Biostymulacja skóry polinukleotydami sposobem na jej odmłodzenie
15/06/2022

Biostymulacja skóry polinukleotydami sposobem na jej odmłodzenie

Biostymulatory oparte na kwasach nukleinowych DNA i RNA, choć są stosunkowo nowym trendem w medycynie estetycznej, cieszą się dużą popularnością. Nic dziwnego – zadaniem tych preparatów jest pobudzenie skóry (czyli jej stymulacja) do naturalnej produkcji kolagenu i elastyny, które odpowiadają za jej napięcie, gęstość, elastyczność i młody wygląd. Z tego względu biostymulatory nie tylko niwelują oznaki starzenia się skóry, ale także spowalniają ten proces i uczą skórę lepszego radzenia sobie z czynnikami, które jej szkodzą. Substancje zawarte w preparatach takich jak Nucleofill i Juvenus pozwalają na uzyskanie naturalnego, lecz widocznego efektu, spełniając tym samym oczekiwania dermatologów, lekarzy medycyny estetycznej, a przede wszystkim Pacjentów.

Biostymulatory oparte na polinukleotydach – czym są?

Do najskuteczniejszych biostymulatorów opartych na cząsteczkach kwasów DNA i RNA, naturalnie występujących w ludzkim organizmie, zaliczamy preparaty Nucleofill i Juvenus. Mechanizm ich działania opiera się na 3 filarach:

  • Biostymulacja, czyli pobudzenie fibroblastów do produkcji kolagenu typu I oraz elastyny, które stanowią niejakie rusztowanie” skóry, odpowiadające za jej gęstość, napięcie, jędrność, równą strukturę oraz gładkość. Odbudowa skóry pozwala na uniesienie owalu twarzy oraz wygładzenie drobnych zmarszczek i bruzd.
  • Antyoksydacja, czyli wyłapywanie i niwelowanie wolnych rodników, odpowiedzialnych za stres oksydacyjny, który prowadzi do uszkodzeń DNA komórek, białek i nienasyconych kwasów tłuszczowych wchodzących w skład błon komórkowych, co prowadzi do przyspieszonego starzenia się skóry. Stres oksydacyjny wywołany jest między innymi przez promieniowanie słoneczne, stres, zanieczyszczenia powietrza czy palenie tytoniu. Działanie antyoksydacyjne to jedna z podstaw profilaktyki anti-aging.
  • Nawilżenie możliwe dzięki zdolności fragmentów DNA i RNA do trwałego wiązania wody w przestrzeni międzykomórkowej. Nawilżona skóra wygląda na zdrowszą i młodszą, lepiej zwalcza oznaki starzenia się i jest bardziej odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.

Potrójne działanie polinukleotydów przeciwdziała oznakom starzenia się skóry na wielu poziomach. Preparaty zawierające kwasy nukleinowe stanowią ważny element profilaktyki przeciwstarzeniowej.

Zabiegi z cząsteczkami kwasów DNA i RNA – wskazania

Zabiegi z wykorzystaniem preparatów takich jak Nucleofill i Juvenus polecane są wszystkim osobom, bez względu na wiek i płeć, które zauważyły u siebie pierwsze oznaki starzenia się skóry i chcą je zniwelować, a także zapobiec powstawaniu nowych. Objawy te obejmują zmarszczki i bruzdy, wiotką i pozbawioną jędrności skórę, przesuszenie, nierówny koloryt i utratę blasku skóry. Biostymulatory, których działanie oparte jest na zawartrości polinukleotydówy, przeznaczone są także dla osób, które chcą zadbać o profilaktykę anti-aging i ogólne wzmocnienie skóry. Zabiegi Nucleofill i Juvenus sprawdzą się także u osób, którym zależy na widocznym, ale naturalnym odmłodzeniu, bez efektu wypełnienia. Należy nadmienić, że z działania kwasów nukleinowych będą zadowoleni przede wszystkim Pacjenci, którzy nie oczekują natychmiastowych efektów – przebudowa skóry trwa od 6 do 8 tygodni i po tym czasie widoczne są ostateczne efekty działania składników aktywnych. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ na efekty w postaci gładszej, lepiej napiętej skóry o zdrowszym kolorycie warto poczekać. 

Przebieg zabiegów z wykorzystaniem polinukleotydów

Zabiegi preparatami takimi jak Nucleofill i Juvenus przeprowadza się metodą mezoterapii igłowej, która stanowi złoty standard w zabiegach przeciwstarzeniowych i regenerujących. W przeciwieństwie do klasycznej mezoterapii, biostymulatory podawane są w głębsze warstwy skóry. W zależności od problemów skóry oraz obszaru zabiegowego (twarz, szyja, dekolt, okolica oka) lekarz wykonujący zabieg dobiera odpowiedni preparat oraz jego moc. Po dokładnym oczyszczeniu skóry i ewentualnym znieczuleniu kremem kwasy nukleinowe wstrzykiwane są w określone punkty bioestetyczne twarzy specjalną cienką igłą lub kaniulą tak, aby zapewnić maksymalne efekty i zachować naturalność wyglądu. Punkty bioestetyczne wyznaczone są tam, gdzie w skórze znajduje się mało naczyń krwionośnych i nerwów, dzięki czemu zminimalizowane są efekty uboczne zabiegów. Podczas zabiegu Pacjent może odczuwać lekkie szczypanie i rozpieranie. Rekomenduje się wykonanie 2-4 zabiegów co 2-4 tygodnie, jednak liczba i częstotliwość procedur ustalana jest indywidualnie z Pacjentem w zależności od wskazań i oczekiwań.

Efekty zabiegów z wykorzystaniem biostymulatorów

Trójkierunkowy mechanizm działania biostymulatorów opartych na polinukteotydach zapewnia kompleksową poprawę kondycji i wyglądu skóry. Po około 6-8 tygodniach od pierwszego zabiegu zauważyć można następujące rezultaty:

  • zwiększenie nawilżenia skóry,
  • niwelacja drobnych zmarszczek i bruzd,
  • uniesienie owalu twarzy poprzez napięcie skóry – efekt liftingu,
  • poprawa jędrności skóry,
  • wyrównanie kolorytu cery,
  • zwiększenie gęstości skóry,
  • efekt odmłodzenia bez ingerencji w rysy twarzy.

Intensywność i czas utrzymywania się rezultatów zabiegów zależy od cech indywidualnych Pacjenta oraz od regularności wykonywania procedur. Warto pamiętać, że oprócz efektów, które widać gołym okiem, polinukleotydy działają na skórę na poziomie komórkowym, spowalniając procesy starzenia się i utrzymując ją w dobrej kondycji na długo. Jest to możliwe dzięki ich zdolności do dogłębnego nawilżania skóry oraz motywowania jej do produkcji kolagenu i elastyny.

Wskazania przed i pozabiegowe oraz przeciwwskazania do zabiegów z wykorzystaniem polinukleotydów

Warto pamiętać, że preparaty Nucleofill i Juvenus, dzięki swojemu składowi opartemu na łańcuchach kwasów nukleinowych, są całkowicie naturalne i bezpieczne. Nie zawierają także sztucznych oraz potencjalnie uczulających substancji. Jednak w związku z tym, że zabiegi z wykorzystaniem fragmentów DNA i RNA są zabiegami iniekcyjnymi, istnieją pewne wskazania przed i po zabiegowe oraz przeciwwskazania do ich wykonania. Tydzień przed zabiegiem należy zrezygnować z leków rozrzedzających krew, takich jak aspiryna. Po zabiegu Pacjent może od razu wrócić do codziennych czynności. Potencjalne skutki uboczne obejmują zaczerwienienie, obrzęk, swędzenie i lekkie zasinienie w okolicach podania preparatu, jednak objawy te ustępują w ciągu kilku dni.

Przeciwwskazania do zabiegów obejmują występowanie u Pacjenta choroby nowotworowej, zaburzeń krzepnięcia krwi, skłonności do powstawania blizn przerostowych, infekcji i stanów zapalnych skóry, która ma być poddana zabiegowi. Zabiegu nie wykonuje sie tez u Pacjentek ciężarnych i karmiących piersią.

Biostymulatory oparte na polinukleotydach stanowią obecnie jeden z najpopularniejszych trendów w medycynie anti-aging i regeneracyjnej. Ma to swoje podstawy – zabiegi z ich wykorzystaniem dają długotrwałe efekty, są bezpieczne i naturalne.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP