Starzenie się skóry

Starzenie się skóry jest zjawiskiem naturalnym postępującym wraz z wiekiem. Spowolnienie procesu produkcji kolagenu oraz elastyny w organizmie sprawia, że skóra staje się wiotka, a widoczne na niej linie pogłębiają się tworząc zmarszczki.

Rodzaje starzenia się skóry

Wyróżnia się dwa rodzaje procesów starzenia:

  1. Wewnętrzne, inaczej samoistne lub chronologiczne dotyka skóry całego ciała, w tym również miejsc chronionych przed słońcem.
  2. Zewnętrzne dotyka wybranych obszarów ciała i jest wywołane przez stałą ekspozycję skóry na promieniowanie ultrafioletowe (UV), palenie tytoniu oraz zanieczyszczenia środowiska.  

Kogo dotyka ten proces?

Starzenie wewnętrzne dotyka każdego bez względu na rodzaj skóry. Proces zewnętrznego starzenia się skóry dotyczy ludzi, którzy często są narażeni na dym papierosowy, silne zanieczyszczenie powietrza, oraz na długotrwałe działanie promieni słonecznych (tzw. uszkodzenie słoneczne lub fotostarzenie się skóry).

Co powoduje starzenie się skóry?

Starzenie wewnętrzne definiowane jest przez kliniczne, histologiczne i fizjologiczne zmiany, które dotykają chronione przed słońcem obszary skóry u osób w starszym wieku.

Na proces starzenia się wpływ mają następujące czynniki:

  1. Promieniowanie ultrafioletowe, które atakuje integralność skóry uszkadzając DNA komórek.
  2. Klimakterium. Oznaki starzenia się skóry pojawiają się wcześniej u kobiet niż u mężczyzn, co przypisuje się utracie ochronnego działania estrogenu w momencie wejścia kobiety w okres menopauzy.
  3. Palenie przyśpiesza proces starzenia się skóry, ponieważ:  

  • nikotyna zwęża naczynia krwionośne zmniejszając ilość tlenu i składników odżywczych, które docierają z krwią do komórek
  • wiele substancji chemicznych zawartych w dymie tytoniowym degraduje kolagen i elastynę
  • ciepło wytwarzane przez palący się papieros oraz ruchy mięśni twarzy w trakcie palenia przyczyniają się do powstawania zmarszczek
  • substancje chemiczne, takie jak nitrozoaminy i smoła, są substancjami rakotwórczymi.

  1. Dieta ma wpływ na proces starzenia się skóry. Wiadomo, że:

  • owoce, warzywa, rośliny strączkowe, zioła i herbaty zawierają korzystne dla skóry związki przeciwutleniające
  • wysoki poziom witaminy C i zwiększone spożycie kwasu linolowego powodują redukcję zmarszczek, suchości i atrofii skóry
  • spożywanie warzyw, oliwy z oliwek, ryb i roślin strączkowych chroni skórę przed skutkami nadmiernej ekspozycji na słońce
  • spożywanie dużej ilości tłuszczów i węglowodanów zwiększa ryzyko wczesnego rozwoju zmarszczek i atrofii skóry
  1. Dysfunkcja immunologiczna. Starzenie się skóry może być objawem chorób związanych z niedoborem odporności, środkami immunosupresyjnymi oraz przewlekłym stresem.

Kliniczne cechy i objawy starzenia się skóry

W przypadku starzenia wewnętrznego skóra staje się sucha, blada, gładka, cienka, przezroczysta, pomarszczona oraz wiotka. Stopień pigmentacji skóry samoistnie starzejącej się jest niewielki i regularny w porównaniu ze skórą podlegającą fotostarzeniu się. Na starzejącej się skórze mogą pojawiajś ię łagodne nowotwory, takie jak przerost łojowy i naczyniaki wiśniowe.

W przypadku starzenia zewnętrznego proces starzenia się skóry dotyczy obszaru wystawionego na działanie słońca lub innych szkodliwych czynników zewnętrznych. Dlatego objawy starzenia się skóry zewnętrznego pojawiają się zwykle na twarzy, szyi oraz ramionach. Fotouszkodzenia powodują szorstkość skóry, depigmentację, plamicę starczą, teleangiektazje, głębokie zmarszczki oraz rozwój łagodnych i złośliwych nowotworów skóry. Zmiany przebarwione obejmują rozlane plamki, piegi, plamy soczewicowate i płaskie rogowacenie łojotokowe. 

Jak stawia się diagnozę?

Cechy starzejącej się skóry są diagnozowane klinicznie. Podejrzane zmiany takie jak rosnące grudki lub niegojące się rany wymagają wykonania biopsji i badania histopatologicznego.

Jak powstrzymać starzenie się skóry?

Metoda redukcji oznak starzenia się skóry zależy od rodzaju zmian skórnych. W przypadku nowotworów skóry leczenie najczęściej obejmuje chirurgiczne wycięcie zmiany, ewentualnie krioterapię i leczenie miejscowe.

W przypadku skóry suchej i przebarwionej stosuje się środki nawilżające, alfa-hydroksykwasy, witaminę C, kwas liponowy, izoflawony sojowe ora kremy retinoidowe.

Istnieje też wiele zabiegów. Najpopularniejsze z nich to:

  • stosowanie wypełniaczy np. kwasu hialuronowego czy politetrafluoroetylenu w celu redukcji zmarszczek mimicznych
  • zastrzyki z toksyny botulinowej
  • laserowe leczenie naczyń krwionośnych i skleroterapia w celu usunięcia naczyniaków oraz widocznych naczynek krwionośnych z twarzy
  • zabiegi takie jak dermabrazja, peelingi chemiczne czy odnawianie powierzchni skóry laserem
  • chirurgia plastyczna w tym chirurgiczna lub laserowa plastyka workowatych powiek i lifting twarzy.

Zabiegi przeciw starzeniu się skóry w naszej Klinice

W naszej klinice proponujemy pacjentom różnego rodzaju zabiegi, po wcześniejszej konsultacji medycznej.

Zabiegi wykonywane przez lekarza dermatologa:

  1. Wypełnianie kwasem hialuronowym – stosowane np. na zmarszczki.
  2. Mezoterapia igłowa – wpływająca np. na nawilżenie.
  3. Volumetria – lifting wolumetryczny na zmarszczki i bruzdy, kości policzkowe i owal twarzy.

W naszej klinice wszystkie zabiegi odmładzające poprzedza konsultacja lekarska. W czasie konsultacji lekarz zapoznaje się z oczekiwaniami pacjenta oraz wspólnie z nim ustala plan i zakres zabiegów koniecznych do uzyskania zadowalających efektów.

Przeczytaj więcej o zabiegach ujędrniających poszczególne partie ciała:

Więcej na temat stosowanych metod:


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP