Leczenie rozstępów? Tak, to możliwe
26/04/2021

Leczenie rozstępów? Tak, to możliwe

Rozstępy przez wielu z nas uważane są za defekt kosmetyczny. Niestety domowe sposoby na pozbycie się tych nieestetycznych linii rzadko przynoszą satysfakcjonujące rezultaty. Co ciekawe, rozstępy mogą dotknąć praktycznie każdego – pojawiają się w okresie dojrzewania, u kobiet w ciąży, u kulturystów, a także u osób, które doświadczyły nagłego spadku lub przyrostu masy ciała. Na rozstępy bardziej narażone są osoby cierpiące na chorobę Cushinga oraz stosujące preparaty steroidowe. Najczęściej występują na piersiach, brzuchu, udach, biodrach i pośladkach, choć mogą pojawić się także na innych częściach ciała.

O ile drobne linie zazwyczaj nie stanowią poważnego problemu kosmetycznego, rozległe rozstępy często wpływają negatywnie na samopoczucie i samoocenę dotkniętej nimi osoby. Na szczęście z rozstępami można sobie skutecznie poradzić – dzisiejsza medycyna estetyczna ma do zaoferowania w tym zakresie więcej niż kiedykolwiek.

Co to są rozstępy? Charakterystyka

Rozstępy to wrzecionowate zmiany na skórze w kształcie linii przypominających blizny.

Od czego robią się rozstępy? Powstają wskutek degradacji włókien kolagenu i elastyny spowodowanej rozciągnięciem skóry, zmianami hormonalnymi lub niektórymi chorobami oraz lekami. Dieta uboga w substancje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania skóry oraz czynniki genetyczne to również przyczyny powstania rozstępów. Kolagen i elastyna stanowią element podporowy skóry – odpowiadają za jej sprężystość, grubość, napięcie i elastyczność. W procesie powstawania rozstępów włókna te ulegają zerwaniu, stają się ponadrywane i cienkie, a efektem są „pręgi” widoczne na skórze. W związku ze specyfiką tej przypadłości, celem w leczeniu rozstępów jest regeneracja skóry i stymulacja fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny.

Fazy powstawania rozstępów

Rozstępy pojawiają się stopniowo.

  1. Pierwsza faza – zapalna, trwa nawet do dwóch lat. Na tym etapie linie na skórze mają czerwonawy lub niebieskawy kolor. Skóra zdaje się być cieńsza i delikatnie pomarszczona, a nawet swędząca. Rozstępy są wtedy bardzo widoczne i jeśli w tym czasie rozpoczniemy terapię, szansa na ich redukcję jest najwyższa.
  2. W drugiej fazie formowania się rozstępów, czyli w fazie zanikowej, zmiany przybierają kolor biało-perłowy. Tworzą lekkie wgłębienia, a ich struktura różni się od zdrowej skóry. Na tym etapie walka z rozstępami jest trudniejsza, jednak nie niemożliwa.

Skuteczne leczenie rozstępów

Choć rozstępów w fazie zanikowej nie da się zredukować w całości, stosując odpowiednie leczenie można znacząco zmniejszyć ich widoczność.

Jak zlikwidować rozstępy? Po poradę dermatologiczną warto udać się już wtedy, gdy na skórze pojawią się pierwsze czerwone linie. W leczeniu rozstępów najlepsze efekty przynosi stosowanie zróżnicowanych zabiegów połączonych z pielęgnacją domową. Kosmetolodzy i dermatolodzy dysponują nie tylko wiedzą i doświadczeniem w walce z rozstępami, ale także odpowiednimi narzędziami, dzięki którym leczenie przynosi satysfakcjonujące rezultaty. Do najefektywniejszych metod w redukcji rozstępów należą:

Laser pikosekundowy

W rękach doświadczonego lekarza laser pikosekundowy jest skutecznym i bezpiecznym narzędziem do leczenia rozstępów. Działanie lasera polega na pobudzeniu włókien kolagenowych i fibroblastów, co przyczynia się do odbudowy struktury skóry i zminimalizowania rozstępów. Wgłębienia stają się mniej widoczne już po pierwszym zabiegu. Na bezpieczeństwo zabiegu laserem pikosekundowym składa się kilka czynników. Po pierwsze, niezwykle krótki impuls skraca czas trwania zabiegu oraz okres gojenia się skóry. Po drugie, ryzyko uszkodzeń okolicznych tkanek jest minimalne dzięki efektowi fotoakustycznemu generowanemu przez laser pikosekundowy. Co więcej, zabieg jest komfortowy dla Pacjenta dzięki możliwości zastosowania znieczulenia oraz chłodzenia skóry specjalną chłodziarką.

Połączenie lasera ablacyjnego i frakcyjnego

Głęboka przebudowa skóry i stymulacja produkcji kolagenu to specjalność tego lasera. Promieniowanie wytwarzane przez laser frakcyjny pochłaniane jest przez wodę znajdującą się w komórkach i prowadzi do jej odparowania. Dochodzi do zniszczenia komórek, dzięki czemu tkanki zmuszone są do rozpoczęcia procesu regeneracji. Powstałe mikrouszkodzenia powodują zwiększenie produkcji kolagenu – budulca skóry. W efekcie rozstępy „wypełniają” się i stają się mniej widoczne, ponieważ skóra zaczyna produkować zdrową tkankę. Co ważne, jest to metoda szybka, precyzyjna i bezpieczna. Laser pozwala na dostosowanie mocy do stopnia zaawansowania rozstępów, co wpływa na skuteczność zabiegu.

Mezoterapia mikroigłowa

Mezoterapia mikroigłowa to nowoczesna technologia, dzięki której w czasie zabiegu można wykonać niezliczoną liczbę bardzo precyzyjnych mikronakłuć skóry, inicjujących jej fizjologiczną zdolność do intensywnej regeneracji. Innowacyjny jednorazowy kartridż wyposażony w 16 molibdenowych pulsujących igieł precyzyjnie nakłuwa skórę, prowadząc do wzmożenia (zwiększenia) produkcji kolagenu. Dzięki tej technice składniki aktywne zawarte w preparacie aplikowanym w czasie zabiegu wnikają w głębokie warstwy skóry, co intensyfikuje ich działanie. Głębokość penetracji dobierana jest na podstawie stopnia zaawansowania rozstępów. Dzięki kontrolowanemu uszkodzeniu skóry dochodzi do jej głębokiej przebudowy, podczas której skóra wytwarza nowe komórki, fibroblasty, kolagen, elastynę i kwas hialuronowy. W efekcie nieestetyczne linie ulegają remodelingowi i widocznie się spłycają.

Radiofrekwencja z ultradźwiękami

Bezinwazyjny, bezbolesny zabieg z wykorzystaniem radiofrekwencji z ultradźwiękami przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które oczekują zadowalających efektów, ale obawiają się iniekcji i laseroterapii. Urządzenie emituje falę radiową o częstotliwości 40,68 MHz oraz kombinację dwóch typów fal ultradźwiękowych – o działaniu poprzecznym (tzw. zimnym) i podłużnym (tzw. ciepłym). Fale radiowe oddziałujące na głębokie warstwy skóry prowadzą do przebudowy kolagenu, co w konsekwencji przekłada się na poprawę jakości skóry bez uszkodzenia naskórka. Fibroblasty zostają pobudzone do odbudowy oraz wytwarzania kolagenu i elastyny – sprawia to, że rozstępy ulegają spłyceniu, skóra napina się i ujędrnia.

Osocze bogatopłytkowe

Substancje regenerujące wykorzystywane w zabiegu pobierane są bezpośrednio z krwi Pacjenta – oznacza to, że jest to metoda całkowicie autologiczna i nie powodująca uczuleń. Osocze bogatopłytkowe zostaje odwirowane z próbki krwi pobranej za pomocą podwójnej strzykawki i aplikowane metodą mezoterapii igłowej. Ta dobroczynna, naturalna substancja bez domieszek antykoagulantów oraz żelu separującego stymuluje komórki do produkcji kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego oraz odbudowuje macierz pozakomórkową, a czynniki wzrostu zawarte w płytkach krwi pobudzają tkanki i naczynia krwionośne.  W efekcie rozstępy stają się mniej widoczne, ponieważ skóra ulega głębokiej regeneracji. W zabiegu nie wykorzystuje się żadnych wspomagaczy czy sztucznych substancji – prawidłowo odwirowane osocze bogatopłytkowe o optymalnym stężeniu i niskiej zawartości leukocytów i erytrocytów jest zdolne do pobudzenia skóry do samodzielnej odnowy.

Fototerapia

Fototerapia z udziałem lamp Tri-Wave jest stosowana wspomagająco w leczeniu rozstępów. Jest to zabieg zupełnie bezinwazyjny i bezbolesny, a nawet więcej – relaksujący. Skuteczność fototerapii opiera się na dobroczynnej mocy światła emitowanego przez urządzenie. W leczeniu rozstępów wykorzystywane są dwie długości fali światła. Światło czerwone (633nm), które regeneruje skórę poprzez pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny odpowiedzialnych za wygładzenie i ujędrnienie skóry, co zwiększa jej elastyczność i poprawia jej strukturę. Bliska podczerwień (830nm) natomiast wnika w skórę najgłębiej, regenerując tkanki i redukując rozstępy. Pacjenci wybierający fototerapię mogą liczyć na zmniejszenie widoczności rozstępów, poprawę nawilżenia i zwiększenie jędrności skóry.

Wybierz sprawdzony sposób na rozstępy!  

Choć rozstępy nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, ich obecność na skórze może przyczyniać się do niskiej samooceny i pogorszenia samopoczucia. Wybór odpowiedniej metody leczenia, lub kombinacji kilku sposobów, pomoże Ci w walce z tymi nieestetycznymi liniami. Specjaliści Kliniki Zakrzewscy doradzą Ci, która terapia będzie optymalna, dobierając metodę leczenia do stopnia zaawansowania rozstępów, Twoich oczekiwań oraz stanu zdrowia.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP