Dermapen 4.0 na trądzik różowaty? Tak!
24/03/2021

Dermapen 4.0 na trądzik różowaty? Tak!

Trądzik różowaty to choroba, która wpływa nie tylko na stan skóry, ale także psychiki. Stale zaczerwieniona, piekąca skóra, pękające naczynka, a nawet guzki i ropne krosty przyczyniają się do obniżenia jakości życia Pacjentów. Badanie przeprowadzone przez Amerykańskie Towarzystwo Trądziku Różowatego udowodniło, że osoby zmagające się z trądzikiem różowatym cierpią na niską samoocenę, doświadczają lęku oraz frustracji. Jeśli zmagasz się z tą chorobą, nie trać nadziei – dzisiejsza medycyna estetyczna daje ogromne szanse na zminimalizowanie objawów trądziku różowatego, a co za tym idzie, poprawę samopoczucia i wyeliminowanie negatywnych emocji. Pacjenci Kliniki Zakrzewscy stosujący kompleksowy program leczenia trądziku różowatego często wybierają terapię Dermapen 4.0. W dzisiejszym artykule specjalista dermatolog dr n. med. Marcin Zakrzewski wyjaśnia, jak zabieg może przyczynić się do leczenia tego schorzenia.

Panie doktorze, dlaczego Dermapen 4.0 jest polecany w leczeniu trądziku różowatego?

MZ: Zabiegi z wykorzystaniem Dermapen 4.0 – urządzenia do frakcyjnej mezoterapii igłowej, często stanowią jeden z punktów kompleksowego programu leczenia trądziku różowatego. Wynika to z faktu, że mikronakłucia wykonywane podczas zabiegu prowadzą do głębokiego remodellingu skóry, czyli jej przebudowy. Mówiąc językiem naukowym, w komórkach skóry rozpoczynają się naturalne procesy regeneracyjne i naprawcze wyzwolone poprzez czynniki wzrostu takie jak:

  • EGF – czynnik wzrostu naskórka;

  • FGF – czynnik wzrostu fibroblastów;

  • TGF – transformujący czynnik wzrostu;

  • VEGF – czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego;

  • PDGF – płytkopochodny czynnik wzrostu.

Innymi słowy, czynniki wzrostu pobudzają produkcję nowych komórek skóry, stymulują fibroblasty i komórki macierzyste. Prowadzi to wzmożenia produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. W efekcie dochodzi do wzmocnienia i zwiększenia gęstości skóry oraz wzmocnienia naczyń krwionośnych. Dzięki temu zaczerwienienie twarzy przestaje być tak widoczne, a naczynka nie przebijają się przez skórę. Co więcej, czynniki wzrostu przywracają równowagę międzykomórkową i zmniejszają łuszczenie się skóry. Pozwala to na odbudowę nadwyrężonej bariery naskórkowej i przywrócenie skórze jej funkcji ochronnej.

Na jakiej technologii opiera się działanie Dermapen 4.0?

MZ: Dermapen 4.0 to niezwykle zaawansowana technologia, której działanie zostało potwierdzone klinicznie. Technologia ta wykorzystuje i wzmacnia naturalne zdolności regeneracyjne skóry. Innowacyjność Dermapen 4.0 polega na tym, że w czasie zabiegu wykonuje się w skórze niezliczoną liczbę mikronakłuć (nieosiągalną dla innych tego typu urządzeń), wykorzystując jednorazowy kartridż wyposażony w molibdenowe igły pulsujące o ergonomicznym kształcie zwiększającym komfort zabiegu. Dermapen 4.0 jest niezwykle precyzyjny, ponieważ pozwala stale kontrolować liczbę nakłuć, ich głębokość oraz kąt. Co więcej, mezoterapia igłowa Dermapen 4.0 cechuje się wysokim stopniem bezpieczeństwa i sterylności – kartridże są jednorazowe, a materiał, z którego wykonane są igły, uważany jest za metal posiadający najlepsze parametry do produkcji narzędzi chirurgicznych. Ergonomia Dermapen 4.0 pozwala specjaliście wykonującemu zabieg na wykonywanie płynnych ruchów zwiększających komfort Pacjenta oraz na dotarcie w trudno dostępne, problematyczne miejsca.

Czym jest kompleksowy program leczenia trądziku różowatego, o którym Pan wspominał?

MZ: Jest to program opracowany przez lekarzy i kosmetologów Kliniki Zakrzewscy zgodny z międzynarodowymi wytycznymi dotyczącymi skutecznej terapii trądziku różowatego. Obejmuje konsultację dermatologiczną, podczas której opracowywany jest plan leczenia dostosowany do potrzeb i problemów Pacjenta, leczenie na kilku poziomach oraz ciągłe monitorowanie postępów terapii i wsparcie Pacjenta. Metody leczenia trądziku różowatego obejmują zabiegi takie jak Dermapen 4.0, indywidualne dobrane peelingi chemiczne, leki stosowane miejscowo oraz wdrożenie kosmetyków do pielęgnacji domowej, na przykład protokołów ZO Skin Health. Kompleksowy program leczenia trądziku różowatego opiera się na ścisłej współpracy lekarza z Pacjentem, który również ma ogromny wpływ na wynik terapii. Po stronie osoby dotkniętej chorobą leży stosowanie się do zaleceń lekarza oraz unikanie czynników pogarszających stan cery, takich jak nadmierna ekspozycja na słońce, nieprawidłowa dieta czy alkohol. Zdaję sobie sprawę z tego, że walka z trądzikiem różowatym jest bardzo trudna i wymagająca, dlatego staram się pomagać moim Pacjentom, nie tylko lecząc ich skórę, ale także udzielając im wsparcia psychicznego.

Jak wygląda zabieg Dermapen 4.0 i jakich rezultatów można się spodziewać? 

MZ: Przed zabiegiem skóra zostaje dokładnie zdezynfekowana i znieczulona. Sama procedura trwa od 25 do 45 minut. Następnie specjalista wykonujący zabieg dobiera odpowiedni preparat bogaty w składniki aktywne maksymalizujące działanie zabiegu oraz dostosowuje tryb pracy urządzenia do rodzaju i stopnia zaawansowania problemów, z którymi zmaga się Pacjent. W trakcie zabiegu specjalista płynnie przesuwa po skórze kartridżem wyposażonym w igły pulsujące, które wykonują mikronakłucia o określonej głębokości. Po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, mogą też wystąpić punktowe delikatne krwawienia, są to jednak zupełnie naturalne objawy. Na koniec specjalista nakłada na skórę preparat łagodzący, który przyspiesza gojenie i zmniejsza obrzęk. Dzięki pobudzeniu czynników wzrostu i przebudowie struktury skóry, o których mówiłem wcześniej, Pacjent może spodziewać się poprawy gęstości skóry i wzmocnienia naczyń krwionośnych. W efekcie zmniejsza się widoczność rumienia i powiązanego z nim uczucia pieczenia. Skóra jest wyraźnie odżywiona i zrewitalizowana, a objawy trądziku różowatego stają się mniej dokuczliwe. Ostatecznych efektów terapii można spodziewać się do miesiąca po zakończeniu serii zabiegów. 

Czy po zabiegu wymagana jest rekonwalescencja? 

MZ: Bezpośrednio po zabiegu Pacjent może wrócić do codziennych czynności, musi jednak liczyć się z uczuciem zaognienia i pieczenia skóry. W dniu po zabiegu twarz może być zaróżowiona i napięta, może również wystąpić delikatne złuszczenie naskórka. Należy pamiętać o tym, że skóra po zabiegu Dermapen 4.0 wymaga specjalnego traktowania. Stosowanie się do zaleceń lekarza jest niezwykle istotnie. Po około 8 godzinach po zabiegu skórę należy umyć delikatnym środkiem myjącym. Przez cały okres terapii należy stosować pielęgnację zaleconą przez specjalistę oraz stosować wysoką ochronę przeciwsłoneczną. Dzięki temu Pacjent uniknie niepotrzebnych przebarwień i ewentualnych stanów zapalnych. W razie wystąpienia niepokojących objawów, powstałych na przykład wskutek zbyt agresywnego traktowania skóry, należy skonsultować się z osobą, która przeprowadzała zabieg. W trakcie trwania terapii jesteśmy do dyspozycji Pacjentów i udzielamy im wszystkich rad i wskazówek dotyczących pielęgnacji cery. Monitorowanie postępów zabiegu i wspieranie Pacjentów jest dla nas bardzo ważne.

Czy istnieją przeciwwskazania uniemożliwiające wykonanie zabiegu Dermapen 4.0?

MZ: Tak, jak w przypadku każdego zabiegu, podczas którego przerwana jest ciągłość naskórka. Do przeciwwskazań należą ciążą i okres karmienia piersią, aktywna opryszczka czy choroby nowotworowe. Należy jednak pamiętać o tym, że leczenie trądziku różowatego to proces wielopoziomowy i nawet Pacjenci, którzy nie mogą poddać się akurat temu zabiegowi, mogą skorzystać z kompleksowego programu leczenia trądziku różowatego, który obejmuje inne formy leczenia. Na koniec chciałbym przypomnieć osobom zmagającym się z tą chorobą, że nie są sami i dzisiejsza medycyna ma im naprawdę wiele do zaoferowania. Dzięki zróżnicowanym środkom, którymi dysponujemy w Klinice Zakrzewscy, jesteśmy w stanie pomóc Pacjentom walczącym z trądzikiem różowatym. Ze swojej strony chciałbym jeszcze dodać, że wczesna diagnoza i optymalny plan leczenia przynoszą bardzo dobre rezultaty, dlatego jeśli podejrzewasz, że zmiany na Twojej skórze to początek trądziku różowatego, nie czekaj z konsultacją dermatologiczną.

Dziękuję za rozmowę.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP