Jak skutecznie leczyć kłykciny kończyste u mężczyzn i kobiet?
08/01/2020

Jak skutecznie leczyć kłykciny kończyste u mężczyzn i kobiet?

Jeśli zauważyłeś zmiany o charakterze guzków w okolicach narządów płciowych, nie zwlekaj z wizytą u dermatologa. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zaobserwowane zmiany to kłykciny kończyste, zwane również brodawkami narządów płciowych.

CO TO SĄ KŁYKCINY KOŃCZYSTE?

Kłykciny kończyste (inne nazwy to - brodawki weneryczne, brodawki płciowe) to miękkie guzki na skórze narządów płciowych występujące zarówno u mężczyzn jak i kobiet.  Kłykciny wywołane są przez wirusa HPV i należą do jednych z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Niektórzy mylą wirusa HPV z wirusem opryszczki (HSV) czy wirusem HIV. Jednak warto pamiętać, że są to zupełnie inne patogeny wywołujące odmienne problemy zdrowotne.

JAKIE CHOROBY WYWOŁUJE WIRUS HPV?

Uważa się, że zarażonych wirusem HPV jest ponad 2/3 osób aktywnych seksualnie, w tym nieznaczną większość stanowią mężczyźni. Większość osób z HPV nie jest świadoma nosicielstwa wirusa dopóki nie pojawią się u nich symptomy takie jak zmiany skórne na narządach płciowych (kłykciny kończyste) lub zmiany nowotworowe. Od zakażenia do pojawienia się objawów mogą upłynąć miesiące, a nawet lata. U części zarażonych wirus stale pozostaje w fazie utajenia i nie daje widocznych objawów.

KŁYKCINY KOŃCZYSTE A RYZYKO ROZWOJU NOWOTWORU?

Zidentyfikowano ponad 100 typów wirusa HPV i tylko niektóre z nich są uważane za wirusy onkogenne, czyli mające wysoki potencjał wywołania nowotworu. Najbardziej rozpowszechnione typy wirusa, które powodują powstawanie kłykcin kończystych - HPV 6 i HPV 11 - nie należą do typów onkogennych. Inne typy HPV mogą być przyczyną zmian przedrakowych i raka szyjki macicy u kobiet.

W przypadku mężczyzn najczęstszym objawem zarażenia wirusem HPV są kłykciny kończyste na narządach płciowych. Nowotwory wywołane przez HPV występują u mężczyzn rzadko, choć ryzyko zachorowanie na raka zwiększa się u osób ze słabym układem odpornościowym. Rak rozwija się bardzo powoli i może zostać zdiagnozowany dopiero po latach, a nawet dziesięcioleciach, od momentu zarażenia się HPV. Obecnie nie ma sposobu, aby określić, u kogo wystąpi jedynie tymczasowa infekcja HPV, a u kogo rozwinie się nowotwór w wyniku zakażenia wirusem.

JAK MOŻNA ZARAZIĆ SIĘ BRODAWKAMI NARZĄDÓW PŁCIOWYCH?

Wirusem HPV, który wywołuje kłykciny kończyste na narządach płciowych, mogą zarazić się mężczyźni i kobiety, którzy są aktywni seksualnie. Do zakażenia dochodzi w wyniku kontaktu skóry z osobą zarażoną, najczęściej podczas seksu waginalnego, analnego i oralnego. Wirus jest w stanie przeniknąć przez skórę i powierzchnię błony śluzowej poprzez mikroskopijne otarcia w okolicy narządów płciowych, które występują podczas aktywności seksualnej. Przeniesienie wirusa może także nastąpić, gdy osoby używają tej samej bielizny, ręczników lub innych przedmiotów higieny osobistej. Szczególnie wysokie prawdopodobieństwo zarażenia pojawia się, gdy zmiany chorobowe są widoczne na zewnętrznych narządach płciowych.  Pierwsze objawy zarażenia mogą pojawić się po kilku miesiącach, a nawet latach. Jednak nosiciel wirusa może zarażać inne osoby, nawet jeśli objawy nie są widoczne na skórze,

Warto pamiętać, że wirus HPV wywołuje także inne rodzaje brodawek, na przykład te na dłoniach i stopach. Są to jednak odmienne typy HPV niż typ wywołujący kłykciny kończyste. Dlatego nie można zarazić się brodawką płciową dotykając miejsc intymnych dłonią czy stopą, na której jest brodawka.

OBJAWY KŁYKCIN KOŃCZYSTYCH

Kłykciny kończyste mają postać niewielkich grudek, guzków, które mogą występować pojedynczo lub się zlewać. Grudki mogą mieć różną wielkość, są uniesione lub płaskie. Najczęściej mają kolor jasnoróżowy, rzadziej brunatny. Nieleczone przyjmują postać kalafiorowatych tworów, które mogą obejmować znaczną powierzchnię skóry genitaliów. U mężczyzn zmiany występują najczęściej na żołędzi (głownie pod napletkiem), na części środkowej penisa, czasami także na skórze moszny i w obrębie cewki moczowej. Zdarza się, że zmiany pojawiają się w pachwinach i okolicach odbytu. U kobiet zmiany skórne występują głównie w okolicy krocza i na wargach sromowych.  Nieleczone kłykciny mogą objąć całą okolicę krocza, aż do odbytu.

Kłykcinom kończystym rzadko towarzyszy ból czy świąd. Jednak, gdy zmiany skórne są wywołane przez typ wirusa HPV o wysokim potencjale rozwoju nowotworu, mogą pojawić się z czasem takie dolegliwości jak świąd, pieczenie i ropne upławy. Tego typu objawy wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej. W zaawansowanej postaci klinicznej raka obserwuje się nieprawidłowe krwawienia.

CZY KŁYKCINY KOŃCZYSTE TRZEBA LECZYĆ?

Leczenie kłykcin kończystych jest konieczne. Nieleczone zmiany skórne mogą się rozrastać powodując nieestetyczne zmiany, które negatywnie wpływają na psychikę i często uniemożliwiają współżycie seksualne. Ponadto mogą prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych takich jak:

 • powikłania w postaci stulejki u mężczyzn,
 • zaburzenia w oddawaniu moczu (zwężenie ujścia cewki moczowej),
 • naciekanie okolicznych tkanek,
 • świąd, pieczenie, ropne upławy (stany przednowotworowe),
 • rozwój raka kolczastokomórkowego  (rak szyjki macicy, sromu, pochwy, penisa lub odbytu).

METODY LECZENIA BRODAWEK PŁCIOWYCH

Leczenie kłykcin kończystych polega na zastosowaniu leczenia ambulatoryjnego lub/i farmakologicznego. Metoda leczenia zależy w dużej mierze od tego,  jak bardzo rozległe są zmiany skórne. Obecnie metody ambulatoryjne uważa się za skuteczniejsze niż farmakologiczne. Czasami leczenie farmakologiczne uzupełnia terapię ambulatoryjną. Do najskuteczniejszych form leczenia kłykcin kończystych metodą ambulatoryjną należą:

 • Laseroterapia laserem CO2 – obecnie jest to najskuteczniejsza metoda usunięcia brodawek płciowych, zarówno niewielkich jak i tych bardzo rozległych. Laseroterapia nie powoduje skutków ubocznych, a zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.  Przy licznych kłykcinach zabieg powtarza się po tygodniu. Laseroterapię można łączyć z leczeniem farmakologicznym, dzięki czemu uzyskuje się jeszcze większą skuteczność terapii.
 • Krioterapia – metoda polegająca na zamrażaniu zmian ciekłym azotem. Krioterapia trwa od 10-90 sekund i należy ją systematycznie powtarzać do czasu aż brodawki płciowe całkowicie ustąpią. Niestety skutkiem ubocznym tej metody leczenia mogą być przebarwienia lub bliznowacenia.
 • Terapia kwasem trójchlorooctowym, która polega na nałożeniu silnie żrącego kwasu na zmienione chorobowo miejsca, co powoduje martwicę tkanek. W przypadku nieprawidłowo wykonanego zabiegu mogą pojawić się głębokie owrzodzenia i blizny.
 • Zabieg chirurgiczny, który przeprowadza się w przypadku bardzo rozległych kłykcin oraz takich, które nie reagują na inne metody leczenia.  Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Skuteczność tej metody jest wysoka, jednak gdy konieczne jest podanie znieczulenia ogólnego metoda nie może być stosowana u kobiet w ciąży, stwarza również ryzyko u osób z chorobami przewlekłymi.

JAKIE SĄ ZALETY LECZENIA KŁYKCIN LASEREM CO2

Leczenie laserem CO2 uważane jest obecnie za najskuteczniejszy i najbezpieczniejszy sposób pozbycia się kłykcin kończystych. W naszej klinice do leczenia zmian skórnych u mężczyzn i kobiet używamy lasera Pixel CO2 izraelskiej firmy Alma. Zabieg usunięcia kłykcin wykonujemy stosując najnowsze metody leczenia oraz opieki nad pacjentem w trakcie i po zabiegu. Oferujemy wysoką  skuteczność leczenia, a tym samym satysfakcji pacjenta.

Zalety stosowania lasera w terapii zmian skórnych w Klinice Zakrzewscy :

 • 5 minut – tyle trwa usunięcie kłykcin kończystych ze skóry pacjenta. Po zabiegu pacjent natychmiast widzi jego pozytywny rezultat,
 • zabieg jest bardzo precyzyjny i delikatny (wykonywany z użyciem skanera chirurgicznego i mocnego oświetlenia, co znacząco skraca okres rekonwalescencji,
 • zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest bezbolesny i bezpieczny dla kobiet w ciąży oraz osób z chorobami przewlekłymi np. cukrzycą czy wysokim ciśnieniem krwi.
 • zastosowanie znieczulenia miejscowego oznacza, że pacjent może jeść i pić przed zabiegiem, a po zabiegu od razu powrócić do swoich codziennych zajęć,
 • zabieg nie powoduje skutków ubocznych w postaci blizn czy bólu. Nie ma potrzeby stosowania tabletek przeciwbólowych,
 • po zabiegu pacjent nadal pozostaje pod opieką Kliniki, a jego stan podlega obserwacji według indywidualnie dobranego harmonogramu kontroli stanu zdrowia,

Przeczytaj więcej na temat leczenia z zastosowaniem lasera Alma Pixel CO2 w naszej Klinice.

JAK SIĘ NIE ZARAZIĆ BRODAWKAMI WENERYCZNYMI?

Istnieje kilka metod profilaktyki, które mogą znacząco obniżyć ryzyko zarażenia się wirusem HPV, a tym samym rozwoju kłykcin kończystych na skórze narządów płciowych. Profilaktyka w przypadku osób aktywnych seksualnie polega przede wszystkim na stosowaniu prezerwatywy podczas stosunków płciowych i ewentualnie innych środków zapobiegawczych. Prezerwatywa zmniejsza ryzyko infekcji o ok. 75 proc. W przypadku kobiet zaleca się szczepionkę przeciwko HPV, która chroni przed chorobami, w tym nowotworowymi powodowanymi przez wirusa, jeśli jest podana w odpowiednim wieku.

TOP