Mięczak zakaźny

Mięczak zakaźny jest wirusową infekcją skóry występującą u dzieci i dorosłych, która objawia się w postaci skupisk okrągłych grudek w kolorze białym, różowym lub brązowym. Grudki o wielkości od 1 do 6 mm mają woskową, lśniącą powierzchnię z charakterystycznym zagłębieniem w części środkowej. Wewnątrz mięczaka zakaźnego znajduje się biała, kaszowata treść, którą można wycisnąć.  Liczba grudek widocznych na skórze osoby zakażonej może wahać się od kilku do ponad setki. Zmiany pojawiają się najczęściej w ciepłych i wilgotnych miejscach – pod pachami, pod kolanami i w okolicach narządów płciowych. Niekiedy występują także w okolicach ust, rzadziej w jamie ustnej.

Chociaż sam mięczak zakaźny nie powoduje dolegliwości bólowych, jednak często wywołuje zapalenie skóry wokół grudki. Osoba zakażona mięczakiem może, więc odczuwać podwójny dyskomfort z powodu nieestetycznych grudek oraz zaczerwienionej, suchej i swędzącej skóry wokół nich.

Aby zminimalizować dolegliwości oraz ryzyko powikłań warto podjąć leczenie dermatologiczne mające na celu usunięcie ze skóry uciążliwych grudek.

Przyczyny wystąpienia na skórze mięczaka zakaźnego

Mięczaka zakaźnego wywołuje wirus z grupy wirusów ospy, który atakuje komórki nabłonka płaskiego nie wnikając głębiej w organizm.

Wirus rozprzestrzenia się poprzez:

  • bezpośredni kontakt skóry ze skórą,
  • pośredni kontakt w wyniku wspólnego korzystania z ręczników oraz innych przedmiotów,
  • przeniesienie wirusa w inne miejsce na skórze poprzez drapanie się lub golenie,
  • przeniesienie wirusa poprzez kontakty seksualne.

Szczególnie narażeni na zakażenie wirusem mięczaka zakaźnego są sportowcy, masażyści oraz osoby pracujące na terenie basenów kąpielowych i korzystające z basenów.

Diagnostyka i leczenie mięczaka zakaźnego

Lekarz rozpoznaje mięczaka zakaźnego na podstawie jego charakterystycznego wyglądu klinicznego lub przeprowadzając dermatoskopię. Potwierdzeniem prawidłowej diagnozy jest także badanie cytologiczne polegające na wykonaniu rozmazu z kaszowatej wydzieliny.

Zmiany wywołane wirusem z czasem ustępują samoistnie, jednak zaleca się podjęcie leczenia mięśniaka zakaźnego ze względu na:

  • wysoką zaraźliwość wirusa,
  • długotrwałe utrzymywanie się nieestetycznych zmian skórnych (u osób dorosłych nawet do 2 lat),
  • ryzyko wystąpienia powikłań w postaci wtórnego zakażenia bakteryjnego skóry, zapalenia spojówek i spontanicznego bliznowacenia.

Leczenie mięczaka zakaźnego polega na stosowaniu:

  • środków antyseptycznych i kremów zawierających m.in. kwas salicylowy i wodorotlenek potasu,
  • zabiegów takich jak krioterapia, łyżeczkowanie, elektrokoagulacja oraz laseroterapia (laser CO2).

Usuwanie mięczaka zakaźnego laserem CO2

Jedną z metod usuwania mięczaka zakaźnego ze skóry jest laseroterapia, którą z powodzeniem stosujemy w Klinice Zakrzewscy.

W naszej Klinice zabieg usunięcia wykwitów na skórze zawsze poprzedza profesjonalna konsultacja dermatologiczna w celu oceny charakteru zmiany skórnej i wyboru optymalnej metody leczenia.

Do usuwania grudek mięczaka zakaźnego stosujemy laser CO2, który gwarantuje skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu.

Zastosowanie lasera pozwala na usunięcie nawet rozległych zmian skórnych bez naruszenia zdrowych tkanek. Precyzja urządzenia umożliwia usunięcie grudek mięczaka zakaźnego także z tych obszarów skóry, które wymagają delikatnego traktowania, co bezpośrednio przekłada się na wysoką efektywność terapii przy minimalizacji czasu potrzebnego na gojenie i rekonwalescencję.

Zalety stosowania lasera w terapii mięczaka zakaźnego w Klinice Zakrzewscy :

  • 5 minut – tyle zazwyczaj trwa usunięcie nieestetycznych grudek ze skóry,
  • szybki, pozytywny rezultat zabiegu,
  • zabieg jest precyzyjny i delikatny co znacząco skraca okres rekonwalescencji,
  • zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest bezbolesny i bezpieczny dla kobiet w ciąży oraz osób z chorobami przewlekłymi,
  • zastosowanie znieczulenia miejscowego oznacza, że pacjent może jeść i pić przed zabiegiem, a po zabiegu od razu powrócić do swoich codziennych zajęć,
  • zabieg nie powoduje skutków ubocznych w postaci blizn czy bólu. Nie ma potrzeby stosowania tabletek przeciwbólowych,
  • po zabiegu pacjent nadal pozostaje pod opieką Kliniki, a jego stan podlega obserwacji według indywidualnie dobranego harmonogramu kontroli stanu zdrowia,

Więcej na temat leczenia z zastosowaniem lasera CO2 w Klinice Zakrzewscy znajdziesz w naszej ofercie. 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Kliniki Zakrzewscy w zakresie usuwania objawów zakażenia mięczakiem zakaźnym. W naszej ofercie znajdują się również zabiegi, których celem jest usuwanie kurzajek, kępek żółtych, prosaków, włókniaków i kłykcin.  


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP