Zbędne owłosienie – usuwanie

Zbędne owłosienie to problem estetyczny dotykający zarówno kobiety jak i mężczyzn. Istnieje wiele metod pozbycia się zbędnego owłosienia, które różnią się:

  • sposobem, w jaki usuwa się zbędne owłosienie

  • długością utrzymywania się efektów depilacji

  • poziomem dyskomfortu w trakcie zabiegu depilacji

  • bezpieczeństwem.

Domowe metody usuwania zbędnego owłosienia

W warunkach domowych można zastosować następujące metody usuwania zbędnego owłosienia: 

  1. Golenie maszynką ręczną lub elektryczną – efekt depilacji jest krótkotrwały, a golenie należy powtarzać co kilka dni. Istnieje ryzyko zranienia skóry. Zaletą tej metody jest możliwość ogolenia dowolnej części ciała. 

  2. Depilacja za pomocą gorącego lub zimnego wosku – efekt depilacji utrzymuje się przez kilka tygodni. Istnieje ryzyko oparzenia skóry, a usuwanie wosku ze skóry często jest bolesne. Można zastosować tę metodę na dowolną część ciała. 

  3. Depilacja za pomocą mechanicznego depilatora – efekty depilacji utrzymują się przez kilka tygodni. Dla niektórych osób ta metoda jest bolesna, więc nie sprawdza się w przypadku delikatnych partii ciała, np. okolic bikini czy pach. 

  4. Zastosowanie kremu do depilacji – specjalny krem lub żel rozpuszcza niechciane włoski. Krem jest łatwy i bezpieczny w użyciu, a efekt depilacji utrzymuje się nieco dłużej niż w przypadku golenia.

Wszystkie powyższe metody, choć łatwe do zastosowania wymagają regularnego powtarzania zabiegu depilacji. Mogą powodować także reakcje alergiczne skóry lub wrastające włoski.

Metody, które długotrwale usuwają zbędne owłosienie

Obecnie stosuje się dwie metody usuwania zbędnego owłosienia, które gwarantują, że włosy nie odrosną przez wiele lat. 

  1. Elektroliza

Metoda depilacji polegająca na uszkadzaniu mieszków włosowych za pomocą impulsów elektrycznych. Długotrwały rezultat usunięcia owłosienia uzyskuje się po serii zabiegów.

Fakty dotyczące depilacji metodą elektrolizy:

  • Elektroliza na kilka lat usuwa zbędne owłosienie

  • Metoda jest skuteczna w przypadku wszystkich rodzajów włosów, także jasnych i siwych

  • Zabieg powinna wykonać osoba doświadczona, aby uniknąć blizn i oparzeń skóry

  • Zabieg elektrolizy może powodować dolegliwości bólowe, szczególnie pieczenie skóry 

  1. Depilacja laserem

Obecnie najbardziej popularną i skuteczną metodą redukcji owłosienia jest depilacja za pomocą urządzenia laserowego lub intensywnie pulsującego światła (IPL). Światło laserowe niszczy mieszki włosowe zapewniające dobre rezultaty w krótkim czasie przy minimalnych skutkach ubocznych. 

Depilację laserową najczęściej stosuje się do usunięcia owłosienia z pleców, okolic bikini, klatki piersiowej, twarzy (szczególnie z górnej wargi i podbródka), szyi, nóg oraz ramion.

Fakty dotyczące laserowego usuwania owłosienia:

  • Depilacja laserowa długotrwale usuwa zbędne owłosienie, co oznacza, że po zakończonej serii zabiegów przez wiele lat nie trzeba powtarzać depilacji. Po kilku latach od zabiegu mogą pojawić się delikatne włoski. 

  • Zwykle potrzeba około 8 zabiegów, aby zniszczyć mieszek włosowy, jednak po każdym zabiegu włosy odrastają coraz cieńsze i delikatniejsze. 

  • Pozytywny efekt depilacji jest widoczny bezpośrednio po zabiegu. Już po pierwszym zabiegu następuje redukcja włosów od 10% do 25%.

  • Depilację laserową można bezpiecznie wykonać u osób w każdym wieku i o każdym kolorze skóry.

  • Zabieg jest nieinwazyjny, a zaczerwienienie czy obrzęk po zabiegu szybko ustępuje. 

  • Mężczyźni, którzy zmagają się z zaczerwienieniem twarzy po goleniu lub wrastającymi włoskami mogą trwale usunąć zarost za pomocą lasera. 

  • Po zabiegu należy chronić przed słońcem depilowany obszar do momentu aż skóra całkowicie się zagoi. 

  • Osoba, która wykonuje depilację laserową powinna mieć doświadczenie w tego typu zabiegach. Nieumiejętne wykonanie zabiegu grozi oparzeniami, pęcherzami, infekcją lub ciemnymi plamami na skórze.

Jak przebiega usunięcie zbędnego owłosienia laserem

Przed zabiegiem depilacji laserowej lekarz oczyszcza skórę i pokrywa ją specjalnym żelem znieczulającym. Kiedy znieczulenie zacznie działać, przystępuje się do zabiegu. W trakcie depilacji laserem, gdy głowica przesuwa się po depilowanym obszarze, pacjent może odczuwać delikatne, ciepłe ukłucia. Laser usuwa włosy waporyzując je, dlatego czasem można zauważyć małe smugi dymu o nieprzyjemnym zapachu. 

Czas trwania zabiegu zależy od wielkości depilowanego obszaru oraz stosowanej technologii. Depilacja górnej wargi trwa kilka minut, jednak usunięcie zbędnego owłosienia z pleców lub nóg może zająć dłużej niż godzinę. Jednak technologia zastosowana w najnowocześniejszych laserach pozwala na znaczne skrócenie czasu depilacji.

Jak uniknąć komplikacji po zabiegu depilacji laserowej

W celu uniknięcia komplikacji po zabiegu depilacji laserowej należy chronić depilowany obszar przed promieniami słonecznymi do czasu aż skóra się zagoi.  Nie wolno także korzystać z solarium ani lampy słonecznej. Należy postępować zgodnie z zaleceniami kosmetologa.

Jakie są możliwe skutki uboczne depilacji laserowej

Po depilacji laserowej występują niewielkie i krótkotrwałe (1 - 3 dni) skutki uboczne, takie jak dyskomfort, obrzęk i zaczerwienienie w miejscu poddawanym depilacji. Jednak jeśli zabieg został przeprowadzony przez niedoświadczoną osobę na skórze mogą wystąpić pęcherze, infekcje, blizny i ciemne plamy.

Jakie są przeciwwskazania do depilacji laserem

Przed zabiegiem depilacji laserowej należy poinformować lekarza o wszelkich problemach zdrowotnych, przyjmowanych lekach oraz skłonności do powstawania blizn lub opryszczki. Dermatolog na tej podstawie oceni, czy pacjent kwalifikuje się do depilacji laserowej.

Usuwanie zbędnego owłosienia w Klinice Medycyny Estetycznej i Dermatologii Zakrzewscy

W Klinice Zakrzewscy proponujemy naszym pacjentom laserowe długotrwałe usunięcie zbędnego owłosienia. Zabiegi z zastosowaniem dobrej jakości laserów, które są bezpieczne, niemal bezbolesny, niezwykle skuteczne, a co ważne pozwala na depilację nawet w okresie letnim.

Oferujemy długotrwałe usunięcie zbędnego owłosienia z dowolnego obszaru ciała – twarzy, pach, łydek, ud, okolic bikini, pośladków, klatki piersiowej, pleców itd. Dzięki innowacyjnej technologii zastosowanej w laserach czas depilacji poszczególnych obszarów ciała jest krótki, a w przypadku depilacji całego ciała zabieg trwa niecałą godzinę.

Depilację laserową szczególnie polecamy osobom, które mają problem wrastających włosków lub mają skórę naczynkową i wrażliwą. 

Więcej na temat depilacji laserowej w Klinice Zakrzewscy można przeczytać w ofercie.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP