Blizny? Laser Discovery Pico Plus!
31/03/2021

Blizny? Laser Discovery Pico Plus!

Choć mogą dodawać charakteru, blizny są raczej niepożądanym elementem wyglądu. Ich obecność jest szczególnie dokuczliwa, gdy dotyczą miejsc, które są zazwyczaj odkryte, takich jak twarz czy dłonie. Jeszcze niedawno walka z bliznami była długa i uciążliwa – te mniejsze leczyło się maściami, zaś te o pokaźniejszych rozmiarach poprzez wycięcie chirurgiczne. Dzisiejsza dermatologia i medycyna estetyczna oferuje nam szybsze i skuteczniejsze rozwiązania, które podsumować można jednym słowem – laseroterapia. Discovery Pico Plus, zaawansowany technologicznie laser najnowszej generacji, rozprawa się z niechcianymi bliznami efektywnie i bezpiecznie. Jego działanie doceniane jest przez lekarzy i Pacjentów na całym świecie. Jeśli do tej pory targały Tobą wątpliwości dotyczące leczenia blizn laserem, dzisiejszym wpisem postaramy się rozwiać je raz na zawsze!

Czym są blizny i jak powstają?

Blizna to tkanka łączna produkowana przez nasz organizm w miejscu uszkodzenia skóry. Powstaje w ostatnim etapie gojenia się głębszych ran, aby zasklepić naskórek i nie dopuścić do wniknięcia bakterii i zanieczyszczeń do miejsca, w którym doszło do przerwania jego ciągłości. Blizny mogą powstać wskutek mechanicznego uszkodzenia skóry, ale także w wyniku ospy, trądziku czy opryszczki. Ponieważ rana zostaje zasklepiona chaotycznie, powstała blizna może być przerośnięta lub nierówna. Nie zawiera gruczołów łojowych, potowych i nie produkuje mieszków włosów, a jej kolor odbiega od koloru zdrowej skóry. To wszystko sprawia, że blizna odznacza się na powierzchni naskórka, przyciągając niechcianą uwagę. Każdy z nas ma inne predyspozycje do powstawania blizn, jednak nie każde uszkodzenie skóry czy wyprysk będą skutkować powstaniem nieestetycznego śladu. To, czy blizna pojawi się na naszej skórze, zależy przede wszystkim od wielkości i głębokości rany, stanu naszego zdrowia, przyczyny pojawienia się uszkodzenia skóry, miejsca na ciele, a także od czasu gojenia, który może wydłużyć się, gdy rozdrapujemy ranę.

Rodzaje blizn

Ze względu na sposób powstawania, blizny możemy podzielić na:

  • Blizny potrądzikowe – mogą być konsekwencją nawet stosunkowo łagodnych postaci trądziku, a do ich powstania może przyczynić się wiele czynników. Blizny potrądzikowe są niestety bardzo powszechne wśród osób chorujących na trądzik – doświadcza ich jedna na pięć osób cierpiących na to schorzenie. Ich wygląd zależy do głębokości zmian trądzikowych, ich leczenia, wyciskania, stanów zapalnych, koloru skóry, a nawet od tego, czy osoba chorująca na trądzik pali papierosy.
  • Blizny pooperacyjne i zwykłe – powstają wskutek urazu mechanicznego lub kontrolowanego rozcięcia skóry, na przykład podczas operacji. W trakcie gojenia stają się czerwone i mogą powodować swędzenie. Bardzo ważne jest, aby nie drapać zasklepiającej się skóry i prawidłowo dbać o ranę i powstającą bliznę.
  • Blizny pooparzeniowe – mogą wystąpić w miejscu oparzenia skóry, a ich wygląd zależy od wielkości i głębokości rany, a także od tego, jak doszło do poparzenia skóry. Proces gojenia trwa dość długo, a powstająca blizna często przybiera nieestetyczny wygląd. 

Ze względu na wygląd i cechy, blizny dzielimy na:

  • Blizny zanikowe (atroficzne) są wklęsłe lub występują równo z powierzchnią skóry. Powstają na skutek zakłócenia procesu gojenia się rany w przebiegu trądziku czy ospy. Do tej grupy zaliczamy także rozstępy.
  • Blizny przerostowe (hipertroficzne) są pogrubione i wystają poza powierzchnię skóry, nie przekraczają jednak granicy rany. Przybierają różowawy kolor i mogą powodować swędzenie. Zazwyczaj zmniejszają się z biegiem czasu.
  • Bliznowce (keloidy) zaliczane są do nowotworów łagodnych skóry. Przybierają postać stwardniałych guzów, których rozmiar z czasem może się zwiększać. Mogą obejmować skórę wokół rany, która nie była objęta urazem. Częściej występują u osób z ciemniejszą karnacją.

Laser Discovery Pico Plus w leczeniu wszystkich rodzajów blizn

Technologia pikosekundowa to wysoce efektywna metoda leczenia blizn różnego rodzaju. Skuteczność działania lasera Discovery Pico Plus opiera się na zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań – ultrakrótkiego impulsu, połączenia trzech długości fal oraz ogromnej mocy, dzięki której laser działa na najgłębsze warstwy skóry. Przekłada się to na znaczne skrócenie czasu zabiegu i maksymalizację komfortu i bezpieczeństwa Pacjenta. Dzięki działaniu fotoakustycznemu laser jest niezwykle precyzyjny i nie narusza tkanek wokół obszaru zabiegowego. Discovery Pico Plus redukuje blizny, hamując rozrost fibroblastów i zaburzając metabolizm kolagenu – głównego budulca blizn. Co więcej, laseroterapia prowadzi do sukcesywnego zniszczenia tkanek bliznowatych poprzez mikrouszkodzenie skóry wysoką temperaturą. W rezultacie dochodzi do rozpoczęcia gwałtownego procesu gojenia się tkanek i w miejscu blizny odbudowuje się zdrowa skóra. Zalecane jest wykonanie od 3 do 6  sesji w 3-4 tygodniowych odstępach. Po każdej kolejnej sesji uszkodzeniu ulega od 15% do 25% blizny. Ogromną zaletą lasera Discovery Pico Plus jest fakt, że nie prowadzi do przegrzania skóry, a sam zabieg jest praktycznie bezbolesny. W efekcie rekonwalescencja po zabiegu zostaje skrócona do minimum. Skuteczność lasera Discovery Pico Plus została potwierdzona klinicznie, a Pacjenci mogą spodziewać się poprawy wyglądu blizny już po pierwszym zabiegu.

Leczenie blizn – przebieg zabiegu

Każdy zabieg laseroterapii poprzedzony jest szczegółowym wywiadem z lekarzem, podczas którego opracowywany jest indywidualny plan leczenia blizn. W zależności od rodzaju blizny i oczekiwań Pacjenta lekarz może zaproponować terapię łączoną – opiera się ona na połączeniu zabiegów laserem Discovery Pico Plus z innymi metodami leczenia. Lekarz wyklucza wszelkie przeciwwskazania do zabiegu, takie jak ciąża, karmienie piersią, świeża opalenizna, aktywne infekcje czy przyjmowanie leków fotouczulających. Następnie przystępuje do zabiegu. Blizna i skóra wokół niej zostają zdezynfekowane i oczyszczone. Można zastosować maść znieczulającą zwłaszcza w przypadku większych blizn. Sama procedura trwa od kilku do kilkunastu minut – jest to zależne od wielkości obszaru zabiegowego i głębokości blizny. W trakcie zabiegu lekarz kieruje promień lasera na bliznę i przesuwa głowicą urządzania nad leczonym obszarem. Zabieg jest niezwykle precyzyjny oraz sterylny – głowica lasera nie ma kontaktu ze skórą. Po laseroterapii skóra jest wrażliwa, zaczerwieniona i wymaga odpowiedniej pielęgnacji, jednak objawy te znikają po kilku dniach.

Wskazania po laseroterapii

W celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia skutków ubocznych Pacjent powinien stosować się do kilku wskazań pozabiegowych. Jednym z najważniejszych zaleceń po laseroterapii jest unikanie opalania przez minimum miesiąc oraz stosowanie najwyższej ochrony przeciwsłonecznej w miejscu pozabiegowym przez co najmniej 4 miesiące po zabiegu. Przez około tydzień po laseroterapii należy unikać czynników, które mogłyby rozszerzyć naczynia krwionośne, takich jak alkohol czy aspiryna. Bliznę i skórę wokół niej należy traktować delikatnie. Pacjent powinien również stosować się do zaleceń dotyczących pielęgnacji obszaru pozabiegowego wyznaczonych przez lekarza. Pełna rekonwalescencja trwa do kilku dni, natomiast efekty zabiegu pozostają na całe życie.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP