie preparaty kosmetyczne do pielęgnacji. W wielu przypadkach zdiagnozowanie przyczyny i skuteczne jej wyeliminowanie wystarczy, aby włosy po jakimś czasie odrosły, zagęściły się i wróciły do dawnej kondycji. Niestety nie zawsze tak jest. Bywa i tak, że organizm nie potrafi sam poradzić sobie z problemem łysienia i potrzebne jest profesjonalne wsparcie w postaci zaawansowanej terapii mającej na celu przywrócenie dobrego stanu włosów i skóry głowy. Lekarze muszą pamiętać też o grupie Pacjentów, która niestety nie może zadziałać bezpośrednio na przyczynę łysienia. Osoby stale przyjmujące niektóre leki, cierpiące na choroby przewlekłe, poddane ciągłemu stresowi np. w sytuacjach zawodowych to grupa osób, u których przyczyna łysienia nie może być po prostu wyeliminowana. Tutaj trzeba zadziałać na objawy, nie na przyczynę.

Czyli Pacjenci z tym problemem nie są pozostawieni bez pomocy?

Na szczęście Pacjenci, u których próby wyeliminowania przyczyn łysienia nie powiodły się, nie są skuteczne lub po prostu nie są możliwe, mają możliwość skorzystania z profesjonalnego i celowanego leczenia łysienia wykorzystującego optymalne i nowoczesne rozwiązania. Warto skorzystać z porady lekarza, który zaproponuje prawidłowe leczenie. Obecnie na rynku są dostępne terapie, które wykorzystują technologie mające udowodnioną badaniami klinicznymi skuteczność w leczeniu łysienia.

Czy może nam Pan opowiedzieć coś więcej na temat tych terapii?

MZ: Do wyboru mamy kilka różnych metod leczenia, w tym mikronakłuwanie, fototerapię, zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego czy też mezoterapię igłową, do której używa się różnorodnych substancji aktywnych. Substancje te mogą obejmować np. peptydy i kwas hialuronowy, które przyczyniają się do zmniejszenia wypadania włosów i stymulacji porostu nowych. Mezoterapia igłowa cechuje się wysokim stopniem bezpieczeństwa i skuteczności, ponieważ indywidualnie dobrane preparaty podawane są bezpośrednio w miejsce, które potrzebuje odżywienia, czyli w skórę głowy. Warto pamiętać, że niektóre substancje stosowane w leczeniu nadmiernego wypadania włosów charakteryzują się przedłużonym uwalnianiem, dzięki czemu już minimalna dawka wysoce skoncentrowanego produktu utrzymuje się w tkankach skóry nawet dwa tygodnie po zabiegu, uwalniając i pobudzając penetrację składników aktywnych.

Na czym polega zabieg mezoterapii igłowej?

MZ: Podanie indywidualnie dopasowanego preparatu, np. kompleksu peptydów, następuje bezpośrednio w miejsce wymagające leczenia poprzez serię wkłuć i wstrzyknięcie go w powierzchniowe warstwy skóry właściwej przy użyciu cienkiej igły. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, nie wymaga znieczulenia, wkłuć jest niewiele, a wymagana ilość preparatu jest minimalna, dlatego Pacjent nie odczuwa dyskomfortu. Aby leczenie było kompleksowe, należy wykonać serię 4 sesji zabiegowych w odstępach co dwa tygodnie, czyli cała terapia powinna trwać ok. 2 miesiące. Zaleca się wykonanie zabiegu przypominającego po 6 miesiącach. Efekt zabiegu utrzymuje się przez około 12 miesięcy, po tym czasie należy powtórzyć serię zabiegów. Sam zabieg trwa około 30 minut, nie wymaga rekonwalescencji, skutki uboczne tj. mały obrzęk w miejscu wkłucia, lekkie zaczerwienienie ustępują w czasie 7 dni.

Jakich efektów można się spodziewać?

MZ: Podane składniki odżywcze bezpośrednio w głąb skóry głowy wspierają lepsze ukrwienie skóry głowy i poprawę mikrokrążenia, co przekłada się na zwiększenie odżywienie włosa i stymulację porostu włosów. Mieszki włosowe są zrewitalizowane i odbudowane. Wybrane składniki aktywne, np. kwas hialuronowy, pielęgnują również skórę głowy poprzez poprawę nawilżenia i odżywienia, co przekłada się na stworzenie optymalnych warunków wzrostu nowego, zdrowego i mocnego włosa. Niektóre substancje czynne, np. peptydy, mają działanie przywracające pigmentację włosów i wzmocnienie ich kolorytu. Warto podkreślić, że cały proces wzrostu nowych włosów i zauważalnego efektu może trwać nawet ok. 6 miesięcy. Po zakończonej terapii włosy są bardziej zagęszczone, odżywione, lśniące. Proces nadmiernego wypadania zostaje częściowo lub całkowicie zatrzymany, a odrost włosów przyspieszony. 

Warto pamiętać, że rezultaty mogą różnić się pomiędzy Pacjentami i ostateczny efekt zabiegów zależny jest od wielu czynników, w tym indywidualnych uwarunkowań Pacjenta i stosowania się do zaleceń pozabiegowych.

Czy jest coś, o czym osoby borykające się z problemem wypadania włosów powinny pamiętać?

MZ: Przede wszystkim powinny pamiętać, że nie są z tym problemem sami. Problem nadmiernego wypadania włosów jest zjawiskiem powszechnym, spędzającym sen z powiem wielu Pacjentom. To problem nie tylko natury estetycznej, to stan, który wymaga diagnozy oraz podjęcia zdecydowanych działań w celu jego wyleczenia. Bardzo ważne jest to, że proces wypadania włosów w zdecydowanej większości jest procesem odwracalnym. Stosując odpowiednie metody leczenia zalecone przez doświadczonych specjalistów – dermatologów, można skutecznie leczyć łysienie oraz stymulować wzrost nowych, mocnych włosów. Pamiętajmy – wypadanie włosów to problem, z którym można sobie poradzić.    

Dziękuję za rozmowę.

Jeśli Państwo również zmagają się z problemem nadmiernego wypadania włosów, zachęcamy do konsultacji z wykwalifikowanym dermatologiem, który dobierze terapię dopasowaną do Państwa potrzeb. Zapraszamy!


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP