Trwałe usuwanie owłosienia – porównanie dostępnych technologii
31/08/2022

Trwałe usuwanie owłosienia – porównanie dostępnych technologii

Na rynku dostępnych jest wiele technologii laserowych dedykowanych trwałemu usuwaniu niechcianego owłosienia. Którą z nich wybrać, aby zabieg był bezpieczny i efektywny?

Niezależnie od producenta, teoretycznie mechanizm działania depilacji laserowej polega na tym samym. Wiązka światła absorbowana jest przez melaninę zawartą w mieszku włosowym, co prowadzi do wzrostu temperatury i degradacji komórek macierzy włosa. W efekcie mieszek włosowy zostaje zniszczony i nie jest w stanie wytworzyć nowego włosa. Mimo tego nie wszystkie lasery osiągają ten cel – niektóre platformy emitują długość światła, która nie jest w stanie usunąć włosków w kolorze blond lub bardzo cienkich, inne – nie posiadają możliwości regulacji czasu trwania impulsu, przez co nie mogą być stosowane u osób z ciemną karnacją. W dzisiejszym wpisie przedstawiamy pięć najpopularniejszych technologii do laserowego usuwania owłosienia i porównujemy ich wady oraz zalety.

  1. Laser aleksandrytowy

Długość fali emitowanej przez ten laser wynosi 755 nm (fale widzialne – kolor światła czerwony). Oznacza to, że jest ona bardzo dobrze pochłaniana przez melaninę zawartą w mieszkach włosowych, ale także przez tą zawartą w skórze. W konsekwencji laser aleksandrytowy polecany jest do usuwania owłosienia u osób o jasnej karnacji (fototypy I-III w skali Fitzpatricka) i ciemnych włoskach, które położone są w skórze powierzchownie. Jego zaletą jest możliwość depilacji dużego obszaru zabiegowego, która sprawia, że jest to najszybszy typ lasera na rynku. Jednakże fakt, że długość fali świetlnej jest stosunkowo krótka, przekłada się na konieczność wykonania większej liczby zabiegów niż przy innych laserach.

  1. Laser diodowy

Emituje falę świetlną o długości 810 nm (podczerwień). Podobnie jak laser aleksandrytowy, ze względu na wysoką absorpcję barwnika, zalecany jest posiadaczom raczej jasnej karnacji (fototypy I-IV w skali Fitzpatricka). Dzięki większej głębokości penetracji niż laser aleksandrytowy ma możliwość eliminacji także stosunkowo jasnych włosków. Zabieg jest mniej bolesny niż w przypadku lasera Nd:YAG, a satysfakcjonujący efekt można osiągnąć wykonując mniej sesji niż laserem aleksandrytowym. Jeśli Pacjent posiada ciemne włoski, laser diodowy jest bezpieczny w stosowaniu, jednak tylko przy ciemnym fototypie skóry (minimum V w skali Fitzpatricka).

  1. Laser Nd:YAG  

Jest to laser o najdłuższej fali przeznaczonej do trwałej depilacji – 1064 nm (podczerwień). Ta właściwość fali decyduje o tym, że wiązka lasera jest słabiej pochłaniana przez melaninę w cebulce włosa, ale także w skórze. Oznacza to, że laser Nd:YAG może być stosowany do usuwania bardzo ciemnych włosów u osób z ciemnym fototypem skóry (IV-V w skali Fitzpatricka), a także w przypadku włosów głębiej położonych w skórze, co jest charakterystyczne np. dla włosów łonowych. Jego wadą jest konieczność przeprowadzenia większej liczby zabiegów depilacji, a zaletą – fakt, że w przeciwieństwie do lasera aleksandrytowego i diodowego, jest skuteczny i bezpieczny w usuwaniu zbędnego owłosienia u osób o każdym typie karnacji, w tym ciemnej i bardzo ciemnej.  

  1. IPL

IPL (Intense Pulsed Light), choć nie jest laserem, został ujęty w zestawieniu ze względu na swoją popularność. Urządzenie emituje wielobarwne, rozproszone światło o szerokim spektrum długości, podczas gdy wiązka światła lasera jest monochromatyczna, spójna i precyzyjna. Z tego względu IPL depiluje duże obszary podczas jednego zabiegu, jednak światło pochłanianie jest także przez skórę. Różne długości fal światła emitowanych przez urządzenie, a także brak możliwości wyznaczenia spotu zabiegowego sprawiają, że stosowanie go u osób o ciemniejszej karnacji lub jasnych włoskach może być nie tylko nieskuteczne, ale też niebezpieczne.

  1. Lasery łączące różne długości fal

Najnowsza technologia depilacji laserowej pozwala na połączenie trzech najskuteczniejszych długości fal świetlnych – 755 nm, 810 nm oraz 1064 nm – w jednej platformie zabiegowej. To przełomowe rozwiązanie zostało zastosowane m m. in. w laserze Soprano Titanium, który emituje jednocześnie różne długości światła. Dzięki temu technologia marki Alma, światowego lidera w branży medycyny estetycznej, jest skuteczne i bezpieczne w stosowaniu u osób o każdym typie karnacji oraz prawie każdym kolorze włosów (oprócz siwych i bardzo jasnych blond, które są niewidoczne dla każdego lasera ze względu na znikomą obecność melaniny w strukturze włosa). To rozwiązanie pozwala także na wyeliminowanie wad, które charakterystyczne są dla mniej zaawansowanych technologicznie laserów. Opatentowany system SHR™ pozwala na stopniowe ogrzewanie i szybkie dostarczenie impulsu do mieszka włosowego bez uszkodzenia okolicznych tkanek, co przekłada się na bezpieczeństwo, komfort zabiegu oraz możliwość depilacji u osób o każdym fototypie skóry. Nowoczesna głowica zabiegowa TRIO 3D o spocie zabiegowym 4 cm2  przyczynia się do skrócenia czasu sesji, natomiast nowatorski system chłodzenia ICE PLUSTM znacznie podnosi komfort zabiegu. Dzięki możliwości dostosowania parametrów zabiegowych do indywidualnych potrzeb Pacjenta oraz nowatorskiej technologii laser Soprano Titanium to obecnie jedna z najefektywniejszych, najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych technologii wykorzystywanych do usuwania zbędnego owłosienia na rynku.

Długość fali, czas trwania impulsu, spot zabiegowy oraz system chłodzenia – te parametry lasera do trwałej depilacji świadczą o jego skuteczności oraz przekładają się na komfort i bezpieczeństwo Pacjenta. Większość rozwiązań dostępnych na rynku dedykowana jest osobom o konkretnym fototypie skóry i kolorze włosów, dlatego przeprowadzenie zabiegu depilacji z wykorzystaniem niedostosowanego do tych czynników lasera może być zarówno nieskuteczne, bolesne, ale także może wywoływać poważne skutki uboczne. Platforma Soprano Titanium, dzięki zastosowanym zaawansowanym technologicznie rozwiązaniom, wyznacza najwyższe standardy w dziedzinie trwałego usuwania owłosienia. Warto pamiętać, że oprócz użytego lasera, na skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu wpływają także umiejętności i doświadczenie osoby wykonującej procedurę, a także przestrzeganie wskazań przed i pozabiegowych przez Pacjenta.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP