Niechciane owłosienie u osób transpłciowych

Włosy i owłosienie mogą stanowić atrybut męskości lub kobiecości. Do pozbycia się niechcianych włosków mogą więc dążyć zarówno transseksualne kobiety, transseksualni mężczyźni, jak i osoby niebinarne. Na depilację laserową najczęściej decydują się Pacjenci, którzy chcą:

  • zredukować owłosienie twarzy, w tym zarost
  • pozbyć się włosów na wybranej części ciała, także w okolicach intymnych
  • wymodelować brodę i wąsy
  • zredukować podrażnienie, ból i inne dolegliwości związane z tradycyjnymi metodami depilacji
  • przygotować się do waginoplastyki lub falloplastyki, które mogą wymagać wydepilowania wybranej części ciała

Na depilację laserową mogą zdecydować się osoby transseksualne niezależnie od etapu tranzycji, na którym się znajdują, a także bez względu na to, czy przyjmują zastępczą terapię hormonalną. Warto pamiętać o tym, że każdy z nas powinien zdecydować sam, które owłosienie jest dla nas pożądane, a bez którego czulibyśmy się lepiej. Te kwestie są ważne szczególnie dla transseksualnych kobiet, dla których nadmierne owłosienie twarzy, pach, klatki piersiowej czy pleców może być źródłem dużego dyskomfortu.

Personel i specjaliści Kliniki Zakrzewscy stawiają sobie komfort, zadowolenie i bezpieczeństwo Pacjentów za priorytet. Tworzą miejsce otwarte dla każdego, pełne empatii i szacunku. Jeśli nie wiesz, czy depilacja laserowa jest odpowiednia dla Ciebie lub masz pytania dotyczące zabiegu, nie wahaj się skorzystać z konsultacji, podczas której odpowiemy na wszystkie pytania i postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Jak przebiega zabieg

Przed każdym zabiegiem specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny z Pacjentem, aby ustalić plan terapii, wykluczyć ewentualne przeciwwskazania i odpowiedzieć na ewentualne pytania. Obszar, który będzie poddawany zabiegowi, jest następnie oczyszczany. Pacjent może zdecydować się na użycie maści znieczulającej. Podczas zabiegu specjalista przykłada głowicę lasera do skóry pokrytej specjalnym żelem i ją przesuwa. Jeśli depilowane są miejsca intymne, przed sesją Pacjent otrzymuje szlafrok i jednorazową bieliznę. Skórę można odsłaniać fragmentami, w zależności od tego, z czym dana osoba czuje się komfortowo. Personel Kliniki Zakrzewscy dba o maksymalną wygodę Pacjenta, tworząc relaksującą i przyjazną atmosferę. Dzięki systemowi chłodzenia wydzielane przez głowicę lasera ciepło jest zminimalizowane, ale jeśli Pacjent odczuwa jakiekolwiek niedogodności, osoba wykonująca zabieg robi przerwę, aby dodatkowo schłodzić skórę.

W trakcie zabiegu wiązka światła lasera o wysokiej energii absorbowana jest przez melaninę znajdującą się w mieszku włosowym, co prowadzi do jego zniszczenia. Ciepło niszczy także komórki macierzyste biorące udział w formowaniu nowych włosów. Energia lasera jest najlepiej pochłaniana przez włosy znajdujące się w fazie wzrostu, ponieważ zawierają one najwięcej melaniny i są najmocniej połączone z macierzą. Z tego względu podczas pojedynczej sesji usunięciu ulega od 10 do 30% włosów, w zależności od depilowanego obszaru. Depilacja laserowa za pomocą urządzeń łączących trzy długości fal świetlnych pozwala na usunięcie włosów niezależnie od ich koloru (z wyjątkiem siwych i bardzo jasny blond) i od karnacji Pacjenta.

Ile sesji potrzeba

Najczęściej zalecane jest przeprowadzenie od 8 do 10 zabiegów w odstępach od 4 do 6 tygodni dla obszarów twarzy oraz od 6 do 8 tygodni w przypadku obszarów skóry pozostałych części ciała, co związane jest z fazami cyklu wzrostu włosa. Liczba wymaganych zabiegów w serii jest jednak kwestią bardzo indywidualną, więc czasem zdarza się, że dla osiągnięcia satysfakcjonującego efektu, liczba sesji może wzrosnąć. Przed rozpoczęciem depilacji kosmetolog ustala z Pacjentem dokładny harmonogram. Depilacja laserowa długotrwale usuwa zbędne owłosienie, co oznacza, że po zakończonej serii zabiegów przez wiele lat nie trzeba powtarzać serii depilacji. Zaleca się jednak wykonanie zabiegu przypominającego raz na rok, aby efekt został jak najdłużej utrzymany.

Skutki uboczne

Depilacja laserowa to zabieg cechujący się wysokim stopniem bezpieczeństwa, jeśli jest przeprowadzony przez wykwalifikowanego specjalistę. Nieumiejętne wykonanie zabiegu grozi oparzeniami, pęcherzami, infekcją lub ciemnymi plamami na skórze. Do naturalnych reakcji pozabiegowych zalicza się:

  • rumień i zaczerwienienie
  • wrażliwość skóry
  • obrzęk okołomieszkowy, który może utrzymywać się 2-3 dni

Przeciwwskazania do zabiegu

Zabieg depilacji laserowej mogą wykluczyć pewne przeciwwskazania. Przed wykonaniem zabiegu specjalista ustala, czy dane czynniki uniemożliwiają depilację bezwzględnie. Lista przeciwwskazań, które muszą zostać rozważone przed podjęciem decyzji o zabiegu , obejmuje:

  • ciąża
  • karmienie piersią
  • choroby nowotworowe
  • opryszczka w stanie aktywnym
  • infekcje skóry, która ma być poddana depilacji
  • świeża opalenizna (między ostatnim dniem opalania a zabiegiem powinny upłynąć min. 4 tygodnie)
  • Przyjmowanie pochodnych witaminy A
  • stosowanie leków i ziół fotouczulających (należy zaprzestać ich przyjmowanie na 7 dni przed zabiegiem)
  • przyjmowanie antybiotykoterapii (od ostatniej dawki antybiotyku do zabiegu muszą minąć min. 2 tygodnie)
  • przyjmowanie leków rozrzedzających krew
  • bielactwo
  • łuszczyca
  • skłonność do powstawania keloidów
  • cukrzyca

Warto pamiętać, że miesiączka nie jest przeciwwskazaniem do depilacji laserowej, także miejsc intymnych.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP