Sprawdzone sposoby na prosaki
21/07/2021

Sprawdzone sposoby na prosaki

Prosaki, choć całkowicie niegroźne dla zdrowia, stanowią problem natury estetycznej, co często przekłada się na samopoczucie i samoocenę osoby nimi dotkniętej. Te małe, białawe grudki występują najczęściej u niemowląt, jednak mogą dotknąć także dorosłych. Prosaki to nic innego jak masa rogowo-łojowa, która nagromadziła się w ujściach gruczołów łojowych. Występują grupowo, zwykle w okolicy oczu, na ustach, czole, nosie lub skroniach, a nawet pod pachami czy w okolicach intymnych. Nie swędzą, nie są zaraźliwe i nie powodują dolegliwości bólowych, jednak pozostawione same sobie, mogą zacząć zajmować coraz większy obszar skóry. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się bliżej prosakom i sprawdzonym sposobom na ich usunięcie. 

Czym są prosaki?

Prosaki to niewielkie cysty powstałe na skutek zapchania ujść gruczołów łojowych przez sebum i zanieczyszczenia. W wyniku rogowacenia prosaki stają się twarde i wyraźnie odgraniczone od skóry. Wyglądem przypominają podskórne grudki o białawej, kremowej lub żółtawej barwie, są twarde i trudno je wycisnąć. Ich średnica zazwyczaj nie przekracza 2 mm, jednak przez to, że występują mnogo, mogą rzucać się w oczy i stanowić defekt urody. Choć często mylone są z trądzikiem, zaskórnikami i kaszakami, są zupełnie odmienną zmianą skórną. 

Co przyczynia się do powstawania prosaków?

Prosaki często powstają w okresie niemowlęcym, co związane jest z niedojrzałością gruczołów łojowych, a także u nastolatków, w wyniku zmian hormonalnych. W obu przypadkach znikają samoczynnie. Jednak prosaki mogą dotknąć każdego, niezależnie od wieku i płci i mogą mieć charakter nawracający. Wśród czynników determinujących pojawienie się tych zmian skórnych wyróżnia się nadmierne przetłuszczanie się cery, problemy hormonalne, czynniki genetyczne, niewłaściwą pielęgnację (np. stosowanie zbyt tłustych kremów) i zaniedbanie higieny twarzy (np. poprzez niedokładne zmywanie makijażu). 

Czy można zapobiec powstawaniu prosaków?

Choć prosaki mogą powstać z przyczyn od nas niezależnych, wdrożenie odpowiedniej profilaktyki może zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. W codziennej pielęgnacji pamiętaj o delikatnym złuszczaniu, lekkim nawilżeniu i tonizacji, a raz w tygodniu wykonuj mocniejszy peeling. Warto rozważyć wprowadzenie kosmetyków profesjonalnych, ze składem niekomedogennym (niezapychającym porów), np. renomowanej marki ZO Skin Health. Rano i wieczorem oczyść twarz żelem, np. Exfoliating Cleanser – zawarty w nim kwas salicylowy, mikrokryształki i estry jojoby usuną nadmiar sebum, resztki makijażu oraz zanieczyszczenia blokujące pory. Przetrzyj cerę tonikiem i nałóż krem odpowiadający potrzebom Twojej skóry. Możesz wspomóc się odpowiednim serum, które będzie dbało o prawidłowe funkcjonowanie porów, np. Instant Pore Refiner. Raz w tygodniu sięgnij po peeling z kwasem salicylowym oraz mlekowym – usunie on martwy naskórek i nadmiar sebum, czyli czynniki prowadzące do zaczopowywania ujść gruczołów łojowych. Do tego celu idealnie sprawdzi się Dual Action Scrub. 

Możesz też skorzystać z profesjonalnych zabiegów kosmetologicznych, które wykonywane regularnie pomagają zapobiegać powstawaniu prosaków, a dodatkowo pozostawią skórę gładszą, ujędrnioną i dogłębnie nawilżoną. Takim zabiegiem jest z całą pewnością hydropeeling HydraFacial. Tajemnica skuteczności tego uwielbianego przez gwiazdy Hollywood zabiegu tkwi w szczegółowo opracowanej procedurze wykorzystującej opatentowaną technologię Vortex 4. Celem aż 3 spośród 4 etapów zabiegu jest bardzo dokładne  pozbawienie skóry wszelkich zanieczyszczeń. Każdemu etapowi zabiegu przypisany jest inny preparat oraz dedykowana końcówka, co maksymalizuje efektywność zabiegu. Krok pierwszy to oczyszczenie skóry z resztek makijażu, nadmiaru sebum, martwych komórek naskórka itp. Etap drugi to eksfoliacja, czyli peeling mieszanką kwasów salicylowego i glikolowego o odpowiednio dobranym stężeniu. Trzeci krok to głęboka ekstrakcja próżniowa skóry polegająca na dogłębnym oczyszczeniu porów z zanieczyszczeń i zaskórników. Ostatnim etapem jest infuzja czyli dostarczenie w głąb skóry silnie skoncentrowanego preparatu zawierającego składniki aktywne o działaniu nawilżającym i antyoksydacyjnym. Systematyczne wykonywanie zabiegu HydraFacial skutecznie zapobiega powstawaniu prosaków, ale też znacznie poprawia ogólną kondycję cery, zwłaszcza problematycznej. 

Co robić, gdy zauważysz u siebie prosaki?

Jeśli podejrzewasz, że zmiany na Twojej skórze to prosaki, nie działaj na własną rękę. Po pierwsze, łatwo pomylić je z innymi, groźniejszymi zmianami skórnymi, a po drugie, stosując domowe sposoby, możesz sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc. W internecie znajdziesz mnóstwo porad dotyczących usuwania prosaków w domowych warunkach, jednak nie warto robić tego samemu. Wyciskanie i nakłuwanie prosaków wiąże się z ryzykiem infekcji, pojawienia się blizn oraz przebarwień. Leków i kosmetyków mających usunąć prosaki próżno szukać w drogeriach i aptekach – specyfik do samodzielnego stosowania mający zwalczać te zmiany po prostu jeszcze nie powstał. Jeśli niepokoi Cię stan Twojej cery, udaj się do dermatologa – tylko specjalista jest w stanie poprawnie zdiagnozować i usunąć problem.

Jakie są skuteczne sposoby na pozbycie się prosaków?

W Klinice Zakrzewscy dysponujemy kilkoma metodami, które pozwolą Ci zapomnieć o prosakach. Warto jednak pamiętać o tym, że prosaki mają skłonności do nawracania, dlatego po zakończonej terapii należy stosować się do wytycznych pielęgnacji skóry zaleconych przez specjalistę. W zależności od stopnia nasilenia problemu, umiejscowienia zmian skórnych, rodzaju Twojej cery i ewentualnych przeciwwskazań, specjalista zaproponuje Ci jeden z poniższych sposobów, lub ich połączenie: 

  • Peeling chemiczny – seria peelingów chemicznych o odpowiednio dobranym stężeniu ma podwójnie dobroczynne działanie. Po pierwsze, zabieg usuwa z powierzchni skóry wszelkie zanieczyszczenia, sebum i martwy naskórek oraz odblokowuje zatkane ujścia gruczołów łojowych. Po drugie, działa na głębsze warstwy skóry, mobilizując ją do odnowy – stare komórki skóry zostają złuszczone, a organizm zastępuje je nowymi – zdrowymi. Skóra staje się gładka, dogłębnie oczyszczona i pozbawiona prosaków. 

  • Mikrodermabrazja diamentowa – ta metoda złuszczania naskórka sprawdzi się u osób, które z pewnych względów nie mogą lub nie chcą wykonać peelingów chemicznych. Podczas zabiegu zmiany skórne niwelowane są za pomocą głowicy pokrytej drobinkami diamentu. Mikorodermabrazja pozwala złuszczyć martwy naskórek i odblokować zatkane pory oraz pobudzić skórę do wymiany komórek – dzięki temu prosaki zostają zredukowane, a struktura i koloryt cery ulegają znaczącej poprawie. 

  • Laseroterapia – laser Alma Pixel CO2, przeznaczony do usuwania tego typu zmian skórnych, jest niezwykle precyzyjny i działa tylko na prosaki, nie uszkadzając otaczających tkanek. Zaletą zabiegu jest jego szybkość, natychmiastowa skuteczność i bezpieczeństwo. Wiązka światła lasera „wypala” gruczoł łojowy odpowiedzialny za powstanie prosaka – w jego miejscu dochodzi do produkcji komórek nowej, zdrowej skóry. Laser CO2 poradzi sobie także z prosakami zlokalizowanymi w newralgicznych miejscach, np. na powiekach. 

Prosaki, choć niegroźne i niepowodujące dolegliwości bólowych, mogą być poważnym problemem dla osób nimi dotkniętych. Na szczęście dzisiejsza medycyna estetyczna dysponuje metodami, które pomogą Ci zwalczyć prosaki szybko, bezpiecznie i skutecznie. Jeśli zauważysz u siebie zmiany przypominające prosaki, lub zmagasz się z tym defektem już od jakiegoś czasu, nie wahaj się skontaktować z naszą Kliniką – usuwanie tych zmian skórnych jest dziś prostsze niż kiedykolwiek.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP