Skuteczne sposoby na to jak pomóc przetrwać trądzik nastolatkom
03/09/2019

Skuteczne sposoby na to jak pomóc przetrwać trądzik nastolatkom

Wrzesień to dla nastolatków czas powrotu do szkoły i właśnie wtedy, kiedy najbardziej zaczyna zależeć im na jak najlepszym wyglądzie objawy trądziku mogą stać się nie do zniesienia. Każdy rodzaj trądziku (ropne wypryski, krosty, pryszcze, wągry) może negatywnie wpływać na poziom samooceny nastolatka. Jak skutecznie pomóc dziecku przetrwać trądzik – radzi nasz specjalista dermatolog dr n. med. Marcin Zakrzewski.

Jak wyleczyć trądzik u nastolatków?

Traktujmy trądzik serio

Nie wychodźmy z założenia, że z trądziku się wyrasta. Trądzik jest chorobą i wymaga podjęcia leczenia. Nieleczony będzie utrzymywał się latami i w konsekwencji może doprowadzić do powstania blizn. Szybkie podjęcie leczenia może zapobiec pogorszeniu choroby, a ustąpienie objawów z pewnością wpłynie pozytywnie na samoocenę nastolatka.

Pilnujmy ciągłości leczenia

Ciągłość leczenia jest w przypadku trądziku kluczowa. Sam proces jest często długotrwały, wymaga zastosowania różnych leków i zmiany ich dawek, a pacjenta obliguje do skrupulatności, wytrwałości i samodyscypliny… W tej kwestii czujne oko rodzica może okazać się niezastąpione.

Jak  przypominać nastolatkowi o przyjmowaniu leków bez efektu „na złość mamie odmrożę sobie uszy”? Z pomocą mogą przyjść zaplanowane z wyprzedzeniem, regularne wizyty u specjalisty dermatologa. Badania, które American Academy of Dermatology przeprowadziła w Stanach, pokazują, że pacjenci bardziej skrupulatnie stosują się do zaleceń lekarza bezpośrednio przed i po wizycie w gabinecie. Pozwala to znacznie zredukować ilość rodzicielskich napomnień 😉

O czym jeszcze należy pamiętać podczas leczenia trądziku młodzieńczego?

Po co ten stres?

Jak już wiemy, widoczne objawy trądziku mogą wpłynąć negatywnie na poziom samooceny nastolatka, jest to szczególnie trudne, gdy wszystko wokół wydaje się przysparzać dodatkowego stresu, który z kolei może prowadzić do zaostrzenia symptomów choroby… Obserwujmy nasze dzieci w poszukiwaniu niepokojących sygnałów i jeśli stają się apatyczne, tracą zainteresowanie aktywnościami, które dotąd sprawiały im radość, zaczynają unikać spotkań towarzyskich – reagujmy i podejmijmy leczenie trądziku.

Szanujmy prywatność

Pozwólmy na to, aby nastolatek miał od czasu do czasu szansę porozmawiać ze swoim dermatologiem w cztery oczy. Pozwoli to na nawiązanie więzi, śmielsze zadawanie pytań, ustalenie oczekiwań i omówienie przebiegu leczenia. Problem trądziku dotyka większości nastolatków, we współpracy z zaufanym lekarzem dermatologiem mamy szansę na skrócenie czasu leczenia, uniknięcie przykrych konsekwencji w postaci blizn i przebarwień i porwę komfortu życia dziecka.

Wcześnie podjęte leczenie trądziku u nastolatków pomaga znacznie przyspieszyć ten proces, dlatego nie zwlekajmy. Zapraszamy do pierwszej na Śląsku Kliniki Leczenia Trądziku, w której nasi specjaliści dobierają  terapie i zabiegi pielęgnacyjne, otaczając Państwa profesjonalną opieką i oferując kompleksowe wsparcie podczas całego procesu leczenia.

TOP