Co potrafi laser Pixel CO2 w rękach doświadczonego dermatologa? Wywiad z ekspertem
24/11/2021

Co potrafi laser Pixel CO2 w rękach doświadczonego dermatologa? Wywiad z ekspertem

Laser Alma Pixel CO2, łączący technologię lasera frakcyjnego i ablacyjnego, jest bezcennym narzędziem w rękach dermatologa. Dzięki swojej wszechstronności, wysokiemu stopniu bezpieczeństwa, niskiej inwazyjności i precyzji znalazł zastosowanie w medycynie regeneracyjnej, dermatologii oraz dermatochirurgii. Jest to technologia pierwszego wyboru w usuwaniu łagodnych zmian skórnych, ale też bardzo często stosowane rozwiązanie w zabiegach anti-aging, terapii blizn i rozstępów, usuwania przebarwień, a nawet w leczeniu niektórych nowotworów złośliwych skóry. Co wyróżnia laser Alma Pixel CO2, jak on działa i dlaczego warto mu zaufać? Na te i wiele innych pytań odpowie dziś dr n. med. Marcin Zakrzewski współzałożyciel Kliniki Zakrzewscy w Katowicach i ekspert w dziedzinie laseroterapii.

Panie doktorze, proszę powiedzieć nam o laserze Alma Pixel CO2 – na jakiej technologii się opiera?

MZ: Laser Alma Pixel CO2 to bardzo zaawansowane technologicznie narzędzie o wszechstronnym działaniu, produkowane przez lidera w dziedzinie nowoczesnych sprzętów medycznych – firmę Alma Lasers. Dzięki połączeniu technologii ablacyjnej i frakcyjnej, zastosowaniu długości fali 10600 nm oraz wykorzystaniu specjalistycznych głowic i końcówek, gwarantuje szerokie spektrum opcji zabiegowych. Najogólniej mówiąc, jego działanie polega na podgrzaniu i kontrolowanym uszkodzeniu tkanek. Wiązka lasera wnika w skórę i jest pochłaniana przez zawartą w komórkach wodę. Następnie woda podgrzewa się i odparowuje (zjawisko ablacji), a wraz z nią tkanki, w których się znajdowała. Co ważne, laser działa tylko w tych miejscach, w których wymagana jest jego interwencja, nie uszkadzając okolicznych zdrowych tkanek.

Dlaczego zdecydował się Pan na używanie lasera Alma Pixel CO2 w codziennej pracy?

MZ: Przede wszystkim dlatego, że pozwala na precyzyjne usuwanie różnorodnych zmian i problemów skórnych w sposób bezpieczny i szybki. Choć w dermatologii i dermatochirurgii uniwersalne urządzenie nie istnieje, laser Alma Pixel CO2 jest najbliżej ideału. Jeżeli daną zmianę skórną, a nawet nowotwór złośliwy, mogę usunąć za pomocą skalpela lub lasera, wybieram laser. Jest to metoda bardziej sterylna, bezkrwawa, szybsza i bezpieczniejsza. Minimalizuje ryzyko powstania blizn oraz skraca okres rekonwalescencji praktycznie do zera, co jest ważne nie tylko dla mnie, ale przede wszystkim dla Pacjenta. Ponadto laser Alma Pixel CO2 sprawdza się doskonale w szeroko pojętych zabiegach anti-aging. Doskonale napina skórę, wygładza zmarszczki, motywuje komórki skóry do autoregeneracji i wyrównuje koloryt. Po laser sięgam także wtedy, gdy wymagana jest redukcja blizn i rozstępów. Dzięki temu, że laser Alma Pixel CO2 jest tak wszechstronny, nie wyobrażam sobie bez niego codziennej pracy.

Lasera Alma Pixel CO2 znajduje też zastosowanie w zakresie zabiegów anti-aging. Komu jest polecany?

MZ: Tak zwany peeling laserowy w wykorzystaniem Alma Pixel CO2 polecam Pacjentom, którzy dążą do szybkiego i widocznego odmłodzenia skóry, wygładzenia zmarszczek, zmniejszenia widoczności blizn (w tym potrądzikowych), rozstępów i wyrównania kolorytu cery. Dzięki temu, że skóra jest uszkadzana w sposób kontrolowany, czyli mikrouszkodzenia są określonej głębokości, samoistnie rozpoczyna autoregenerację. Produkuje kolagen i elastynę, czyli najważniejsze budulce skóry, prowadząc do jej swoistej przebudowy. Zabieg jest krótki, bo trwa od 15 minut do godziny i komfortowy dzięki wcześniejszemu zastosowaniu maści znieczulającej i systemowi chłodzenia. I choć bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, obrzęknięta, łuszczy się, a gojenie się skóry może trwać do 2 tygodni, na spektakularne efekty peelingu warto czekać. Skóra jest napięta, zmarszczki wygładzone, koloryt cery wyrównany. W przypadku bardziej zaawansowanych zmarszczek, blizn i rozstępów najczęściej konieczne jest wykonanie 3-4 zabiegów. Ostateczne rezultaty są widoczne po 3-6 miesiącach, gdy skóra całkowicie się przebuduje.

W jaki sposób laser Alma Pixel CO2 wykorzystywany jest w dermatochirurgii?

MZ: Laser Alma Pixel CO2 ma bardzo szerokie zastosowanie w tej dziedzinie. Jest to narzędzie pierwszego wyboru w usuwaniu łagodnych zmian skórnych. Należą do nich przede wszystkim włókniaki miękkie, znamię łojowe, brodawki łojotokowe, małe  naczyniaki, przemieszczone gruczoły łojowe, brodawki wirusowe ( kurzajki i kłykciny kończyste) i wiele innych. Choć wymienione zmiany są łagodne i nie stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia Pacjenta, mogą stanowić problem estetyczny czy praktyczny, bo często zaczepiają się o ubrania i biżuterię, powodując dyskomfort. Inne zmiany, pozornie łagodne, mogą być tak zwanym stanem przedrakowym skóry. Zaliczamy do nich plamę soczewicowatą czy róg skórny. Do usuwania zmian łagodnych i stanów przedrakowych najrozsądniej i najbezpieczniej wybrać Laser Alma Pixel CO2. Natomiast nowotwory złośliwe wymagają zdecydowanej interwencji i tutaj nie zawszę wybiorę laser skorzytsam z niego wtedy, gdy zmiana ma średnicę mniejszą niż 5 milimetrów i zlokalizowana jest na wierzchniej warstwie skóry.

W jaki sposób usuwa się zmiany skórne laserem Alma Pixel CO2? Czy jest to metoda lepsza niż wycięcie chirurgiczne?

MZ: Tak jak mówiłem, w przypadku zmian łagodnych jest to moim zdaniem metoda lepsza, jednak w przypadku nowotworów złośliwych w grę wchodzą inne czynniki wpływające na metodę leczenia. Łagodne zmiany skórne można usunąć laserem Alma Pixel CO2 poprzez podgrzanie i precyzyjne usunięcie chorobowo zmienionych tkanek. Dzięki zastosowanemu znieczuleniu zabieg jest bezbolesny. W przeciwieństwie do usunięcia chirurgicznego podczas laseroterapii urządzenie generuje wysoką temperaturę, która wpływa na bardzo wysoką sterylność zabiegu i na to, że tkanki odparowują w sposób bezkrwawy. Dzięki temu możemy także uniknąć powstania blizn, co jest niemożliwe przy użyciu skalpela. W przypadku laserowej interwencji tkanki goją się przez ziarninowanie, czyli uszkodzone komórki są zastępowane stopniowo przez nowo wytworzone, dzięki czemu blizny są praktycznie niewidoczne. Pacjent od razu wraca do codziennych czynności, miejsce zabiegowe goi się maksymalnie 4 tygodnie, lecz nie powoduje bólu. Laserowe usuwanie zmian łagodnych jest najlepszą metodą dla mnie, ale przede wszystkim dla moich Pacjentów. Najbardziej doceniają zminimalizowanie bólu i rekonwalescencji, a dla mnie ważne jest maksymalizowanie bezpieczeństwa i sterylności.

Aby usunąć zmiany skórne, najpierw należy wiedzieć, że się je ma. Czy da się je zdiagnozować samodzielnie?

MZ: Samobadanie jest nieodłącznym elementem profilaktyki przeciwnowotworowej, którą powinni stosować wszyscy – raki skóry stanowią 75% wszystkich nowotworów złośliwych i mogą dotknąć naprawdę każdego z nas. Niestety samobadanie i profilaktyka przeciwnowotworowa nie zawsze są w stanie uchronić nas przed chorobą. Z tego względu każda niepokojąca zmiana, obecna lub nowa, powinna zostać skonsultowana z dermatologiem, ponieważ sami nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy jest łagodna, czy nie. Raz w roku powinno się wykonać wizytę kontrolną, najlepiej po okresie letnim. Tylko doświadczony lekarz jest w stanie wcześnie wykryć, czy dana zmiana ma cechy złośliwości. Jeśli zauważymy, że dana zmiana, która może wyglądać jak niewinny pieprzyk, powiększa się, ma nieregularny kształt, krawędzie i kolor lub swędzi, boli czy jest zaczerwieniona, powinniśmy udać się do lekarza. 

Jak Pan diagnozuje zmiany łagodne i złośliwe?

MZ: Badanie zawsze rozpoczynam od dokładnego wywiadu medycznego i badania fizykalnego. Nieocenione jest badanie wideodermatoskopowe innowacyjnym urządzeniem FotoFinder Bodystudio ATBM II. Polega ono na dokładnym, automatycznym mapowaniu skóry ciała (ATBM Automatic Total Body Mapping) i wykrywaniu wszystkich zmian skórnych. Dzięki zastosowaniu programu Moleanalyzer Pro AI Score zmiany zostają poddane natychmiastowej analizie pod kątem ryzyka dla zdrowia Pacjenta w oparciu o opracowany algorytm. Urządzenie wykonuje zdjęcia zmian i zapisuje je w swojej pamięci, dzięki czemu możliwa jest nie tylko ich dokładna analiza, ale także porównywanie map” znamion na przestrzeni czasu. Oprócz tego, dzięki głowicy Medicam mogę obejrzeć każdą zmianę w 400-krotnym powiększeniu w bardzo wysokiej rozdzielczości, odpowiednim oświetleniu i wykonać jej zdjęcia i filmy. Jest to więc metoda dwuetapowa, a co za tym idzie, bardzo skuteczna. Dla Pacjentów jest ważne również to, że badanie jest szybkie i bezbolesne, a po jego zakończeniu otrzymują raport, który pozwala im lepiej zrozumieć ich zmiany skórne. W przypadku diagnostyki nowotworów złośliwych zazwyczaj konieczne jest wykonanie biopsji lub innych badań obrazowych, na przykład RTG. Pacjent może zdecydować się na pozostawienie łagodnych zmian skórnych, jednak w przypadku stanów przedrakowych i nowotworów złośliwych wdrażamy optymalne leczenie.

Dziękuję za rozmowę.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP